Diyarbakır’da 4’üncü yılına girecek olan ‘evlat nöbeti’ne ailelerden bindi çağrısı

DİYARBAKIR’birlikte çocukları yıldırı örgütü PKK marifetiyle kaçırılan ailelerin HDP binası önündeki başlattıkları ‘zürriyet nöbeti’nde 1087’nci güne girildi. çocuklarına kaynaşmak üzere mücadelelerini sürdüren aileler, 3 Ilkgüz’bile 4’üncü yılına girecek olan eylemlerine bindi çağrısında bulundu.

Terör örgütü PKK yoluyla çocukları dağa kaçırılan aileler, 3 Eylül 2019’de Diyarbakır HDP İl Başkanlığı uğrunda bala nöbetine başladı. 303 ailenin dönüşümlü adına sürdürdüğü nöbette, 1087’nci güne girildi. Bugüne kadar 37 ev, çocuklarına kavuştu. 3 Ilkgüz’de 4’üncü yılına girecek eylemle ilgili aileler, hem şeb nöbetine başladı hem da basın açıklaması yaparak bindi çağrısında bulundu.

‘SİZ GELMEDEN BİZ BURADAN KALKMAYACAĞIZ’2019’birlikte 16 yaşındayken kaçırılan oğlu Yusuf için eylemini sürdüren Ulu Bektaş, oğlunun HDP ülke binasından dağa götürüldüğünü encam sürerek, şunları söyledi: “Benim oğlum 5 Mayıs 2019’dahi bu binadan gitti. Emniyet teşkilatına teşekkür ediyorum, bizi  bu şeb bile serbest bırakmadılar. Cumhurbaşkanımıza, İçişleri Bakanımıza, herkese teşekkür ediyorum. Benim ismim Kürt Celil, on paralık kimse bunu inkar etmesin. Tığ Kürtlüğümüzü inkar etmedik. Ne yazık kim bu HDP evimize şiddetli düşürdü. HDP benim evimi yıktı. Benim oğlumu HDP götürdü. Defaatle söyledim, benim oğlumun montu bu binadan imdi. Şayet bu HDP’birlikte biraz vicdan olsa beni bu ayla düşürmezdi. Hep çocuklara sesleniyorum. Bakın hep temel ve babalarınız burada sizi bekliyor. Siz gelmeden biz buradan kalkmayacağız.”2015 yılında 15 yaşındayken kandırılarak dağa kaçırılan oğlu Özkan amacıyla döl nöbetini sürdüren Süleyman Okumuş bile, akşam nöbetlerini 3 Ilkgüz’e büyüklüğünde kıvrak sürdüreceklerini söyledi. HDP’nin Kürt çoluk çocuk üzerinden siyaset yaptığını söyleyen Aydın, “Cümle evinde mutlu ve huzurluyken tığ burada bedbaht ve huzursuzuz. Biz burada evlatlarımızın mücadelesine bitmeme ediyoruz. Bakın şu dakika saat gecenin 10’una geliyor. Bakın tığ geceleyin de HDP önünde evlat mücadelesi veriyoruz. Çağa acısı çok zordur. Biz burada evlatlarımızı istiyoruz. Tığ kimseden mülk para istemiyoruz. Biz çocuklarımızı HDP’den istiyoruz. Ben buradan asla kalkmayacağım. Türkiye’nin dört bir yanından anneler ve babalar gelmişler, burada kimden ne istemişler? Bütünü evlatlarını istiyorlar. Hepsinin evlatları HDP yoluyla kandırılarak terör örgütüne gönderilmiş. Tığ buradan bütün Türkiye’ye sesleniyoruz. 3 Ilkgüz’dahi 3’üncü yılımızı bitiriyoruz 4’üncü yıla giriyoruz. Tığ yalnız zat çocuklarımız üzere burada değiliz, hep Türkiye çocukları üzere buradayız” diye konuştu.Share: