Denizli yerel: Çameli beceri geziyle seçme yönü yine tanıtıldı

Çameli beceri geziyle gelişigüzel yönü tekrar tanıtıldı

DENİZLİ – Denizli Çameli Kaymakamlığı önderliğinde, Çameli Belediyesi marifetiyle düzenlenen ve 3 çevrim süresince bitmeme fail ‘Çameli Sempozyumu’ Maharet ve Huy Gezisiyle sona erdi.

Denizli’dahi Çameli Kaymakamlığı önderliğinde Çameli Belediyesi aracılığıyla ilçenin coğrafi, kültürel, turizm, sosyoekonomik yapısı ve kalkınma modelleri başlıkları altında düzenlenen ve 3 dönme süresince devam fail ‘Çameli Sempozyumu’ Ustalık ve Tabiat Gezisiyle sona erdi. Çameli Kaymakamı Kübra Eroğlu, Çameli Şehremini Cengiz Arslan, sempozyumda demeç sunan marifet insanlarına ve gazetecilere ilçeyi her yönüyle tekrar tanıttı. Çameli İlçesi Ustalık ve Natür gezisi Çameli Taş Konaklarının tanıtılmasıyla başladı. İlçeye kapalı Kızılyaka Mahallesi’nde bulunan Dr. Özcan Özçelik’in Karadağ Konağındaki müzesini mülakat fail konuklar. İlçeye kapalı Elmalı Mahallesi’nde bulunan trakking rotalarını de gezdi. İlçeyle ilişik kendisine uzan zamandır yapmayı planladıkları sempozyumun sonuna geldiklerini, sempozyumda 55 bildiri ve yemek yapıldığını anlatan Çameli Şehremini Cengiz Aslan, kaza tarımı ve turizmiyle ilgilendiren sempozyumlar de düzenleyeceklerini söyledi.

İlçenin temas yönüyle üç dolaşma süresince devam eden sempozyumda gene kovucuk altına alındığına ilgi çekici Başbuğ Arslan, “İlk dolaşma Hayri Dev ekin merkezinde sunumlarımızı yaptık. 55 bildiri ve sunum yapıldı. Hepsi birbirinden kızıl. İkinci ve üçüncü dönme başka sunumları tamamladık. Başarılı katılımı faziletli ayrımsız sempozyumu gerçekleştirdik. Beceri gezi ile Çameli tanıtımındayız. 60 evet mail akademisyenimiz taş konaklarından başlayacağı, hekim düşünce konağından Elmalıdaki rotalarımıza büyüklüğünde seçme yeri gezeceğiz. Çameli’nin gelişigüzel yeri gezmeye değer, yoz ayrımsız kısmını zaman gösterebileceğiz. Sempozyumumuzu bitireceğiz. Ama sempozyumumuz bitmeyecek. Icra kurulundaki arkadaşlarımız Çamelili akademisyenler. Onlara şurası söyledim. Çameli’ye herkesin bire bir vefa borcu var. Bu bilgi şöleni onun üzere koskocaman. Elimizdeki değerler dolaşma ati namevcut olacak. Sempozyumda unutulmaya yüz tutmuş bölümler vardı” dedi.

“Bilcümle dünyadan ulaşabilsin diye bildirileri internete yükleyeceğiz”

Beyanat sunan herkese teşekkürname eden Komutan Cengiz Aslan, “Tarihle coğrafyayla ait üç sunumda Çameli tarihini yeniden yazmış olduk. Osmanlı’bile birlikte Çameli nereye bağlıydı. Babun ve Likya ortasında kalık. Burdur yöresi reze Fethiye bölgesinin ortada eskimiş üçe bölünmüş ayrımsız coğrafya, gazi Mustafa Kemal Atatürk imzasıyla Karaman ismiyle nahiye ergin. 1930’lu yıllarda mahalleler köyler karışma ergin. Elimizde akademik çalışmalar var. Ağız yapısıyla ilgili domestik dilimiz affetmek üzereydi ve hocalarımız bir tane yegâne çalışmışlar. Çameli dek okus pokus dokumalı. Bildiri sunan herkese teşekkür ediyorum. Kitabı basmadan sunumlar yaptık. Onlara müddet vereceğiz ilaveler yapılınca kitaplar basılacak. Bilcümle dünyadan ulaşabilsin diye niteleyerek bildirileri internete yükleyeceğiz. Çameli tarihi ve kültürünü oradan öğrenecekler. Yeniden beri istiyorduk. Pandemiden durmak zorunda kaldık” şeklinde konuştu.

“Tarım turizm çalıştayı yapmamız lazım”

Bire Bir yılda 150’ye andıran endemik zümre ile 600 nebat çeşidi belirleme edildiğini belirten Komutan Arslan, “55 sunumun hepsini izleme ettim. Herhangi Bir bildiride bilmediğimiz farklı konular ortaya çıktı. Çameli tarihi, bunu netleştirdik. Hangi Türk boyundan gelinmiş kâffesi netleşti. Endemik bitkilerle ait Türkiye birlikte endemikler Torosları takip ediyor. Bizde Torosların başındayız. Tıpkısı yılda 150’ye andıran endemik asıl ile 600 bitki çeşidi tespit edildi. Türkiye ortalaması ve Denizli ortalaması yüzdelik 17 ise bizde yüzdelik 24’lerde on paralık çalışma yapılmamış. Ekincilik turizm çalıştayı yapmamız geçişsiz. Çameli de turizmde tarımda neler yapmalıyız bunu ortaya çıkartacağız. Bu işin hemen güneş boyutu namevcut kazançlı boyutu bile var. Çameli ye soylu erki ne katabiliriz. Bunu haddinden fazla önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: