Denizli haberi! Cenup Kore: Yıldız Kore’nin nükleer silahları daha çok eksiksiz dünyayı zılgıt ediyor

Güney Kore Celal Başkanı Yoon Suk Yeol, Yıldız Kore’nin nükleer silahlarının imdi bütün dünyayı yıldırma ettiğini söyledi.

Seul’de gazetecilere açıklama eden Yoon, ülkesinin savunmasını KUL ve Japonya inikat vasıtasıyla güçlendirme sözünü yineleyerek, sonuç olayların Yıldız’in çekirdeksel tehdidinin “değme aktarılma elan bile ciddileştiğini” gösterdiğini ifade etti.

Yoon, ” Şimal Kore, daima nükleer cebe yeteneklerini geliştiriyor ve ilerletiyor. Bu daha çok takkadak Cenup Kore’yi değil tüm dünyayı yıldırma ediyor fakat Şimal Kore’nin nükleer silahlarla kazanabileceği hiçbir molekül olmadığını düşünüyorum.” dedi.

Halkına endişelenmemeleri üstüne garanti veren Yoon, ülkesinin çekirdeksel tehdide ÇAKER ve Japonya ile cevap vermeye amade olduğunu bildirdi.

Yetkililer, Şimal Kore’nin ilerleyen çekirdeksel programının bati bir asayiş tehdidi oluşturmayı sürdürdüğünü kaydetti.

Güney Kore Defans Bakanlığı Sözcü Vekili Moon Hong Fallus, Kuzey Kore’nin çekirdeksel tehditlerini “çok bunaltıcı ve alçak” namına nitelendirerek, Cenup Kore’nin Yıldız’in tatbikatlarında kullandığını söylediği zırh sistemlerini tespit ika ve nehiy yeteneğine sahip olduğunu belirtti.

Moon, Güney Kore’nin Kuzey’i elan dolgunca bağlı olmak üzere temsilci uydularını, muhtelif insansız albeni araçlarını ve melfuf bahir tabanlı keşif varlıklarını uygulamaya koymaya bitmeme ettiğini aktardı.

Güney Kore, mazi, serencam 2 haftada 7 füze denemesi fail Şimal Kore’ye füze provokasyonlarını derhal durdurması üzere davet yapmıştı.

Kuzey Kore’nin son füze denemesinin “düşmanları ortadan almak” için yapıldığı açıklandı

Şimal Kore, Cenup Kore ile KÖLE’nin bölgede düzenlediği askeri tatbikatın ardından yaptığı füze denemesinin amacının “düşmanları ortadan iletilmek” olduğunu açıklamıştı.

Kore Merkezi Bilim Ajansı (KCNA), sonuç zamanlarda gerçekleştirilen füze denemelerinin olasılı Cenup Kore ve ABD hedeflerini “yansımak ve kullanmak” amacıyla yapıldığını duyurmuştu.

Kuzey Kore, daha evvel yaptığı açıklamada birlikte son günlerde gerçekleştirdiği füze denemelerinin “yasal koruma” olduğunu öne sürmüştü.

Son 2 haftada 7’nci füze denemesini eden Yıldız Kore’nin 4 Ekim’de fırlattığı balistik füze, 2017’den bilahare ilk defa Japonya’nın kuzeydoğusundan geçerek Pasifik Okyanusu’na düşmüştü.

BENDE ve Güney Kore, Şimal Kore’nin balistik füze fırlatmasına yanıt adına ortak tatbikatlarda Şarki Denizi’ne (Japon Denizi) karadan karaya 4 füze ateşlemişti.

MEMLUK, ortak bahir tatbikatı sonrasında Kore Yarımadası’ndan ayrılan USS Ronald Reagan uçak gemisinin 5 Ekim’de Maşrık Denizi’ne döneceğini bildirmişti. Bunun arkası sıra Şimal Kore, 6 Ekim’de Maşrık Denizi yönüne iki balistik füze fırlatmıştı.

BENDE, Güney Kore ve Japonya, serencam 5 yıldır ilk kez 30 Eylül’de Gün Doğusu Denizi bitişiğindeki arsıulusal sularda anti-tahtelbahir tatbikatı düzenlemişti.

Pyongyang yönetiminin, 2022 başından bu yana Konfedere Uluslar (BM) kararlarını ihlal ederek farklı menzillerde 20’yi aşkın balistik füze denemesi gerçekleştirdiği biliniyor.

Share: