Diyarbakır’da kazanlar gerekseme sahiplerine kışlık konserve üzere kaynadı

Diyarbakır’ın eşkâl Yenişehir ilçesinde şehremaneti ve kaymakamlıkça yapılan mesai kapsamında 50 kadının hazırladığı kışlık konserve ve turşular gerekseme sahiplerinin sofralarına ulaştırılacak.

Yenişehir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı Hz. Rukiye Ocak Bindi Merkezi’nin bahçesinde yakılan odun ateşinde kazanlar ihtiyaç sahipleri için kaynadı.

Kadınların saatler süren hummalı çalışması sonucu 1000 şişe konserve ve 5’er kiloluk 500 bidon argın hazırlandı.

“300 aileye konserve, 500 aileye da harap göndereceğiz”

Yenişehir Belediyesi Karı ve Ev Hizmetleri Müdürü Meryem Kayaç, AA muhabirine, ilçedeki ev gelirli ailelere müteveccih konserve ve bitkin yardımlarını 3 yıldır geleneksel kuzuluk getirdiklerini söyledi.

Aşçılık kursundaki eğitmenler ve kursiyerlerden oluşan 50 kadının katkısıyla konserve ve harap hazırlandığını dile getiren Kayaç, güzün süren kışlık konserve ve argın hazırlığında yetersiz gelirli aileleri dahi düşündüklerini belirtti.

Kaya, “Aileler için şita hazırlığı yapıyoruz. Konserve ve turşuları hazırladıktan bilahare evlerine konfirmasyon ediyoruz. 300 aileye konserve, 500 aileye da dermansız göndereceğiz.” dedi.

Çalışmaya katkı sunan eğitmenlerden Zeynep Dağ ise sabahleyin erken saatte başladıkları çalışmanın çağ boyu sürdüğünü belirterek, hazırladıkları konserve ve turşuları gerekseme sahiplerine ulaştıracak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Sevdet Ilgi bile alelhusus bölgede kışa yönelik hazırlıkların heybetli olduğunu anlatarak, nazik zahmetle hazırladıkları bu ürünlerin ihtiyacı olan insanların sofralarına ulaşmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.Share: