DOĞRU Parti Umumi Başbuğ Danışmanı Yasin Aktay, Siirt Üniversitesinin akademik sene açılışında konuştu Açıklaması

SELIM Fırka Umumi Başbuğ Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, “Teknolojideki sonuç gelişmeler hem bile ülkemizde darülfünun sektörüne işlenmiş yatırımlar neticesinde çıktı üniversiteler arasında dışarlık-eşkal farkı her an sıfıra yaklaşmıştır.” dedi.

Aktay, Siirt Üniversitesi (SİÜ) 2022-2023 Akademik Yılı açılışı dolayısıyla İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen törende, SİÜ’nün Türkiye’deki üniversiteler beyninde çokça bereketli tıpkısı yerde olduğunu söyledi.

Orta Şark Maharet Üniversitesinden çıkışlı olduktan sonraları (ODTÜ) Selçuk Üniversitesinde fariza yaptığını nâkil Aktay, o süreçte benzeri makaleyi realizasyon edebilmek için 3-4 kamer harcadığı süreçleri anlattı.

Türkiye’üstelik üniversitelerin herhangi bir cins imkana erbap olduğunu anlatım fail Aktay, şunları kaydetti:

“Şimdi benzeri makaleyi ayrımsız tuşla ediniyorum. Hemencek indirip okuyabiliyorum. O günkü kısıtlı imkanlarla realizasyon edebileceğim makale sayısı bile gerek istemez kısıtlanmış olabiliyordu ama şimdi sayımsız sunu iyisinden sunma kötüsüne büyüklüğünde bilcümle çalışmaları gerçekleştirme etme şansımız var. Teknolojideki sonuç gelişmeler hem de ülkemizde üniversite sektörüne yapılmış yatırımlar neticesinde daha çok üniversiteler beyninde dışarılık-format farkı giderek sıfıra yaklaşmıştır. Taşrada bilgi yapan ayrımsız insanın, ‘Ben bili yapamıyorum. Siirt’te bili mi yapılır?’ falan gibi ayrımsız mazereti yok. Ulaşabileceğimiz seçme kaynağa, herhangi bir araştırı verisine ulaşabilirsiniz.”

Ilbay Osman Hacıbektaşoğlu de kullanılmamış akademik yılın kıvrak ve hayır olmasını diledi.

SİÜ’nün Türkiye’nin erdemli öğrenimine kattıklarının birlikte ilin ve bölgenin gelişmesi için birlikte çok balaban görevleri ve fonksiyonları ifa ettiğini kaydeden Hacıbektaşoğlu, “Ekincilik ve hayvancılık olması, tababet fakültesinin kurulmuş olması ve öğrencilerimizin bu sene itibarıyla Siirt’te devam edecek olması, esasen araştırma hastanesinin inşasına başlanması haddinden fazla kebir merhalelerdir.” dedi.

SİÜ Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak bile 19 binin üzerinde öğrencinin yetişek gördüğü üniversitenin değme geçen dönme henüz da geliştiğini söyledi.

Kentte 10 fakülte, 3 yüksekokul, 6 iz yüksekokulu, 4 enstitü ve 20 araştırı aplikasyon merkeziyle akademiye hizmet etmenin gururunu yaşadıklarını aktaran Şındak, şunları söyledi:

“Kampüsümüz hepinizin görme ettiği kabil son derce yeşil, çevre dostu, en son düzeyde teknolojik donanım ve küşade dirim alanına cemaat aynı üniversitedir. Kuruluşundan günümüze kadar üniversitemize yardım sunan ve destek olan cemi çalışanlarımıza huzurlarınızda teşekkürname etmeyi aynı borç bilirim. Bizler dünden aldığımız destek ve ati ufkumuzdan esinlendiğimiz esin ile bugünlerimizi en mübarek ve canlı şekilde planlamakta ve bu planlarımızı hayata geçirmekteyiz.”

Konuşmaların arkası sıra Prof. Dr. Yasin Aktay marifetiyle “Yüksekokul ve Dostluk” mevzulu öğüt verildi.

Törende SİÜ Yetişek Fakültesi Öğretim Yardımcısı Halil Kılıçvuran ve kentteki okullarda vazifeli çalgı aleti öğretmenleri marifetiyle çalgı dinletisi sunuldu.

Programa, Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Tuğan Sarıca, Türe Komisyonu Başkanı Erhan Obut, İl Kurnaz Komutanı Tuğgeneral Emrullah Şişman, İl Güvenlik Müdürü Melik Yıldırımoğlu, İl Milli Terbiye Müdürü Bahir Edip, amme gelgel ve siyasal parti temsilcileri, akademik personel ile öğrenciler katıldı.

Share: