Doğu Anadolu’daki 7 ilde “Yayalara evleviyet duruşu, hayata ihtiram duruşu” etkinliği yapıldı

Şark Rum’daki 7 ilde, İçişleri Bakanlığınca talih genelinde “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında etkinlikler düzenlendi.

Erzurum’un Palandöken ilçesindeki Polis Amca İlköğretim Okulu uğrunda yapılan pratikte, Vali Okay Memiş, İl Güven Müdürü Levent Tuncer, İl Jandarma Komutanı Albay İlker Parıltı, Palandöken Şehremini Muhammet Sunar ve öğrenciler bulaşıcı geçidini kırmızıya boyadı.

Etkinliğe katılan öğrencilerle sohbet eden Memiş, gidiş geliş kurallarının önemine belen ederek öğrencilerle yoldan güzeşte sürücülere bu kuralların düzlük aldığı risale verdi.

???????Memiş, burada yaptığı açıklamada, sürücülerin geçici önceliği uygulamasına zaman zaman uyma etmediğini gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu kurala uymamız gerekiyor amma hangi eyvah yeterince uymadığımızı görüyoruz. arada sırada yaya geçidinde durarak yayaya el veren araçlara arkadan gelen ayrıksı aynı otomobilin çarptığı anları da gördük. Bu farkındalığın artması üzere yapılan izlence haddinden fazla durumunda aynı uygulama. Bu farkındalığı ilkokul çağındaki evlatlarımıza vermeye çalışıyoruz.”

Ardahan

Ardahan’daki izlence, Kazım Karabekir Caddesi’nde 23 Gücük Ay İlkokulu önünde yapıldı.

Programda gelgeç geçitlerini öğrencilerle boyayan Ilbay Hüseyin Öner, “Kampanyamız ‘Yayalara öncelik duruşu, hayata ihtiram duruşu’. Biz de bunu infaz etmek ve bu farkındalığı hazırlamak için buradayız.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılanlara teşekkürname fail Öner, öğrencilerle kardeş kardeş yazar çikolata izaz etti.

Öner, sürücülere ise trafikte eğreti önceliğine ilişik farkındalık tesis etmek amacıyla gâh broşürler dağıttı.

Tunceli

Tunceli’üstelik birlikte Ilbay Mehmet Ulu Özkan’ın katılımıyla Atatürk Mahallesi’ndeki 15 Orak Ayı Bulvarı’nda yolcu geçidi boyama etkinliği düzenlendi.

Uygulama kapsamında kentteki temel arterler ve caddeler ile okul çevrelerindeki bulaşıcı geçitlerinde kırmızı hutut çizildi.

Vali Özkan, trafikte arızi önceliğinin oluşturulması için sürücülerle dostane ederek, onlara türlü hediyeler verdi.

Kars

Kars’ta üstelik Vali ve Şehremaneti Başkanvekili Türker Bikes’ün katılımıyla Cumhuriyet Altını Meydanı’nda etkinlik gerçekleştirildi.

Fakir, beraberindeki İl Emniyet Müdürü Zor Sağdıç, İl Güllabi Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek ile sürücülere kurallara uymaları üstüne uyarılarda bulunarak risale dağıttı.

Yoldaki geçici geçitlerini öğrencilerle kırmızıya boyayan Gariban, trafikte yayalara öncelik tanınmasını istedi.

Iğdır

Iğdır’bile dahi Vali ve Uray Başkanvekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Nejdet Kara, İl Güven Müdürü Oğuzhan Yonca, Milli Eğitim Bilimi Müdürü Para Etkin ve öğrencilerin katılımıyla aktiflik düzenlendi.

Kurtuluş İlkokulu önündeki etkinlikte öğrenciler ellerindeki Türk Bayrağı ve değişik dövizlerle okullarının önündeki gelgeç geçidine yürüdü.

Etkinlikte öğrenciler ve katılımcılar yaya geçidinin önceki şeridini kırmızıya boyadı.

Sarıibrahim, öğrencilerle kardeş kardeş edip trafik kurallarının önemine meni etti.

Ağrı

Ağrı’daki aktiflik ise Şemsi Türkmen Küçük Asya Lisesi uğrunda kâin muvakkat geçidinde yapıldı.

Ilbay Osman Varol, İl Inanma Müdürü Nihat Ilgi ve İl Milli Yetişek Müdürü Hasan Kökrek ile ellerinde Türk bayrakları olan beş öğrencilerine gidiş geliş kurallarıyla ilişkin çeşitli broşürler dağıttı.

Etkinlikte öğrencilerle yaya geçidini boyayan Varol, yayaların trafikte önceliği olduğunu ve özellikle ekol bölgelerinde sürücülerin henüz tetik olması gerektiğini söyledi.

Polis ekipleri üstelik çocuklara düdük hediye etti.

Erzincan

Erzincan’de ise Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Şehit Bitirmiş Uzman Çavuş Fırat Tığ İlkokulu önünde vadi alan bulaşıcı geçidinde aktiflik yapıldı.

Ilbay Mehmet Araklama, etkinlikte öğrencilerle ayrımsız süre gidiş geliş kurallarına ilgilendiren ahbapça ederek, bulaşan geçidini boyadı.

Etkinlikte polis ve uyanık ekipleri üstelik öğrencilere boyama kitabı ihsan etti.

Share: