DENIZ, Yunanistan’ın gabi itmesi zımnında meydana gelen trajedi üzere soruşturma istedi

Avrupa Birliği (AKARSU), Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki mankafa sevk faaliyeti dolayısıyla 5’i çocuk 6 kişinin hayatını kaybettiği trajedinin soruşturulması gerektiğini bildirdi.

AKARSU Komisyonu sözcülüğü, Muğla açıklarında Yunanistan unsurlarınca geri itilen haddinden fazla sayıda düzensiz göçmenden 2’si çağa, 3’ü yavru ve biri kadın 6 göçmenin yaşamını yitirmesiyle ilgili AA muhabirinin sorusunu cevapladı.

Can kayıpları zımnında sıkıntı duyduklarını rapor eden SUTAŞ sözcülüğü, ” Türkiye’nin bildirdiği bu olayda olduğu kadar bu nev trajedilerin önlenmesi amacıyla bütün tedbirlerin alınmasının önemini hatırlatıyoruz.” ifadesini kullandı.

SU sözcülüğü, şunları kaydetti:

“AB Komisyonu, tekraren unsur ülkelere ve taharri kurtarma operasyonlarına katılan cümle uluslararası aktörlere çabuk ve koordinasyon zarfında debi etmeleri ve denizde müzaheret isteyenlerin güvenliğinin benzer olan arz kısa sürede sağlanmasıyla ilgili yasalara uymaları çağrısında bulunmuştur.

KEZ Komisyonu, ulusal makamların gerçekleri ortaya hissetmek ve yanlışların takibini yapmak amacıyla gelişigüzel tür suçlamayı soruşturmasını beklemektedir.”

BM da aksülamel gösterdi

Mürekkep Milel Mülteciler Faziletkâr Komiserliği (BMMYK) birlikte Yunanistan güvenlik güçlerinin yağız sularından ferasetsiz ittiği düzensiz göçmenlerden 6’sının hayatını kaybetmesine reaksiyon göstermişti.

BMMYK Sözcüsü Shabia Mantoo, AA muhabirinin sorusuna verdiği yanıtta, “Bu birey kayıpları kabul edilemez. Akdeniz’dahi çıkışlı makamların inisiyatifiyle zamanlı ve deli dolu arama istirdat çalışmalarının çabucak baştan başlatılması gerektiğini tekrarlıyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

2022’nin başından bu yana Akdeniz ve Kuzeybatı Afrika rotaları üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya etkin 1300’den fazla göçmenin hayatını kaybettiği bilgisini paylaşan Mantoo, “Denizde taharri ve istirdat çalışmaları, birey kayıplarını gölge etmek için eleştiri öneme topluluk olmakla alay malay uluslararası benzeri sorumluluktur.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Muğla açıklarında Yunanistan unsurlarınca vurdumduymaz itilen 73 ağır aksak göçmen kurtarılmış, 2’si bebek, 3’ü yavru ve biri avrat olmak amacıyla 6 göçmenin ise donmuş bedenine ulaşılmıştı.

Yunanistan’ın kavrayışsız itmeleri tepki çekiyor

Yunanistan’ın Iye Denizi’nde göçmenleri Türk esmer sularına dümbelek itmesi ve bazı olaylarda yaşanan birey kayıpları arsıulusal basında bile çokça laf edildi ve aksülamel gördü.

Le Monde, Lighthouse Reports, Der Spiegel, ARD, The Guardian gibi kuruluşların çalışmalarında, hoşgörüsüz itmeler kanıtlarıyla ortaya koyulmuştu.

DENIZ’nin çizi siper ajansı Frontex’in bile et kafalı itmelerde Yunanistan ile kasten ve sistematik namına teşrikimesai yaptığı belirtilmişti. Hoşgörüsüz itmelerde rolü bulunduğu gerekçesiyle eleştirilen Frontex’in Direktörü Fabrice Leggeri görevinden çekilme etmişti.

Yunanistan makamları, vurdumduymaz itmelerle ilişik uluslararası herif hakları örgütleri, arsıulusal matbuat, siyasetçiler ve bir nice kurumun iddialarını bugüne büyüklüğünde bütün reddetti.Share: