Diyarbakır bilgelik: DİYARBAKIR – Bakan Ersoy, Talih Ekin Yolu Festivali’nde halay çekti

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Uğur Kültür Yolu Festivali’nde, “Gün Doğusu’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız. Bu yıl 5’e artık, önümüzdeki sene 10’a çıkacağız ve değme yıl bu sayıyı artırarak, bilcümle illere erişmiş olacağız. Önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri duyurmak.” dedi.

Türkiye Firez Yolu Festivalleri bünyesinde Diyarbakır’bile planlı Talih Hars Yolu Festivali, İçkale Müze Kompleksi’nde açılan sergilerle başladı.

Icra Vekili Ersoy, Ekin ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Ilbay Yüksek İhsan Su, Talih Kaymakamı Asım Solak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Fellah, YANLIŞSIZ Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, DÜRÜST Parti MKYK Üyesi Alaattin Temiz ve SELIM Öğür İl Başkanı Muhammet Şerif Münevver ile “Amida Kurgan ve Artuklu Sarayı Kazıları Sergisi”, “Yağız Beyaz Zehir Diyarbakır Sergisi”, “Diyarbakır Hafriyat İzleri Sergisi” ile Türkiye Jokey Kulübü aracılığıyla açılan “11. Gösterici Yarışması Sergisi” ve “Diyarbakır Kazı Bilimsel ve İslami Eserler Sergisi”ni gezdi.

Daha sonradan, “Fotomaraton Diyarbakır Etkinliği”ni başlatan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Hars Yolu festivallerinin Beyoğlu Firez Yolu Festivali ile başladığını belirterek, sonrasında Bakanlık kendisine bu festivalleri Anadolu’ya ifşa kararı aldıklarını söyledi.

“Gelecek sene ilave 5 şehrimiz geliyor, 3’ü kesinleşti”

Beyoğlu Kültür Yolu ile başlayan festivallerin Başkent Firez Yolu Festivali bitmeme ettiğini dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Bu sene Çanakkale ile başladık. Çanakkale’yi, Konya Mistik Çalgı Aleti Festivali izledi. 1 Ekim’birlikte Beyoğlu ve Başşehir Firez yolu festivalleri başladı. Deminden Şark’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız, Talih Ekin Yolu Festivali’ndeyiz. Bunun startını bile bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu sene 5’e bundan sonra, önümüzdeki yıl 10’a çıkaracağız ve temas yıl bu sayıyı artırarak, bütün illere ulaşmış olacağız. Gelecek sene ilave 5 şehrimiz geliyor, şu asıl kadar 3’ü kesinleşti.”

Ersoy, ati sene nisan ayında yapılacazk Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı himayelerine aldıklarını anlatarak, İzmir’dahi Efes Firez Yolu Festivali’nin da nisan ayında düzenleneceğini kaydetti.

Alsancak Tekel Fabrikası’nın yenileme ve renovasyon çalışmalarının mart sonuna kadar tamamlanacağını belirten Ersoy, etkinlik alanını oluşturarak, nisan ayına İzmir’i bile eklediklerini rapor etti.

Firez ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ilkgüz ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu de Hars Yolu Festivali kendisine himayemize alıyoruz. Gastro Gaziantep Hars Yolu Festivali yerine eylül ayında onu üstelik katmış oluyoruz. 2 şehrimize elan katacağız. Biri mahsus Akdeniz Bölgesi, diğeri Trabzon olacak. Zira önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri aksettirmek. Sonrasında balaban şehirlerimize, adım adım birlikte Anadolu’ya duyurmak.”

Bu festivallerin yeryüzü ateşin bölümlerinden birinin “fotomaraton” olduğunu dile getiren Ersoy, zira fotomaraton ile haddinden fazla domuzuna fotoğraflar üretilip, bunların sosyal medya üzerinden yayılmasının sağlandığını söyledi.

“Olağanüstü ayrımsız coğrafya”

Festivale katılan foto muhabiri ve belgesel yapımcısı gazeteci Ateşli Aral de uygarlığın, “çoğalan alem” diye niteleyerek tanımlanan, hep insanlığı doyuracak nitelikte ilklerin olduğu topraklarda bulunduklarını belirterek, bu kentin yanı başındaki Siirt’te doğduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı dönemde de bölgeye geldiğini anlatan Aral, “Bura türe etmediği günleri yaşadı. Amma şimdi görüyorum ki; Diyarbakır doğruluk ettiğini yaşamaya başlayacak. Zira 3 günden beri buradayım. Bu rüya yeşerdi bu topraklarda, bu topraklardan hep

Orta Doğu coğrafyasına yayılacak diyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Fotoğrafın önemine meni eden Aral, fotoğrafın dünyada bildirme haddinden fazla konuşulan araç haline geldiğini belirtti.

Aral, şunları söyledi:

“Neredeyse 2-3 bilyon insanın konuşma diline dönüştü. ve konuşacak laf çokça Diyarbakır’a ilgilendiren. Suriçi’nde yıllar evvel ilk kez açıktan görüntü çekmiştim, olağanüstü bire bir coğrafya. Daha Çok eskimemiş gün geliyor insanlık üzere, Diyarbakır dahi bunların başlangıcı. Apayrı illerde yapmış olduğumuz fotomaratonu niye Diyarbakır’bile yaptık? Buradaki resimci arkadaşlarımız haddinden fazla amma haddinden fazla tecrübeli. Bölgede yıllardır değişik etkinlikler yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan ricam bu soy etkinleri artıralım. Bu ayrımsız kafa. Tıpkı kent coğrafyası, o kentlinin gözünün dışında bambaşka kentlerden gelenlerin gözleriyle yansıtıldığında haddinden fazla daha eli nimetli peki.”

Nazır Ersoy ve beraberindekiler henüz bilahare Inatçı Burcu’nda açılan “Devrim Erbil Elvan ve Teknikler Sergisi”ni gezdi.

Inat Burcu’nun terasında, Dicle Üniversitesi Çocuk Eğitimi Aplikasyon ve Araştırma Merkezinde planlı etkinliklere katılan çocuklarla mülaki Ersoy, “Gök Güneş Gözlemleri” etkinliği kapsamında tarihi Zerzevan Kalesi ile ilişkin çekilen fotoğrafların kayran aldığı sergiyi da gezdi, çalışmalarla ilgilendiren bilgi aldı.

Share: