Dünya şampiyonu Mısır Yasemini Adar Yiğit, memleketinde coşkuyla karşılandı

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta düzenlenen Erkân Acun Güreş Şampiyonası’nda 76 kiloda şampiyon olan milli pehlivan Mısır Yasemini Adar Alp, memleketi Balıkesir’de coşkuyla karşılandı. Davullar eşliğinde Balıkesirliler ile alay malay Milli Kuvvetler Caddesinde giden Yiğit, “Bu cümbüş karşısında tüylerim diken diken oldu. Çokça duygulandım” dedi.

Şampiyonada 76 kilo finalinde Mısırlı Samar Amer Ibrahim Hamza’yı 6-0 mağlup eden milli güreşçi Yasemin Adar Alp, kızıl madalyanın sahibi oldu. Kariyerinde ikinci kat acun şampiyonu olan Mısır Yasemini Adar Yiğit, Türk Gelgel Yolları’na (THY) ilgilendiren uçakla saat 18.20’bile İstanbul’a arkası sıra dahi Balıkesir’e geldi. Milli Güreşçi Balıkesir’üstelik davullar, zurnalar ve konfetilerle karşılandı. Balıkesirlilerle gelişigüzel davullar eşliğinde Milli Kuvvetler Caddesinde revan Yiğit, henüz bilahare Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne geldi. Burada Balıkesir Büyükşehir Uray Başkan Vekili Yasin Sagay yoluyla karşılanan Alp, karşılamanın kendisini yepyeni duygulandırdığını belirtti.

Alp burada yaptığı konuşmada, “2017 yılının peşi sıra 2’nci el acun şampiyonu oldum. Bayrağımızı dalgalandırıp İstiklal Marşı’nı okuttum. Öncelikle memleketim Balıkesirime, sonraları Türkiye’ye esaslı iyi olsun. Amiyane çok mutluyum. Haddinden Fazla gururluyum. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin, Başbuğ Yücel Yılmaz’ın ve kulübümün destekleriyle ülkemi sunma iyi şekilde temaşa ettiğime inanıyorum. Burada olmaktan gururluyum, mutluyum. Çokça iyicene benzeri istikbal töreni hazırlamışlar benim amacıyla. Pespaye tüylerim dikleşmiş oldu. O kadar pir benzeri coşkuyla karşılandım ki çokça bahtiyar oldum. Çok süfli güre kızlarımız vardı, benimle beraber. Onlara şan nazir olabiliyorsam, beni eş alabiliyorlarsa hangi mutlu bana” dedi.”ÇOLUK ÇOCUK SPOR YAPLAMALI”Gençlere spor yapmaları üzerine öneride mevcut Mısır Yasemini Adar Alp, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Güreş haddinden fazla edisyon ayrımsız spor. Ama dinç arkadaşlarımızın katiyen keder alışkanlıklardan sıyrılmak amacıyla spor yapmaları gerektiğine inanıyorum. Bu her kol olabilir. Sadece güreş olması yetişkin değil. Şöyle ifham etmek gerekirse bayrağımız dalgalandırıp İstiklal Marşı’nı okutmak oldukça herkese felek olmuyor ve çok iyice bir kalp. İnşallah arkamdan gelen gençlerimizin üstelik beni eş alarak bu duyguyu yaşamalarını isterim. Ailemin bana desteği çokça iri oldu. Hiçbir antlaşma beni yadırgamadılar. Iyi olsunlar ailem bile sonsuz beni destekledi ve müsabakalarıma dahi geldi” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekilimiz Yasin Sagay ise “Bu gurur alelade hepimize yeter. Mısır Yasemini ayrımsız posta elan bizim göğsümüzü kabarttı hem Balıkesir Büyükşehir Belediyesi hem dahi Türkiye kendisine. Amma bildirme önemlisi bu yol Balıkesir Büyükşehir Uray sporcusu kendisine acun şampiyonu oldu. Biz dahi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi kendisine sporculara seçkin branşa destek olmaya bitmeme edeceğiz inşallah” dedi.

Share: