Derman Partili Çanakcı: Benzeri Gemide Olabiliriz. Ama Benzeri Hane İnsanlar Güvertede Sağlık Çatıyor. Aynı Kısmı üstelik Depoda Bastırık Çekiyor”

ERKAN YAĞIZ

El Erki ve Hücum (ÇARE) Partisi Genel Komutan Yardımcısı İbrahim Çanakcı, Çorum’bile; Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hepimiz tıpkı gemideyiz. Gemi derakap yol alırsa kazanan hepimiz olacağız. Akarsu alırsak hepimiz boğulacağız” sözlerine reaksiyon gösterdi. Çanakcı, “Aynı gemide olabiliriz. Ama tıpkı hane insanlar gemi güvertesinde afiyet çatıyor tıpkı kısmı üstelik depoda sıkıntı çekiyor”

DERMAN Partisi Genel Komutan Yardımcısı İbrahim Çanakcı, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinde, gündemi değerlendirdi. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hepimiz tıpkı gemideyiz. Sefine süratle misil alırsa kazanan hepimiz olacağız. Su alırsak hepimiz boğulacağız” sözlerini değerlendiren Çanakcı, bu çağrının düşündürücü olması üzere iki koşulun gerektiğini belirtti.

Çanakcı, “İlk adına yaşadığımız sıkıntıların bu iktidarın tercihlerinden, uygulamalarından bağımsız sebeplerden kaynaklanması lazım. Yer Sarsıntısı olsa afet olsa bitmiş. 1999’de deprem oldu hakeza tıpkı nitelik olsa dişimizi sıkalım sorunları beraber aşalım deriz ancak bu teessürat devletin hatalarından hatalı uygulamalarından kaynaklanıyor” dedi. Hükümetin ve Cumhurbaşkanının hatalardan yağlık bire bir açıklama yapması ve bu yanlışları itiraf etmesi bunun ardından da yanlıştan dönülmesi gerektiğini anlatan Çanakcı, ikinci namına dahi adaletli tıpkısı paylaşım gerektiğini vurguladı.

Ülkede atıfet ve yük dengesinin fiyat paylaşılması gerektiğinden bile söz eden İbrahim Çanakcı, şunları söyledi:

“Dengenin adil olduğunu söyleyemiyoruz. Neden? Devletin vergilerinden evet da servet basıp şişkinlik yaratarak elverişsiz kesimli insanlara ödetiyor, kazandıklarınızı tıpkı apaz mudiye veriyorsanız. 1 milyon ve üstünde mevduatı mevcut mudilerin payı yüzde 4. Toplanan kaynakları böyle kullanıyorsunuz burada nimet yük dengesinin akilane olduğunu söyleyebilir miyiz? Kaynağı kime nakil ediyorsunuz? Faiz lobisi dediğiniz kişilere alıntı ediyorsunuz bankaların payı artıyor. Bankaların ocak yüzde 450 kalık, burada geliri yüzdelik 450 küsurat var mı?

Bakir düzeltilmiş eden asgari sevap kıtlık sınırının 1400 teklik altında. Kıtlık sınırı 6800 liranın üstünde toplumun çalışanın yüzdelik 70’e yakınını asgari ücrete mahkum ayar misiniz? İş gücünün milli gelirden payı yüzde 31,5 olmuş yani aldığı behre 7 puan aşağı çekilmiş. Nimet rehavet dengesi adaletli olmamışsa, iktidarın birlik uygulamaları bu dengeyi bozuyorsa hatalarından inat ve ısrarından kaynaklanıyorsa, topluma fedakarlık çağrısına anlamı bulunmayan. Bir gemide olabiliriz amma tıpkı hane insanlar sefine güvertesinde sağlık çatıyor bire bir kısmı bile depoda sıklet çekiyor.”Share: