Diyarbakır veri! Diyarbakır’da “Talih Firez Yolu Festivali” başladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Talih Hars Yolu Festivali’nde, “Şark’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız. Bu yıl 5’e imdi, önümüzdeki sene 10’a çıkacağız ve rastgele yıl bu sayıyı artırarak, bütün illere başarmış olacağız. Önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri duyurmak.” dedi.

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde Diyarbakır’bile düzenlenen Talih Kültür Yolu Festivali, İçkale Müze Kompleksi’nde açılan sergilerle başladı.

Vekil Ersoy, Ekin ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Ilbay Mualla İhsan Su, Uğur Kaymakamı Asım Solak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Fellah, SELIM Öğür Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, AK Parti MKYK Üyesi Alaattin Parlak ve DÜRÜST Tümen İl Başkanı Muhammet Kutsal Münevver ile “Amida Höyük ve Artuklu Sarayı Kazıları Sergisi”, “Siyah Parafin Diyarbakır Sergisi”, “Diyarbakır Kazı İzleri Sergisi” ile Türkiye Jokey Kulübü aracılığıyla açılan “11. Foto Yarışması Sergisi” ve “Diyarbakır Kazı Bilimsel ve İslami Eserler Sergisi”ni gezdi.

Daha sonra, “Fotomaraton Diyarbakır Etkinliği”ni başlatan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Kültür Yolu festivallerinin Beyoğlu Hars Yolu Festivali ile başladığını belirterek, sonrasında Bakanlık yerine bu festivalleri Anadolu’ya yayma kararı aldıklarını söyledi.

“Ati yıl ilave 5 şehrimiz geliyor, 3’ü kesinleşti”

Beyoğlu Firez Yolu ile başlayan festivallerin Hükûmet Merkezi Firez Yolu Festivali bitmeme ettiğini dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Bu yıl Çanakkale ile başladık. Çanakkale’yi, Konya Mistik Enstrüman Festivali izledi. 1 Ekim’birlikte Beyoğlu ve Hükûmet Merkezi Ekin yolu festivalleri başladı. Şimdi Maşrık’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız, Sur Firez Yolu Festivali’ndeyiz. Bunun startını üstelik bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu sene 5’e çıktı, önümüzdeki yıl 10’a çıkaracağız ve rastgele yıl bu sayıyı artırarak, hep illere erişmiş olacağız. Gelecek yıl arttırma 5 şehrimiz geliyor, şu temel büyüklüğünde 3’ü kesinleşti.”

Ersoy, ati yıl april ayında yapılacazk Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı himayelerine aldıklarını anlatarak, İzmir’de Efes Hars Yolu Festivali’nin üstelik april ayında düzenleneceğini kaydetti.

Alsancak Inhisar Fabrikası’nın restorasyon ve renovasyon çalışmalarının mart sonuna büyüklüğünde tamamlanacağını tamlayan Ersoy, etkinlik alanını oluşturarak, nisan ayına İzmir’i de eklediklerini tabir etti.

Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ilkgüz ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu dahi Ekin Yolu Festivali yerine himayemize alıyoruz. Gastro Gaziantep Ekin Yolu Festivali namına ilkgüz ayında onu üstelik katmış oluyoruz. 2 şehrimize henüz katacağız. Biri anlaşılan Akdeniz Bölgesi, ötekisi Trabzon olacak. Zira önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri ulaştırmak. Sonrasında nazik şehirlerimize, yavaş yavaş de Anadolu’ya aksettirmek.”

Bu festivallerin arz ateşin bölümlerinden birinin “fotomaraton” olduğunu dile getiren Ersoy, çünkü fotomaraton ile çok evire çevire fotoğraflar üretilip, bunların içtimai medya üzerinden yayılmasının sağlandığını söyledi.

“Alışılmamış benzeri coğrafya”

Festivale katılan ışık muhabiri ve belgesel yapımcısı gazeteci Ateşli Aral da uygarlığın, “fazlalaşan hilal” diyerek tanımlanan, bütün insanlığı doyuracak nitelikte ilklerin olduğu topraklarda bulunduklarını belirterek, bu kentin yanı başındaki Siirt’te doğduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı dönemde birlikte bölgeye geldiğini anlatan Aral, “Bura adalet etmediği günleri yaşadı. Ama deminden görüyorum ki; Diyarbakır doğruluk ettiğini yaşamaya başlayacak. Zira 3 günden beri buradayım. Bu imge yeşerdi bu topraklarda, bu topraklardan bilcümle Orta Şark coğrafyasına yayılacak diyorum.” diyerek konuştu.

Fotoğrafın önemine meni fail Aral, fotoğrafın dünyada sunu çok konuşulan açkı haline geldiğini belirtti.

Aral, şunları söyledi:

“Az Daha 2-3 milyar insanın müşavere diline dönüştü. ve konuşacak bahis çok Diyarbakır’a ilgilendiren. Suriçi’nde yıllar önce ilk defa alarga görüntü çekmiştim, yabansı tıpkısı coğrafya. Çıktı kullanılmamış zaman geliyor adamlık üzere, Diyarbakır üstelik bunların başlangıcı. Apayrı illerde yapmış olduğumuz fotomaratonu niye Diyarbakır’de yaptık? Buradaki fotoğrafhane arkadaşlarımız haddinden fazla amma haddinden fazla görmüş geçirmiş. Bölgede yıllardır değişik etkinlikler yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan ricam bu cins etkinleri artıralım. Bu tıpkısı saksı. Bire Bir site coğrafyası, o kentlinin gözünün dışında eksantrik kentlerden gelenlerin gözleriyle yansıtıldığında çok henüz eli nimetli evet.”

Bakan Ersoy ve beraberindekiler henüz sonra Aksi Burcu’nda açılan “Devrim Erbil Elvan ve Teknikler Sergisi”ni gezdi.

Keçi Burcu’nun terasında, Dicle Üniversitesi Çocuk Eğitimi Aplikasyon ve Araştırı Merkezinde planlı etkinliklere katılan çocuklarla mülaki Ersoy, “Âlem Çağ Gözlemleri” etkinliği kapsamında tarihi Zerzevan Kalesi ile ilgili çekilen fotoğrafların yer aldığı sergiyi birlikte gezdi, çalışmalarla ilgili bilgelik aldı.

Share: