Dikici Meclisi’nden Akay’a bilcümle destek

Kayseri Şeker Hastalığı. 23’ncü Fellah Meclisi Toplantısını bati paydaşlık ve balaban bire bir coşkuyla gerçekleştirdi. Sedir Üyeleri, 31 Ağustos’ta yapılacak mali umumi kurulda Başkan Hüseyin Akay ve ekibine desteklerinin parçalanmamış olduğunu, efdal sesle ve kararlılıkla dile getirdi. Başkan Akay’de, “Çiftçimiz damarına basanlara, ekmeğine ayn dikenlere, fabrikasına çökmek isteyenlere çiftçimiz yeryüzü ongun şekilde cevap verecek” dedi.

Kayseri Şeker Hastalığı 23’ncü Dikici Meclisi toplantısı 15 Orak Ayı Şehitleri konferans salonunda gerçekleştirildi. 31 Ağustos 2022 tarihinde yapılacak Mali Umumi Kurul’un temel gündem maddesini oluşturduğu toplantıda, Divan Üyeleri Başbuğ Hüseyin Akay ve ekibine desteklerini ve güvenlerini kararlılıkla ortaya koydu.

Kayseri Şeker Başkanı Hurşit Dede’nin selamlama konuşmasının arkası sıra, Meclis Üyeleri, Kayseri Şeker’in Hüseyin Akay liderliğinde başarıdan başarıya koştuğunu ve sektörün lideri haline geldiğine aksan yaparak yalancılara, iftiracılara, talancılara, haramzadelere boğaz vermeyeceklerinin, Kayseri Şeker Hastalığı’in Başbuğ Akay öncesindeki inkıraz noktasına geldiği günlere et kafalı dönmesine tek şekilde meydan vermeyeceklerini efdal sesle dile getirdiler.

Başkan Hüseyin Akay dahi toplantıda yaptığı konuşmasında Kayseri Şeker Hastalığı’in sektörün yer kıpırdak ve reis kuruluşu olduğuna dikkati çekti. Finansal Genel Kurul’un bundan öncekilerde olduğu kabil gine büyük aynı coşkuya ve katılıma sahne olacağına meni eden Başkan Akay, özelleşecek ilk şeker fabrikasına bile iştahlı olduklarını ve Ilkgüz ayında Türkiye’ye eş teşkil edecek, çiftçiyi memnun edecek ayrımsız şekilde pancar kıymet açıklaması yapacaklarının altını çizdi.

Başkan Akay konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘Bu çiftçinin damarına basanlar var, ekmeğine ayn dikenler var, fabrikasına kaplamak isteyenler var. Çiftçimizin bunlara karşı hırsını ve tepkisini anlıyoruz.31 Ağustos’ta yapacağımız mali genel kurulumuzu esenlikle, mutlulukla, huzurla, coşkuyla, enerji ile algı edeceğiz. Kayseri Çükündür Kooperatifi’hangi, Kayseri Şeker’in çiftçisine uygun bir şekilde iyilikle vergi edeceğiz. Tığ bunun pir örneklerini daha ilk Türkiye ye gösterdik. Hangi büyüklüğünde büyük coşkuyla, ne kadar şişman katılımla, bu genel kurulları yaptığımızı bütün Türkiye gördü yeniden görecek. Divan Üyelerimiz, sıhhatli olsunlar yüreklerinin sesini dile getirdiler. Siz birlikte tabir ettiniz, emanetin ehline verilmesi bu tümce üzere bir vebaldir. Benim vicdani benzeri sorumluluğum var, size bırakılmış bir sözüm var, bire bir ahde vefam var. Siz istedikten bilahare, Tanrı gösterişli güç verdikten sonra, bu işi yapma konusunda farklı aynı kanaatimiz bulunmayan müsterih olun. Siz de bunu inşallah yapıyorsunuz, yapacaksınız. 31 Ağustosta biz gereken cevabı medenice vereceğiz, ahbaplık ve kanun çerçevesinde ama heyecan ve heyecanla vereceğiz. Tehalüf diyerek ortaya çıkana, ağzından bokluk akana, yalancıya, seviyesize kapak olacak. Ilkgüz ayında maliyet hesaplarını yaparak sökümden önceki pancar fiyatımızı açıklayacağımızı henüz evvel anlatım etmiştim. Bu sözümüzün arkasındayız. Zamanı geldiğinde bu hesabı yeniden yapacağız ve Türkiye’ ye eş olacak ayrımsız şekilde çiftçimizi kıygın etmeyecek bire bir şekilde asıl hedefimiz olan çiftçimizi kazandıracak ayrımsız şekilde tıpkısı uygulama yapacağız. Hükûmet kararıyla kooperatif üyeliği ile ilgili bir çalışma başlatıldı. Kooperatiflerdeki resülmal 1 liradan 100 liraya çıkartıldı. Sermayeleri 1 lirada mütezayit ya de beniz liranın altında kalanlar kimler, geçmişten beri organ olup da, imdi ne çiftçilikle, ne kooperatifle benzeri alışverişi olmayan rençperlik yapmayan insanlar var. Demincek başka çükündür kooperatifleri bunlarla ilgili bire bir mesai başlattı üyelikleri güncelledi. Burada üyelikten çıkarılma namevcut üyeliğin güncellenmesi var. Güncellemede 1 liralık sermayenin yüz liraya tamamlanması ile oluyor. Bu iradeye sadık bir husus insanlar şayet 100 liralarını öderlerse üyelikleri devam edecek. Biz bunu Hükûmet kararı üzerine yapıyoruz. Bunun konusunda, tığ bütün muhtarlıklara, sermayesi az olan üyelik listeleri gönderdik. Defalarca söylüyorum, üretime devam fail çiftçilerimiz üzere elhak tıpkısı problem bulunmayan” – KAYSERİ

Share: