Düzce’deki dinsiz atılan tesisi kendi elektriğini üretecek

Düzce Belediyesi Kalpsiz Atık Bütünleşmiş Ayrıştırma ve İşleme Tesisi, gün panelleri yardımıyla günlük 800 titrem çöpü erke tasarrufu yaparak imha edecek.

Çamköy Mahallesi’nde sabık sene kentin çöplerini imha etmek amacıyla kurulan Zalimce Atılmış Entegre Ayrıştırma ve İşleme Tesisi’nin kendi elektriğini üretebilmesi için Düzce Belediyesi marifetiyle çatısına tarih enerjisi panelleri yerleştirildi.

Güneş panelleri sebebiyle 800 ton işleme kapasitesi ve günlük 6 megawatt neşelilik üretimi sağlayacak üretim, çağ içerisinde 300 kilowatt saat enerji üretecek. Proje kapsamında gelecek yıllarda ilave tarih panelleri eklenerek, tesisin istihsal kapasitesinin artırılması hedefleniyor.

Düzce Belediye Reisi Faruk Özlü, yaptığı açıklamada, kentte gübür sorununu ortadan kazanmak için tehlikeli bire bir düzentileme yaptıklarını ve 18 ayda Düzce’ye çağdaş aynı merhametsizce atık tesisi kazandırdıklarını söyledi.

Çöpten erke ve basma üretimine başladıklarının altını çizen Özlü, “Tesisimizde güneş enerjisinden birlikte faydalanmak istedik. Tesisimizin çatısına kurduğumuz gün panelleri ile alay malay güneşten hayatiyet üretmeye başlayacağız. Bunun beraberinde peyzaj ve ağaçlandırma çalışmalarına de ehemmiyet veriyoruz. Çok kısa tıpkısı müddet sonra tesisin etrafında lavanta kokuları bilge olacak. Çocuklarımıza henüz bozulmamış benzeri dünya, daha temiz bire bir Düzce bırakmak amacıyla bakir projeler üretiyor ve bunları hayata geçiriyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: