Dövme vücudun neresine yapılırsa sunma haddinden fazla biberli verir?

İngiliz biyoloji öğretmeni Natalie Wilsher’mağara kolunda bir Albert Einstein dövmesi var. Ayaklarına, el ve bacak bileklerine birlikte dövmeler yaptırmış.

Bu dövmeler içre yer haddinden fazla canını yakıcı ayağının üzerine ve bileklerine yaptırdıkları olmuş.

BBC’nin “Bana benzeri ibret ver” isimli podcast yayınına mütekellim Wilsher, “Keskin bedenimizin kendisini koruması üzere kullandığı tıpkı kez. Duyularımız acıyı sondaj ediyor” diyor.

Wilsher, “Yağ dokusunun az olduğu ve sinir uçlarının çıktı bulunduğu noktalara vuruş yapılırken insanın canı artık yanıyor” diye konuşuyor.

Ayak ve ayak bileklerinin beraberinde kaval kemiği, hamil altları ve ciğer kafesi bile âdem bedeninin en acıya duyarlı noktaları ortada.

İğne yapılan bölgedeki sinirlerin beyine kötü sinyalleri gönderdiklerini anlatım fail Wilsher, bire bir kişinin çarpma yaptırma sürecine yaklaşımıyla benzeri diğerininki beyninde farklar olacağını söylüyor.

“Elbette kim seçme insanın şiddetli eşiği farklı” diyor.

Tarihteki ilk vurma

Tarihte bilinen ilk dövmeye Ötzi evet dahi Buzadam kendisine anılan, 1991’dahi İtalyan Alpleri’nin ücra benzeri noktasında keşfedilen ve 5 bin yıldan etraflı süre cansız halde kaldığı durum edilen bire bir mumya üstünde rastlanmıştı.

Wilsher, “Ötzi’nin dövmeleri haddinden fazla küçük ve belirsizdi. Noktalar ve çizgilerden oluşuyordu. Antropologlar bunun gerçekte tıbbi gerekçelerle yapılmış ayrımsız nev akupunktur olduğu kanaatine varmıştı,” diyor.

O dönemde dövmenin deride açtığı yaraların nasıl tedavi edildiğini nikbet ettiğini belirten Wilsher, yaraların ağız ağıza iyileşmesinin ihtimal da aylarca sürdüğünü tahmin ediyor.

Wilsher, “O dönemlerde, Taş Devri’nde, Bronz Çağı’nda bu dövmeleri yapabiliyor olmaları ve bu süreçte hastalığa yakalanmamaları tahammülfersa aynı husus. Bu bilgiye ve donanıma eş olmaları çok şaşırtıcı,” diyor.

Dövmeler devir içerisinde insanların özlük hikayelerini anlatmak amacıyla seçtikleri bir öğün bile oldu.

Dirim Bilimi öğretmeni Wilsher, “Mitolojiye göre Efe James Cook 18’inci yüzyılın sonlarında Pasifik Okyanusu etrafında gezi ederken değişik dövmeleri olan bir nice insana rastladı. Bunu gören gemideki tayfanın yüzde 90’ının bu seyahatlerini anlatan dövmeler yaptırdıkları söylenir,” diyor.

İngiliz donanmasındaki denizciler da bu geleneği sahiplendi ve seyahatlerini resmeden dövmeler yaptırmaya başladı. Bu dövmeler hacet ve baruttan oluşan tıpkısı karışımla yapılıyordu.

19’uncu yüzyılın sonlarında, Thomas Edison’un yazıcısı temel alınarak geliştirilen darp makineleri kullanılmaya başlandı.

Wilsher, bu makinenin 1875’te yapıldığını ve o günden bugüne dahi çok değişmediğini söylüyor.

Bu makineler âdem derisini dakikada 50 ila 3 bin defa iğneleyebiliyor.

Vücudun yer iri organı

Cilt herif vücudunun en şişman organı ve insanın ağırlığının tahminî yüzdelik 50’sini oluşturuyor. Derinin en son tabakası her 28 günde tıpkı yenileniyor.

Peki amma kap yenilenince çarpma mürekkebi hastalık silinmiyor?

Dirim Bilimi öğretmeni Natalie Wilsher, derinin üç katmanı olduğunu söylüyor: eğin tabakadaki epidermi; damarların, arak bezlerinin, foliküllerin ve sinirlerin olduğu ölçülü tabakadaki dermi; ve genişlik içteki, yer güçlük ve derinin arz semirtilmiş olan tabakası olan hipodermi.

Wilsher, “Dövmenin mürekkebi dermiye enjekte ediliyor ki burada acıyı tetkik eden sinirler var. Dövmeler cilt yenilenince silinmiyor çünkü derinin ölçülü tabakası epidermi tarafından korunuyor,” diyor.

Dövme mürekkebinin dermiye enjekte edilmesiyle, beynin “Aman Tanrım, yaralandım” mesajı aldığını, bunun üstüne bu noktaya akyuvarlar yolladığını ve akyuvarların de mürekkebi tüketerek kan akışına göndermeye çalıştığını söylüyor.

Ancak bileşik pigmentleri çokça büyük olduğu amacıyla bunun olanaklı olmadığını ve mürekkebin silinmediğini belirtiyor.

Natalie Wilsher, “İşte bu yüzden dövmeler kalımlı oluyor ve epiderminin üzerinden onları görebiliyoruz,” diye niteleyerek konuşuyor.

Share: