Doç. Dr. Mustafa Ahu: “Sülük yetiştiriciliğinin teknik ve ilmî tabana dair kendisine toplumda yaygınlaştırılması üzere çalışıyoruz”

Doç. Dr. Mustafa Ahu: “Sülük yetiştiriciliğinin ustalık ve ilmî tabana dayalı kendisine toplumda yaygınlaştırılması için çalışıyoruz”

Sakarya’dan Isparta’ya gelen elçi Yusuf Kaya: “Dudağımdaki yarayı sülükle otama ettikten sonradan iptila sardım”

ISPARTA Isparta Uygulamalı Ulum Üniversitesi ve Daima Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi çerçevesinde yapılan “Uygulamalı Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği” eğitimi 10 değişik şehirden mevrut 14 elçi ile gerçekleşti.

Isparta ISUBÜ bünyesinde zindelik gösteren Daima Terbiye Aplikasyon ve Araştırı Merkezi, 03-06 Eylül tarihleri ortada “Kılgısal Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği” eğitimi verdi. Türkiye’nin 10 değişik şehrinden mevrut 14 katılımcıya “Kılgısal Tıbbi Asma Bıyığı Yetiştiriciliği” eğitimi hem kuramsal hem de kılgılı yerine gösterildi. Tıbbi sülük yetiştiriciliğinin âdem sağlığındaki önemine değinen ISUBÜ tedris üyelerinden SÜLMER Müdürü Doç. Dr. Mustafa Ceylan “Sağlık alanında enzimleri sebebiyle bir nice hastalığın tedavisinde kullanılan canlılardandır. Keyif bakanlığının 2014 yılında ortaya koyduğu geleneksel ve mütemmim tababet uygulamaları yönetmeliği ile tıbbi sülükte dahil oluşmak için hep on beş anadan görme tedavinin kanuncu çerçevede hastanelerde yapılmasına cevaz verdi. Bu tedaviyi yapacak olan insanlar öncelikle ilgilendiren kuruluşlardan yetişek alıp sertifikalandırılması gerekmektedir. Bu yönetmelik sonrasında asma bıyığı talebi aktarılma geçtikçe artmaya başladı. Yönetmelik çıktığında iki adet olan kom sayısı on bire isabet durumda ve bu suret aktarılma geçtikçe artmaya akla yatkın gidiyor” dedi.

“14 ayrımlı delege paydaşlık etti”

Tıbbi sülük yetiştiriciliğinin sanılanın bilakis berenarı can ve el bire bir maharet konu olduğunu tamlayan Ahu “Bu zorlukların önüne geçmeye çalışarak tıbbi asma bıyığı yetiştiriciliğinin beceri ve ilmî tabana dair adına toplumda yaygınlaştırılması noktasında tıpkı yetişek programı başlattık. Üniversitemizin Daim Eğitim Uygulama ve Araştırı Merkezi koordinasyonluğunda bu hafta düzenlediğimiz eğitimimize Erzincan’dan İstanbul’a kadar değişen bire bir coğrafyada 14 ayrımlı katılımcı katılım etti. Bu eğitimin önce iki gününde nazari eğitimlerle sülüğü tanıtıyoruz. Akıbet iki dönme ise sahaya iniyoruz ve kullanışlı tıbbi sülük yetiştiriciliği eğitimimizin farkı burada ortaya çıkıyor. Burada kursiyerlerimiz sülüğe dokunarak, seçkin çeşit aşamayı kendileri fora etmek aracılığıyla zihinlerinde seçkin soru işareti kalmıyor. Bu yetişek böylecene kurmuş olduğumuz bildirişim kanalları ile gelişmelerini izleme ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Dudağımdaki yarayı sülükle otama ettikten sonradan düşkünlük sardım”

Asma Bıyığı eğitimi amacıyla Sakarya’dan Isparta’ya gelen katılımcı Yusuf Kayaç ” Dudağımda tıpkısı biberli vardı sülükle tedavi ettim, bilahare sülüğe merak sardım. Eğitimlere katılıp asma bıyığı yetiştirmeye karar verdim” diyerek belirtti. 6 yıldır hobi adına sülük yetiştiriciliği ile uğraşan Aykut Akkoyun ise terbiye ve araştırı alanında çokça zayiatlar verdiğini belirterek “Mustafa hocamla toplumsal medya aracılığı ile tanıştım buraya geldik eksiklerimizi gördük. 4 günce eğitimimizde çokça madde kattı. Asma Bıyığı besleme üstüne haddinden fazla şey öğrendim. Bundan ahir süreçte inşallah sunturlu sonuçlar alacağım” şeklinde konuştu.

Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitü Müdürlüğü ve Isparta Belediyesi’nin bile desteğiyle gerçekleştirilen eğitim bilimi zaman sona erdi.

Share: