“Dinamik tamirat ekibi”nden Muş’taki okullara 4 yılda 3 bin ülfet

Muş Milli Yetişek Müdürlüğü aracılığıyla 4 sene geçmiş oluşturulan “Mobilize onarım ekibi”, kentteki okulların hizmet ve onarımlarını yapıp bütçeden tasarruf edilmesini sağlıyor.

Kentte onarıma ihtiyaç mahsus okullarda elan mebzul şartlarda eğitim bilimi verilmesi üzere 4 yıl ilk İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde neşelilik, donanım, möble ve gerçeklik ustalarından oluşan “Duraksız tamirat ekibi” kuruldu.

Meslek idarecilerinin talebi üstüne kendilerine tahsis edilen araçla şehir merkezi ile ilçe ve köylerdeki okulları müzakere eden ekip, tespit ettikleri eksilikleri giderip gerekseme mahsus onarımları yapıyor.

Eğitimin aksamaması ve öğrencilerin elan mebzul şartlarda eğitim bilimi görmesi amacıyla zorlu coğrafyaya rağmen bildirme ücra köylere büyüklüğünde revan onarım ekibi, yaptıkları çalışmayla onarımlar amacıyla ayrılan bütçeden tasarruf edilmesine üstelik katkı sunuyor.

Son adına merkeze 60 kilometre uzaklıktaki Alagün köyüne revan ekip, okulun husus, kadeh, musluk, ampul, priz ve radyatör peteklerini onardı.

“Rastgele sene kısaca 2 milyon liralık bütçeye ulama sağladık”

Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, AA muhabirine, toprak genelindeki okulların basit onarım ve tadilatlarını tahsis etmek amacıyla 2018 yılında cümbüşlü onarım ekibini kurduklarını anımsattı.

Tadilatları acul ve vaktiyle yaparak yetişek faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülmesini ulaşmak istediklerini tamlayan Iftihar, şöyle konuştu:

“2018 yılından bu yana gelişigüzel yıl kestirmece 2 milyon liralık bütçeye katkı sağladık. Ekibimiz, okullarımızın hassas başlık, pencere, ampul, burma buna eş tadilatlarını yapıyor. Öğretmenlerimizin yüzdelik 63’ü karı. Bu kök onarımları yapmaları haddinden fazla güç. Okullardaki eksiklikleri zamana bırakırsak yetişek tedrisat ortamının bundan münasebetsiz etkileneceğini düşündüğümüz için cümbüşlü ekibimizi kurduk. Ekol idaresi ve öğretmenlerimiz bize taleplerini ilettikleri andan itibaren ekibi yönlendiriyoruz. Tebeddülat yaparak eksiklikleri gideriyoruz. Böylece eğitim bilimi tedris ortamını daha iyi hazırlıyoruz.”

Muş genelinde 692 okulun olduğunu ve mobilize ekibin kâh okullara yılda 4-5 nöbet her an onarım yaptığını anlatan Övünç, şunları kaydetti:

“4 yılda okullarımızı kestirmece 3 bin kere musahabe ettik ve tadilatını yaptık. Çokça nazik ayrımsız cirim. Yaz şita demeden öğretmenlerimiz aradıklarında etkin tamir aracımız şipşak okula engelleme etmiştir. Bu düzentileme ilimize ve bütçemize şişman aynı ulama sundu. Zaman açısından birlikte iri ayrımsız ulama sağladı. Öğretmenleriniz ve meslek müdürlerimiz bu hizmetten haddinden fazla memnunlar. 367 köyümüz, 207 mezramız ve 17 beldemiz bulunuyor. Nereden kâm gelirse oraya çokça şen ulaşıyoruz.”

“Okullardan mevrut rica doğrultusunda derakap yola çıkıyoruz”

Ekip koordinatörü Orhan Aras üstelik mobilize grup namına köy köy gezerek okulların tamiratlarını yaptıklarını anlatım etti.

Okul idarecileri ve öğretmenlere tıpkısı telefon uzakta olduklarını vurgulayan Aras, “Talepler doğrultusunda okula gidip çalışıyoruz. Bugün Alagün köyüne geldik. Kıvrılmış, kapı kolu, pencerelerini onardık. Buradan bile bambaşka benzeri köye gideceğiz. O karye okulunun sorununu tamamladıktan bilahare merkeze döneceğiz. Okullardan gelen rica doğrultusunda çabukça yola çıkıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Alagün İlkokulu Müdürü Zeynep Vazıh Karadoğan birlikte “Okulumuzdaki bazen tadilatlar amacıyla mobil tamirat ekibine talepte bulunmuştuk. Grup okula gelerek onarımları yaptı. Bu kadar er gelmelerini beklemiyorduk.” dedi.Share: