Denizli ruzname haberleri | Gülizar Biçer Karaca’dan Denizli’deki Gübre Gazı Tesisi İçin Yetkililere Çağrı: “Bu Rezalete Benzeri Dakika Geçmiş Son Verin”

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli’nin Güney ilçesinde, vatandaşların biyogaz enerji tesisiyle ilgili şikayetlerini dinledi. Organizasyon nedeniyle bölgede kırıcı cibin, koku ve toz oluştuğunu belirten Kişmiri, yetkililere seslenerek, “Bu rezalete bire bir an geçmiş serencam verin” dedi.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Kişmiri, Denizli’nin Cenup ilçesindeki gübre gazı erke tesisi dolayısıyla sevgili dinamik vatandaşları musahabe etti. İlçenin Çorbacılar, Ortaçeşme ve Kerimler mahallelerine yakın tıpkısı konumda kâin biyogaz erke tesisinin neden olduğu sorunları vatandaştan dinleyen Kişmiri, tesisin üstünün kapatılması ve denetlenmesi gerektiğini belirtti.

“BU HAVUZLARIN ÜZERİ KAPATILMALI, BU HAVUZLAR DENETLENMELİ”

Karaca, konuyla ilişkin, “Cenup ilçemizin Çorbacılar, Ortaçeşme ve Kerimler mahallelerinin ortasında kurulan biyogaz enerji üretim tesisinde hayvani atıklardan erke üretiliyor. Havuzlarda atıklar barındırılıyor, bu atıklar de sinek, belirti oluşturuyor. Burada inanılmaz bire bir şekilde insanların yaşamlarını oldukça zorlaştıran, insan sağlığına ve belde sağlığına kötülük verecek tıpkı bakteri ve sendrom oluşumu var. Bu havuzların üst kapatılmalı, bu havuzlar denetlenmeli. Sinekler biliyorsunuz ki insana bakteri haiz varlıklar, o yüzden bu havuzlar kapatılmalı ve denetlenmeli. Bu yöredeki vatandaşlar, daha çok evlerinde oturamaz, tıpkı boduç öz içemez duruma gelmişler. Geceleri sinekten uyuyamıyorlar, gündüzleri sinekten oturamıyorlar. Bu insanlar hangi yapsın? Buradan hem firma yetkililerine hem Esenlik Bakanlığı’na ve bilcümle yetkililere çağrıda olmak istiyorum. Bu rezalete bire bir zaman önceki akıbet verin” dedi.

“ADIMIZ ÇIKTI ‘KOKUYOR’ DİYE”

Tesise mail tarlası kâin Gıyap Mutlu ismindeki rençper ise “Şu biyogazdan yer kıygın olan sevimli biziz. Yakınız, yan yanayız. Yani bilcümle zararları bize etkiliyor. Bitkilerimizi, bağlarımızı etkiliyor. İşçi bulmakta zorlanıyoruz. Üzüm almak amacıyla işçiler, buraya kokudan kontekst karışmak istemiyor. Adımız çıktı ‘kokuyor’ diye. Buradaki birinci ülkü cibin, ikinci sorun karine. Bu havuzların ve kuyuların temas sene sayıları artıyor. Kuyularda buranın atık suyu var. Bunu bile insanlara gübre diyerek yutturuyorlar. Yüzde 5’i matbua ise yüzde 95’i sinek, asit. Bu matbu bağlara yaramıyor; ego attım, kullandım” diye niteleyerek konuştu.

“BURAYA BİR MİSAFİR GETİRMEYE UTANIYORUM”

Bağlarının tozdan ve kokudan zarar gördüğünü vurgulayan ekinci, “İnanın ego burada iki senedir kurban kesemiyorum, çünkü kestiğimiz hayvana sinekler yapışıyor. İki senedir efsanevi kesmek için Güney’e gidiyorum. Ego, yıllardır burada kurban kesiyordum. Deminden inanın, buraya benzeri mihman getirmeye utanıyorum. Mevrut misafirlerimiz sinekten duramıyor, utanıyoruz. Namert olduk insanlara. Ne bu sinek bu kadar? Bu biyogaz santralleri Avrupa’dahi üstelik var. Burada altyapısını yapmıyorlar. Buradaki yeryüzü şişman sorunlar; cibin, nişan, toz” dedi.

“MEZARLIĞIN İÇİNE KUYU MU YAPILIR”

Bire Bir ayrıksı ekinci ise tesisten kendilerinin ve tarımın damarı bozuk etkilendiğini söyleyerek, “Evimizin arkasında üzüm sergisi var. Türap, üzümün üzerine kapanık durumda. Bu üzüm yenecek. Salça çıkarıyoruz, benzeri dava. Bu sene evimde iki kere oturdum misafirim geldiği amacıyla ama sinekten yemeğimizi yiyemedik. Burada bamyatarlası var, mezarlığın olduğu yere kuyu yapmışlar. Mezarlığın içine kuyu mu yapılır? Bayramda yurttaş ziyarete gelse pisliğin içine mi ati? Kuyuların üstü bile belirgin. Kuyular 100 metre yakınımızda” diye niteleyerek konuştu.

Share: