Depremzede nemli çift, gazeteciler ve hayırseverler vasıtasıyla eve yerleştirildi

– Depremzede buğulu koşa, gazeteciler ve hayırseverler vasıtasıyla eve yerleştirildi

KOCAELİ – Asrın felaketine Kahramanmaraş’ta yakalanan Hatice ve Veysel Demirtaş çifti, depremin ardından Kocaeli’ye geldi. Buğulanmış çifti bayındır ettirebilmek için ellerinden geleni özne Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ve hayırseverler, parçalanmamış masrafların karşılandığı bire bir kat kiraladı. Buğulanmış çift, hastaneden taburcu olduktan sonraları kullanılmamış evlerine yerleşti.

Kahramanmaraş’ta tevakkuf fail Hatice ve Veysel Demirtaş çifti depreme yakalandı. Deprem esnasında kaçmaya etkin Veysel Demirtaş’ın konusunda cidar düştü. Gücük sürede kurtarılan nemli koşa, hastanede tedavi altına makbuz. Hastanede tedavi gören Demirtaş çifti, 7.6 büyüklüğündeki ikinci depremin arkası sıra ise Kocaeli Fehamet Hastanesi’ne getirildi. Veysel Demirtaş’ın kaburgasındaki fay Kocaeli Çap Hastanesi’nde otama edildi.

Demirtaş çiftinin kente geldiğini duyan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ise duyarsız kalmadı. Gazeteciler Cemiyeti tarafından Demirtaş çifti üzere Derince’e ofis ayarlandı. Iyilikçi vatandaşlar tarafından lüp ve çiftin tamam ihtiyaçları karşılandı. Veysel Demirtaş’ın hastaneden taburcu olmasının arkası sıra çift, Derince’deki bakir evlerine yerleşti.

“Bize gösterilen sevecenlik, depremin acısından elan zordu”

Depremden sonradan başından geçenleri anlatan Veysel Demirtaş, “Depremi bildirmek esasında çok yumruk. İkinci depremde beni hususi hastaneye götürmüşler. Beni orada otama altına aldılar. Orada da deprem geldi, birincisinden henüz aşkın etkisi oldu. Tezelden hepimizi yataklarla beraber dışarıya, hastanenin geniş alanına çıkardılar. Hastanenin kapıları parçalandı. Sonraları eşimi arayıp buldular o bölgede. AFAD geldi ve eşimle beraber beni havaalanına getirdiler, İstanbul uçağına bindirip gönderdiler. Ben de burada 15 yıl önceleri tanıştığım Serhan Bey’i aradım. Üste o de beni gece aradı, ‘Veysel emmi sende ayrımsız husus var mı?’ dedi. Beni hastaneye getirdi ve baktırdı. Kalacağımız evi tespit etti. Kocaeli halkına olsun, cesamet görevlilerine olsun, hepsine epey minnettarım. Bize gösterilen şefkatlilik, depremin acısından henüz zordu. Bizimle haddinden fazla ilgilendi Kocaeli halkı, hepsine saygım tükenmez. Duyan, eden bütün yetkililer geldi esen olsunlar. Haddinden Fazla duygulandık” dedi.

“Komşumun duvarı üzerime yıkılmış”

İlk depreme evde yakalandığını belirten Demirtaş, “İlk depreme evde yakalandık. Eşimden önceki özellikle on paralık haberim olmadı. Kaçmaya çalışırken kapılar ardımdan çarpınca merdivenlerdeydim. Komşumun duvarı üzerime yıkılmış. Beni komşularım çekip enkazdan çıkarmış. Sokakta baran yağıyordu, hava soğuktu. Ayaklarımdan yaralanmışım amma onları tek önemsemiyorum. Göğsüm sıkışıyordu, kaburgalarım çatlamış, bundan ufuk dem alırken zorlanıyordum” diye niteleyerek konuştu.

“Kendime geldiğimde çıplak benzeri alandaydım, çadırlar kurulmuştu”

Hareket olduktan sonrasını hatırlamadığını, gözünü açtığında kendini çadırların olduğu bire bir alanda bulduğunu belirten Hatice Demirtaş ise “Tün namaza kalkmıştım. Namazı kılıp yine yatağa girdim. 5 an sürmeden yer sarsıntısı oldu ama şüphesiz oldu on paralık anlamıyorum. Beni birileri kurtarmış, ben bile o kadar biliyorum. Kendime geldiğimde kategorik aynı kayran vardı, oraya çadır kurmuşlar. Çokça fazla çerge yoktu. O gece yağmurun altında durduk, başka çaremiz yoktu. Depremden sonra Kocaeli’ye geldik. Yardım edenlerin getirenlerin, götürenlerin geçmişlerine rahmet diliyorum, çok teşekkürname ediyorum. Allah hepsinden razı olsun” şeklinde konuştu.

“Onlara depremin uzağında abat ayrımsız yassı ulaşmak amacıyla çalıştık”

Kente mevrut depremzedelerin huzuru üzere çalıştıklarını tabir fail Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan, “Depremin önce gününden beri Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti adına kırıcı tıpkısı şekilde çalışıyoruz. Hem bölgeye gittik, bölgede icraat yapıyoruz hem üstelik buraya gelen o kapalı süreci güçlü, enkazdan sâdır ve orada kalacak yeri olmayanları buraya getiriyoruz. Burada kadro halinde çalışıyoruz. Yeniden Kahramanmaraş’tan mevrut ayrımsız aileyi burada gönüllü aynı ağabeyimizin evine yerleştirdik. Daha birlikte çalışmalarımız devam edecek. Oturabildiği kadar oturacaklar, bize bu evi tahsis eden aileye teşekkürname ediyoruz. seçkin kira söz konusu birlikte değil. Sağlıklı olsun bitişik komşular bile ilgilenecekler. Onlara depremin uzağında şen benzeri ortam bulmak amacıyla çalıştık. Şu anda da onları buraya yerleştirdik” ifadelerini kullandı.

Share: