Donald Trump’ın malikanesi basan FBI’ın çekirdeksel silahlarla ilişkin muamma vesaik aradığı öne sürüldü

Bozuk ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’da bulunan Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları eliyle düzenlenen baskınla aranmıştı.

NÜKLEER SİLAHLARLA İLGİLİ GİZLİ BELGELER ARANMIŞ

Washington Post’un, soruşturmadan bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, yetkililerin falsolu kesimlerin eline geçme üstüne dip keder duyduğu çekirdeksel silahlarla ilişkin bilinmez bilgi içeren belgelerin Trump’ın malikanesinde olduğuna inandıkları belirtildi.

TRUMP, “DUBARA” YERINE NİTELENDİRDİ

Haberde, ilgili kaynakların, FBI ajanlarının alelhusus ne zümre vukuf içeren vesaik aradığı, bilgileri bulunan bahis konusu çekirdeksel silahların MEMLUK’ye yahut ayrıksı uluslara ilgili olup olmadığı ya de Trump’ın evinde yapılan aramada bu konuda değme doküman bulunup bulunmadığı hususunda teferruat vermediği aktarıldı.

Trump’ın ise çıkan haberlere müteveccih bu sabahleyin yaptığı açıklamasında, çekirdeksel silah meselesini ayrımsız “dubara” kendisine nitelendirdiği ve FBI’yı böyle bire bir şeyin olduğunu gösterecek her bilgi sunmadan “tez yerleştirmekle” suçladığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Trump’ın Florida’de kâin Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları vasıtasıyla düzenlenen baskınla aranmıştı. Trump, yazılmış açıklamasında, “Florida, Palm Beach’teki domuzuna evim Mar-A-Lago su anda abluka altında, nazik aynı FBI ajanı grubu aracılığıyla dominant yapılıp nehiy edildi, bu milletimiz için berbat bir zamandır. Henüz geçmiş hiçbir BENDE başkanının başına hakeza benzeri madde gelmedi.” ifadelerini paylaşmıştı.

Yaklaşık 40 FBI ajanının 9 saatten fazla süren aramasında Mar-a-Lago’dan 12 kutu kanıt toplandığı haberlere yansımıştı.

MEMLUK Adalet Bakanı Merrick Garland bile mazi bu konuda ilk kez açıklama yaparak, FBI ajanlarının Trump’ın malikanesine düzenlediği baskını kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda süren tartışmalar üzerine olayın elan kemiksiz anlaşılması üzere Türe Bakanlığının taharri emri ve umum konulan malzemelerle ilişik gizliliğin kaldırması talebiyle Florida nahiye mahkemesine başvuruda bulunduklarını duyurmuştu.

Trump de bugün yaptığı açıklamada, taharri emrinin halkoyu ile paylaşılmasına cebin olmadığını belirtmişti.Share: