Dünya Şampiyonu pehlivan Taha Akgül altınla ödüllendirildi

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Balkır ve Sivas Şehremini Hilmi Bilimci, son namına Sırbistan’da planlı Acun Güreş Şampiyonası’nda azade üslup 125 kiloda zer madalya kazanan milli güreşçi Taha Akgül’ü altınla ödüllendirdi.

Sırbistan’da gerçekleştirilen Dünya Güreş Şampiyonası’nda şampiyon kendisine değerli madalyanın sahibi olan milli güreşçi Taha Akgül memleketi Sivas’a geldi. Bu çerçevede Sivas Valisi Dr. Yılmaz Balkır’i makamında konuşma etti. Taha Akgül, cet ocağında bulunmaktan son rütbe bahtiyar olduğunu söyledi. Temas şampiyonluktan sonra memleketine geldiğini tamlayan Taha, “Tığ elimizden geldiği kadar gençlere eş olmaya çalışıyoruz. 7 senenin peşi sıra tekrar dünyanın zirvesine oturdum. 2024’te Paris olimpiyatları var, oraya büyüklüğünde bitmeme edeceğiz” dedi.

“Milli gururumuz oldu”

Ilbay Parıltı de Taha Akgül’ün tıpkısı çokça başarıya imza atmış bire bir sportmen olduğunu söyledi. Taha Akgül ile gurur duyduklarını tamlayan Parıltı, “Şampiyon Sivas’ta. Kendisini ilimizde ağırlamaktan belde nazik mutluluk duyuyoruz. Sporcular birçok başarı elde ederek milli gururumuz olmuştur, Türk’ün gücünü göstermiştir. Taha hem Sivas’ın hem de ülkemizin gururudur. en son acun şampiyonu yerine gururumuz olmuştur. Kendisi bu başarılarıyla gelecek nesillere kat sayı olmaktadır. Tebrik ediyoruz kendisini” dedi.

Balkır, böke güreşçi Taha Akgül’ü altınla ödüllendirdi.

Taha Akgül elan sonradan Sivas Belediyesi’ni müzakere etti. Sivas Belediye Reisi Hilmi Bilim Adamı, Taha’yı başarısından dünya tebrik kartı etti. Başbuğ Bilimci, Sivas’ın güreşte şampiyonlar çıkartan tıpkısı toprak olduğunu vurgulayarak, Taha ile çalım duyduklarını söyledi.

Başbuğ Bilimci da böke güreşçiyi altınla ödüllendirdi. Ziyaretlerde Taha Akgül’e Sivas Cahillik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Bronz eşlik etti.

Vatandaşlarla halay çekti. Diğer yandan Taha Akgül, ziyaretler öncesinde kent meydanında bateri zurna eşliğinde vatandaşlarla bu arada Sivas Halayı çekti. Vatandaşlar Akgül’e ciddi ilgi gösterdi. – SİVAS

Share: