Denizli haberleri… Çameli tarımı sempozyumda ele alındı

Denizli’nin Çameli ilçesi üzerine bir nice yüce bilgilerin akademisyenler aracılığıyla verildiği sempozyumda, kentin tarımı Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince anlatıldı.

Çameli ilçesinde kentin coğrafi, kültürel, turizm, sosyoekonomik yapısı ve kalkınma modelleri başlıkları altında uzman akademisyenler marifetiyle gerçekleştirilen Çameli Sempozyumu, 5 -8 Teşrinievvel 2022 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Firez Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ciddi sargı gören sempozyumda akademisyenler küçümseme alarak ilçenin coğrafi, kültürel, turizm, sosyoekonomik yapısı ve kalkınma modelleri üzerine konuştu.

Sempozyumun 3. gününde Çameli Kaymakamı Kübra Eroğlu, Çameli Şehremini Cengiz Arslan, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Şakir Çınar, Gıda ve Yem Ofis Müdürü Şehla Akpınar, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Bölüm Müdürü Uca Yılmayan, katılımcılar ve konu uzmanı beceri personeli katıldı.

İl Müdürlüğü personellerinden Veteriner Doktor Hakan Bolat, Çameli ilçesindeki benzin sektörü, Tarım Faziletkâr Mühendisi Güler Çimen dahi ilçedeki seracılık faaliyetleri için banak gerçekleştirerek bilgiler verdi. Sunumların arkası sıra konuşmacılar, öğrenciler ve özge katılımcıların sorularını yanıtladı. Katılımcılara iştirak belgeleri verilerek hatırat fotoğraflarının çekilmesiyle Sempozyum’un 3. ahit oturumu sona erdi.

“Biz tarımda çok ongun tıpkısı ortamdayız”

Sempozyumun ardından saraka alan İl Müdürü Şakir Çınar, “Bu oturumda tarımla ait konulara vadi verildiği amacıyla çokça müteşekkirim. Biz tarımda çokça bereketli ayrımsız ortamdayız. 25 milyon hektar civarında benzeri tarımsal araziden bahsediyoruz. Gelişigüzel ne kadar piyasaya baktığımızda boğuk kabil gözükse de ben şurası göstermek istiyorum. Yakın dönemde ayrımsız pandemi, arkasından da tıpkı cenk gerçeği yaşadık, endüstri ve makine fabrikaları üretim yapamaz kuzuluk geldi amma tığ hiçbir antlaşma köşedeki fırınımızdan, manavımızdan ya de kasabımızdan paketlemek, deri, benzin, kıyma ve testis alamadığımız benzeri bölüm olmadı. Ekincilik geri de önemliydi bugünde kebir, erte elan de yüce olacak. Tekrar buradan hocamızın şahsına akademisyen ekibine, Başkanımıza ve kombinezon ekibine hürmetlerimi sunuyorum. Teşekkür ediyorum” dedi. – DENİZLİ

Share: