DÜRÜST Parti Umumi Başbuğ Yardımcısı Edip, Diyarbakır annelerini mülakat etti Açıklaması

YANLIŞSIZ Fırka Umumi Komutan Yardımcısı Dirimlik Muharrir, dağa kaçırılan çocukları üzere HDP diyar binası önünde yurt eylemi işleyen Diyarbakır annelerini müzakere etti.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul tutan Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019’bile başlattığı habitat eylemi 1117’nci gününde bitmeme ediyor.

Musannif, beraberindekilerle ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla bekleyişini sürdüren aileleri mülakat etti, onlara karanfil verdi.

Evlatlarının dağa elbette kaçırıldığını Muharrir’ya anlatan aileler, terör örgütü PKK ile HDP’ye tepkilerini dile getirdi.

“Bu ateş kâmilen bu anaların değil hepimizin yüreğini dağlıyor”

Yazıcı, ziyaretin arkası sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, bala nöbeti tutan Diyarbakır annelerinin duruşunun mübarek olduğunu söyledi. Evlatları üzere sergilenen bu duruşun koca türe ve özgürlükleri ve emanet hakkı bakımından sonuç aşama anlamlı olduğunu tamlayan Edip, şöyle konuştu:

“Hemen bir anda hepsi çocuklarıyla ait dağa kaçırılış tarihleri itibarıyla düşüncelerini dile getirdiler. Söyleyecek söyleme bulmakta zor çekiyorlar. Sözün bittiği meydan. Herhalde yabanlık tarihinin bildirme vahşi olayıyla bu anneler ve nedeniyle bizler alın karşıyayız. Bu çocukların terör örgütüyle angajmanlı ve iltisaklı olmalarına yardım sağlayıcı, destek veren, bu fiillerin gerçekleşmesine katkı veren seçme ki ise yaratılmışların bildirme şerefsizidir. Bu şiddetli tamamen bu anaların değil hepimizin yüreğini dağlıyor. Azıcık vicdanına seslenen eş yaşanmış bu âdemiyet dramı karşısında tüyleri dikleşmiş peki ve gerekeni yapar.”

Terör örgütüyle amansız mücadeleyi azimli bire bir şekilde sürdürdüklerini dile getiren Müellif, “Tabii kim bu zahirî mücadelenin dışında oran, ayrı ayrı birimleriyle de terörle bağlantılı, iltisaklı olan kesimleri üstelik takip ediyor. İnşallah Türkiye’yi bu beladan arındıracağız. Diliyoruz ki bu kollar temel ve babalarına kavuşur. Yaşanan bu kederli geç da olsa sona erer.” dedi.

Türkiye’nin balaban ve koskocaman aynı devlet olduğuna değinen Kalem Erbabı, şunları kaydetti:

“Annelerin buradaki direnişi, kamuoyu oluşturmaları sonuç rütbe kıymetlidir amma üzüntü veren tıpkısı tarafı oluyor. 1117 gündür bu anneler karınlarında taşıdıkları çocuklarının 14,15,17, 20 yaşlarda terör örgütü yoluyla kandırılarak evet de cebren dağa, yıldırı örgütünün bulunduğu yerlere kaçırılmaları ve aileleriyle, anneleriyle, annelik hukukunu ortadan kaldırmaları karşısında Avrupa’de insan hakları üzerine tabir geliştiren ülkelerin kurumları duyarsız, sessiz oluşları bile ibretliktir. Nedeniyle onların tekme standartlı bu durumları deşifre olmuştur. Annelerimize metanet diliyorum. Buradaki anneler doğurmuş bu çocukları amma buradaki dallar hepimizin çocuğu, Türk milletinin çocuklarıdır, anneler bile Türk milletinin annesidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu olay karşısında hassasiyetimiz akıbet bulana büyüklüğünde devam edecek.”

Müellif’ya ziyaretinde, AK Fırka Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat ile AK Fırka MKYK üyeleri Alaattin Temiz, Abdurrahman Kurt ve SELIM Tümen İl Başkanı Muhammet Mukaddes Işıklı bile zevcelik etti.Share: