Diyarbakır’da taşımalı yetişek gören 66 bin öğrencinin yemeği iz liselilerden

MEHMET SIDDIK KAYA/AZİZ ASLAN – Diyarbakır’da taşımalı sistemle yetişek veren okullardaki öğrencilerin öğle yemeği, çığır liselilerce şeb saatlerine büyüklüğünde süren mesaiyle hazırlanıyor.

Bağcılar Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi, Üçkuyu Mesleki ve Beceri Rum Lisesi ve Yenişehir Dicle Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesinin kayıt-meşrubat hizmetleri bölümünde okuyan 92 mektepli, okullarında ve Diyarbakır Öğretmenevinde oluşturulan mutfakta haftanın 5 günü öğretmenlerin kontrolünde, taşımalı sistemle yetişek veren beş, ortaokul ve liseler amacıyla öğle yemeği hazırlıyor.

Gündüz hazırlıklara başlayan patika lisesi öğrencileri, okullara taze ve ısıdam bire bir şekilde yemeklerin ulaştırılması amacıyla gece üstelik mesai yapıyor. Şişman bir düzentileme ve özenle hazırlanan yemekler, termoslarla sabahleyin alın okullara ulaştırılıyor.

“Öğrencilerimiz nazik bire bir cansiparane bu yemekleri yapıyor”

İl Mili Eğitim Müdürü Meram Küçükali, AA muhabirine, sonuç dönemde patika liselerinde balaban ayrımsız hareket ve tahavvül yaşandığını belirterek, meslek liselerinin yaptığı üretimlerle adından kortej ettirdiğini söyledi.

Küçükali, bakir soy koronavirüs salgını döneminde iz liselerinde peçe ve dezenfektan üretildiğini anımsatarak, çığır liselerinin tıpkısı zamanda kırsalda okuyan öğrencilere dahi kemirmek hizmeti sunduğunu belirtti.

Taşımalı terbiye veren okullardaki yemeğin kalitesini yükseltmek üzere Milli Terbiye Bakanlığınca 2 kamer evvel gönderilen ödenekle patika liseleri ve öğretmenevinde mutfak oluşturduklarını anlatan Küçükali, bu mutfaklarda hazırlanan yemeklerin termosların içinde minibüslerle kırsaldaki okullara gönderildiğini tabir etti.

Küçükali, “İl genelinde 66 bin taşımalı öğrencimizin yemeğini çığır liselerimiz üretiyor. Gecenin geç saatlerinde okullarına gelen çığır lisesi öğrencilerimiz büyük aynı özveriyle bu yemekleri yapıyor.” dedi.

Öğrencilerin bu yemekleri yaparken tıpkı zamanda mesleği üstelik tamlık manasıyla öğrendiğini dile getiren Küçükali, öğrencilerin ortalık üzere aranan elaman kendisine okullardan çıkışlı olduğunu, rahatlıkla otellerde, lokantalarda hisse senedi bulabildiklerini anlatım etti.

Küçükali, öğrencilerin karı ve büyüklük ekonomisine ulama sağladığını, mezun olduklarında alanlarında tüm anlamıyla olgun olduğunu kaydetti.

“Öğrencilerimize arz birinci sınıf yemeği ulaştırıyoruz”

Yenişehir Dicle Mesleki ve Ustalık Anadolu Lisesi Müdürü Gürkan Parafin ise okullarına bu yıl kazandırılan tahminî 200 metrekarelik alana eş endüstriyel mutfakta öğrencilerin kuramsal adına aldığı eğitimi pratiğe dönüştürdüğünü belirtti.

Yiyecek ve içecek alanında eğitim bilimi gören 40 öğrencinin Talih ilçesinde taşımalı yetişek gören yaklaşık 6 bin 800 öğrenciye aşındırmak hazırladığını anlatan Parafin, öğrencilerin bu emekleri karşılığında nakdi destek aldıklarını tabir etti.

Parafin, şunları söyledi:

“Öğrenciler karı ekonomisine ulama sağlıyor, mesleğe üstelik kendilerini elan mebzul hazırlıyorlar. Öğrencilerimize en nitelikli yemeği ulaştırıyoruz. Balaban bire bir özenle hazırlanan yemekleri köydeki öğrencilere ulaştırdığımız için mutluyuz.”

“Annemin yaptığı yemeklerin tıpkısı”

Yenişehir Dicle Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi 11. dershane öğrencisi Aleyna Eroğlu, öğretmenlerinin gözetiminde arkadaşlarıyla taşımalı sistemle eğitim bilimi gören öğrencilere yemek hazırladıklarını belirtti.

Okulu bitirdikten bilahare bereketli tıpkı aşçıbaşı olmayı hedeflediğini dile getiren Eroğlu, şunları söyledi:

“Köydeki kardeşlerimize, arkadaşlarımıza yemek hazırlamaktan çok memnunuz. Tıpkı otelde çıkabilecek genişlik bol ve temiz yemeği yapmaya çalışıyoruz. Köydeki kardeşlerimiz yaptığımız yemekleri beğeniyor. Bunun için çok mutluyuz.”

Kemirmek ulaştırılan Talih ilçesinin Küçükkadı İlkokulu/Ortaokulu’nda okuyan Semanur Kötü bile ablalarının kendileri amacıyla hazırladığı yemekleri haddinden fazla beğendiklerini belirterek, “Evdeki yemekler kadar lezzetli. Annemin yaptığı yemeklerin tıpkısı. Bakanımıza, İl Milli Eğitim Müdürümüze teşekkürname ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: