Edip Salman Rüşdi, New York’taki konferansta saldırıya uğradı! ‘Şeytan Ayetleri’ kitabı zımnında ölüm tehditleri alıyordu

Hint kökenli İngiliz edip Salman Rüşdi, ABD’nin New York kentinde katıldığı benzeri etkinlik sırasında danışma yaparken saldırıya uğradı.

BOYNUNDAN BIÇAKLANDI

New York Polisi tarafından yapılan açıklamada, bıçaklı bir zat vasıtasıyla saldırıya uğrayan Rüşdi’nin boynundan bıçaklandığı, saldırganın ise gözaltına alındığı belirtildi. Chautauqua Enstitüsü’nde yaptığı enformasyon sırasında bıçaklanan 75 yaşındaki Rüşdi, helikopterle hastaneye kaldırıldı. New York Valisi Kathy Hochul olaydan kısaca 1 saat sonradan düzenlediği basın toplantısında Rüşdi’nin hayatta olduğunu söylerken, keyif durumuyla ilgili ayrıntı paylaşmadı.

“IBLIS AYETLERİ” KİTABIYLA ELEŞTİRİLMİŞTİ

Prestijli bire bir edebiyat ödülü olan Booker ödülüne sahip edip Rüşdi’nin, 1988’de yayınlanan Şeytan Ayetleri ünlü kitabı dine hakaret içerdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Rüşdi, gerçeküstücü, yer-çağcıl yerine nitelendirilen romanı nedeniyle ahiret yolculuğu tehditleri almıştı.

HUMEYNİ, 3 MİLYON DOLAR DÜRÜ KOYMUŞTU

Kitabın yayınlanmasından 1 yıl sonradan İran’ın rahmetli dini lideri Ruhullah Humeyni, Rüşdi’nin idamını istemiş ve öldürülmesi için 3 milyon dolar bağiş koymuştu. Henüz sonra yarı resmi bir İran dini vakfı ise 2012’de ödüle 500 bin dolar henüz eklemişti.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORDU

Hindistan tevellütlü edip Rüşdi, 1981’de “Geceyarısı Çocukları” (Midnight’s Children) kitabı ile ün kazanmış ve kitabı yalnız Müttehit Krallık’ta 1 milyonun üzerinde satmıştı. Fakat Rüşdi 1988’de dördüncü kitabının yayınlamasıyla ölüm tehditleri almış ve 9 sene boyunca saklanarak daim olmak zorunda kalmıştı.Share: