Denizli tutum haberi | Denizli’de alabalık üretimi destekleniyor

Tarım başta doğmak için kocabaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri ile arıcılara müteveccih iri destekler veren Denizli Büyükşehir Belediyesi ala üreticilerini birlikte unutmadı. Büyükşehir Belediyesinin Çameli ilçesindeki 87 ala tesisi için atıfet edeceği 5 skor havuz özleştirme süpürgesi hem kitap verimini artıracak hem birlikte derelerin kirletilmesini önleyecek.

Belediyecilik hizmetlerinin yanında kırsal alanda etkili vatandaşların da desteklenmesi için birçok projeyi hayata nâkil Denizli Büyükşehir Belediyesi, bu misil ala üreticilerinin yüzünü güldürecek. Denizli Büyükşehir Belediyesi bu çerçevesinde yıllık 1500 titrem ala istihsal kapasitesine topluluk Çameli ilçesindeki ala üreticileri amacıyla 5 nüsha havuz ayıklama süpürgesi algı. Epey karı işletmelerinin kilolu olduğu Çameli ilçesinde, meze laf su destek ile mekân dostu mıhlı ve sürdürülebilir ala yetiştiriciliği hedeflenirken, projeden 87 skor ala üretim tesisi faydalanabilecek. Ala üreticilerinin kullanımına sunulacak havuz özleştirme süpürgesi ile bünye havuzlarında oluşan yem ve farklı atıklar temizlenerek akarsu kaynaklarının korunması, zincir şeklinde peşi sıra kayran düz işletmelerin birbirine oluşabilecek zararlarının önüne geçilmesi ve kirlilik kaynaklı balık hastalıkları ile istihsal kayıplarının azaltılması amaçlanıyor.

Alabalık üreticileri projeyi sevinçle karşıladı

Çameli ilçesinin Kirazlıyayla Mahallesi’nde ala üreticisi Ozan Horata, ürünlerinin tamamını Avrupa ve Amerika’ya ihraç ettiklerini anlatarak, “Denizli Büyükşehir Belediyemiz buradaki alabalık havuzları amacıyla havuz temizleme süpürgesi yardım edecek. Türkçesi bizim amacıyla bu haddinden fazla sevindirici ayrımsız selen” diye Büyükşehir Belediyesine teşekkürname etti. Ala havuzlarının çokça iri olduğunu kaydeden Horata, havuz süpürgesi olmadan yapılan havuz temizliklerinde gâh olumsuzluklar yaşandığını, havuzlardan çıkan atıkların dereye ve ayrımsız ahir tesiste kâin havuzlara karışarak kirliliğe ve bunun sonucunda üstelik yapıt kayıplarına bozukluk olabileceğini anlattı.

Denizi olmayan Denizli

Denizli Büyükşehir Belediye Reisi Osman Zolan, sanayi kenti Denizli’nin ekincilik ve hayvancılıkta de şef şehirlerden birisi olduğunu söyledi. Büyükşehir olduktan sonraları kurdukları Rustik Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile ekincilik ve hayvancılığa çokça nazik destekler verdiklerini anlatan Başkan Zolan, denizi sıfır Denizli’üstelik çok ağır miktarda ala üretiminin birlikte yapıldığını kaydetti. Alabalıkların iri bire bir kısmını ihraç eden Çamelili üreticilerin kendilerinden havuz temizleme süpürgesi temenni ettiğini tamlayan Başbuğ Zolan, “Üreticilerimizin bu talebini çabukça hesabına yayımlamak üzere harekete geçtik. Yeter ki üreticimiz bahtiyar ve erinçli olsun, bundan sonra kazansın istiyoruz. İnşallah bütün birlikte halk ele, dal kola üretmeye, şehrimize ve ülkemize yardım sağlamaya bitmeme edeceğiz. Projemiz şimdiden üreticilerimize esaslı güzel olsun” diye niteleyerek konuştu. – DENİZLİ

Share: