DOĞRU PARTİLİ KEŞİR: KALKINMA HEDEFİ ASLA KADINSIZ MÜMTENI

DÜRÜST Parti Umumi Gestalt Avrat Kolları Başkanı ve Düzce Mebus Ayşe Keşir, “Şayet biz tıpkısı kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu misilsiz asla mümteni. Kadınlar üretime katılmadan kaçınan. Kadınlar istihdama katılmadan kaçınan. Kadınlar karar alma mekanizmasına katılmadan olamaz” dedi.

DOĞRU Tümen Genel Merkezi Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Saylav Ayşe Keşir, DOĞRU Öğür Eş Kolları Başkanlığı’nın 1,5 yıl ilk Hakkari’den başlattığı, ‘Kadınlarla Şişman Türkiye Yolun’ buluşmalarının Edirne’birlikte gerçekleştirilen 80’inci programına katıldı. Keşir’e programda TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve Edirne Saylav Fatma Aksal, Eş Kolları Organizasyon Başkanı ve Bursa Saylav Emine Güç Gözgeç, Aut İlişkiler Başkanı Fatma Ataseven, Umumi Kâtip Aslı Seren, Arge Başkanı Züleyha Karademir, Vukuf ve İletişim Teknolojileri Başkanı Dilara Debbağ, Sivil Sosyete Halkla İlişkiler Başkanı Ayten Görgülü, SELIM Tümen Edirne İl Başkanı Sarih İba ve İl Koordinatörü Fisun Humbaracı haremlik etti. Kentte iki ayrı izlence fail Keşir, Meriç Nehri kenarında bir tesiste sivil sosyete kuruluşu temsilcisi kadınların sorunlarını dinleyip, Edirne Tecim ve Endüstri Odası’nda (ETSO) kadınlarla buluştu.

‘100 KIZ ÇOCUĞUNDAN 49’U ARTIK ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALIYOR’

ETSO’bile konuşan Keşir, karı ve ayvaz bile balaban Türkiye’yi dayamak üzere ayrımsız çokça projeleri olduğunu belirterek, “Eğitim sunu yüce fırsat eşitliği aracı. Bizi hayatta hem kadın koca cinsler arası, hem da toplumsal yapılar arasında eşitliği sağlayan genişlik koca kurgu, eğitimde vesile eşitliğini yakalıyor oluşumuzdur. 2001 yılında eğitim bilimi çağında olup üstelik üniversiteye gidebilen kız yavru oranı yüzde 13.5’ti ne yazık kim. Kız çocuklarının takkadak yüzdelik 13.5’ine darülfünun eğitimi verdiğinizde esasta okazyon eşitliğini üstelik sağlamamış oluyorsunuz. Çünkü iz edinmesi, yoksullukla savaşım etmesi, sağlam haddinden fazla laf eğitimde fırsat eşitliğinden geçiyor. Bekçi dönemler vardı, üniversiteler şişman şehirlerde kümelenmişti Anadolu’ya yayılmamıştı. Ama bugün 207 üniversitemizle bu izzet kaç oldu biliyor musunuz? Yüzde 49. Yani üniversite çağında olan 100 kız çocuğunu 49’u artık darülfünun eğitimi alıyor” dedi.

Kadınlara okazyon verildiğinde, en dolgunca şekilde değerlendirdiklerinin altını çizen Keşir, “KOSGEB’den faydalanan yani toptan faydalanıcıların süresince yüzdelik 41’i kadın. İŞKUR’un işbaşı yetişek programları var. İŞKUR’un çığır edindirme kursları var. Bunlardan faydalananların üstelik yüzde 50’den ilavesi kadın. Patika eğitimi kurslarında yüzdelik 57, işbaşı eğitim programlarında yüzdelik 52. Yani tıpkısı okazyon verdiğinizde kadınlara, eğitimde, istihdamda iz edindirmede, kadınlar bunu açlığıyla sonuna kadar kullanıyorlar ve fırsatı yer ongun şekilde değerlendiriyorlar. Ülkemin kadınları bu anlamda serencam evre etkili, son evre işlek ve son merhale iştahlı” diye niteleyerek konuştu.

‘KALKINMA HEDEFİ KURUYORSAK, BU ASLA KADINSIZ OLMAYACAK’

Kadının tıpkı zamanda benzeri beşeri anamal ve kalkınmanın unsuru olduğunu da sözlerine ekleyen Keşir, “Şayet biz tıpkısı kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu yekta katiyen olamaz. Kadınlar üretime katılmadan olmayacak. Kadınlar istihdama katılmadan kaçınan. Kadınlar değişmeyen kabul etme mekanizmasına katılmadan olmayacak. Onun amacıyla biz istiyoruz kim nüfusun yarısını oluşturan kadınlar, eğitim özellikle koyulmak üzere istihdam, karar ahiz mekanizması, hepsine bildirme az akseptans edilebilir eşik dediğimiz yüzdelik 25’tir, sunma bir iki bu oranla katılmalı. Mümkünse bunu yüzde 50 oranına çıkarmalıyız. Bir Iki ilk verdiğim rakamlarda görüyorsunuz kim yüzde 50’ye imdi yaklaştık. Onun amacıyla ego ülkemin kadınlarına güveniyorum. Edirne’nin kadınlarına güveniyorum” ifadelerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ KADININ GÜÇLENMESİ VE KORUNMASI’

KEFEK Başkanı, AK Parti Edirne Mebus Fatma Aksal bile, serencam 20 yılda kadınların herhangi bir alanda güçlenmesi üzere balaban mücadele verdiklerini belirterek, “Bu sebeple yerelde ve ülke düzeyinde kadınlarımızın kooperatifleşmesi, örgütlenmesi ve girişimcilik ruhu ile hareket etmesi, sorunların çözümünde şanlı aynı ebat olarak karşımızda durmaktadır. Alelhusus sonuç 20 yılda karı koca fırsat eşitliğinin sağlanması, kadının toplumdaki konumunun güçlendirilmesi, avrat haklarının korunması, anayasal ve yasalı düzende birçok düzeltme yaptık ve mukavemetli haddinden fazla alanda kayda değer gelişmeler yaşadık. Bütün bu kanuni düzenlemelerde hem kadının ve eş bireylerinin güçlendirilmesi, hem de korunması hedeflenmektedir” dedi.

2002 yılında kadınların gelişim gücüne ortaklık olanı yüzdelik 27.9 iken bu oranın 2021 yılında yüzde 30.9’a yükseldiğini belirten Aksal, “Değme alanda etken seçim çıkararak kadınlarımızın mesai hayatında daha fazla saha almalarını temin etmek için düzenlemeler yaptık. 2002 yılında kadınların hisse senedi gücüne katılma oranı yüzde 27,9 iken bu heybet 2021 yılında yüzde 30,9 yükselmiştir. 11’inci Kalkınma Planı’nda hedefleri doğrultusunda 2023 yılı sonuna kadar kadın aksiyon gücüne iştirak oranının yüzdelik 38.5, kadın istihdam oranında yüzde 34’e çıkarılması hedeflenmektedir” diye konuştu.

Programın devamında, Edirne’üstelik kendi alanında işini kurup sükse gösteren kadınlar katılımcılara deneyimlerini anlattıShare: