Doğanın korunmasına dikkati kaldırmak amacıyla İstanbul’dan Ağrı’ya kaide çevirdiler

Doğa tutkunu iki bisikletli, doğa ve ormanların korunmasına yönelik farkındalık hazırlamak amacıyla İstanbul’dan Ağrı’ya ayaklık çevirdi.

“Ormanlar amacıyla yeşil rota” sloganıyla İstanbul’dan bisikletlerine binen 66 yaşındaki Mualla Fuat Gülşen ile 40 yaşındaki Duygusal Sabuncuoğlu, ormanların ve doğanın korunmasında farkındalık düşünmek için yola çıktı.

Zorlu rampaları ve geçitleri aşan, gece ara sıra çadırda kimi vakit dahi otellerde nazil natür tutkunları, Karadeniz Bölgesi’nin ardından Sivas, Erzincan ve Erzurum’a geçti.

Yolculukları boyunca bazen kendilerini misafir etmek talip kişilerin evlerine misafir olan iki hempa, tıpkısı ayda 2 bin 148 kilometre pedal çevirerek Ağrı’ya ulaştı.

Kent merkezini gezen ve civar halkıyla dostane eden iki yâren daha sonraları uçakla İstanbul’a döndü.

Can Sabuncuoğlu, AA muhabirine, yolculuklarının el fakat dörtköşe geçtiğini söyledi.

Yaklaşık tıpkısı aydır yolda olduklarını ifade fail Sabuncuoğlu, şöyle konuştu:

“Bu yolun tamamını bisikletle geldik. 2 bin 148 kilometre yolu ayakçak çevirerek ormanlara dikkati başlamak istedik. Yeşilliğin, bitkilerin ve hayvanların dirim hakkı için yola çıktık. Yol fiziki olarak yorucuydu amma yolda karşılaştığımız insanlar ve Anadolu’nun içine girdikçe kendimizi evimizde hissettik. Sistem tıpkı köşeden bizi çayına ve çorbasına çağırıyor. Bazen evini açıyor, bazen yemeğini paylaşıyordu. Bu bizi bundan sonra motive etti.”

Sabuncuoğlu, bisikletin doğaya sunu yarayışlı muvasala uzlaştırıcı olduğuna bel ederek, İstanbul’dan çıktıktan bilahare Karadeniz Bölgesi’nde bire bir müddet el aldıklarını ve peşi sıra İç Rum’ya, sonrasında birlikte Gün Doğusu Rum Bölgesi’ne geçtiklerini belirtti.

Daha esbak farkındalık turları amacına ulaştı

Ali Fuat Gülşen dahi 30 yıldır amatör dağcılık yaptığını ve Türkiye’nin bilcümle dağlarına tırmandığını anlattı.

Yaklaşık 10 yıldır bisikletiyle Türkiye’yi gezdiğini nâkil Gülşen, önceki yıllarda üstelik lösemili ayrıntılar, flamingolar ve tor kuşları üzere düzenlenen çeşitli farkındalık etkinliklerinde ayaklık çevirdiğini dile getirdi.

Gülşen, “Ormanları siper amaçlı ve ormanlık alanların daha da yeşillenmesi amacıyla bu etkinliği yaptık. Çocuklarımızın geleceği amacıyla ayaklık çevirmeye karar verdik. Rampalar çoktu amma yolculuğumuz haddinden fazla fena hâlde geçti.” ifadesini kullandı.

Share: