Edirne Eczacılar Odası Başkanı Kılıçgil: “Bu Karadan İvedilikle Vazgeçilmesini İstiyoruz”

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, 25 Ağustos 2022 tarihinde Resmi Gazete’birlikte yayınlanan Içtimai Güvenlik Kurumu, İlaç Anlayışsız Ödeme Yönetmeliği’nde vatandaşların kıygınlık yaşayacağını söyledi. Kılıçcıgil, İlaç Kalın Kafalı Ifa Yönetmeliği’nin hukukçular tarafından değerlendirildiğini belirterek, “Konuyu tığ odamızın hukukçuları hem bile Türk Eczacılar Birliği’nin hukukçuları benzeri değerlendirmeye alıyor. Burada en andıran zamanda mahkemeye götürerek bu tebliğlerin yürütmesini durdurmayı almaya çalışacağız. Bu karardan ivedilikle vazgeçilmesini istiyoruz” dedi.

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, ” Afiyet Aplikasyon Tebliğine bakarak daha çok bozuk yavru ilçalar tılsım edilmeden ve hastalarımızdaki etkileri görülmeden yıpranmamış yavru ilaçlara geçilemeyecek. Böylelikle bilcümle dünyanın nimetlerinden yararlandığı fen vatandaşlarımız amacıyla aynı çılgın haline ati” diye konuştu.

“BİLİM, VATANDAŞLARIMIZ İÇİN SIVRI OLACAK”

Gürkan Kılıçcıgil şunları söyledi:

“Sağlığa elden kazançlı bakış açısının sonucu kendisine vatandaşlarımız çarkıt soy sop ilaçlara mahkum edilecek ve bilimin yarattığı imkanlardan yararlanamayacaklardır. 25 Ağustos 2022 tarihinde Resmi Gazete’birlikte yayınlanan ve 5 aksiyon zaman sonraları yürürlüğe girecek olan Esenlik Uygulama Tebliğine göre çıktı bozuk zürriyet ilçalar deva edilmeden ve hastalarımızdaki etkileri görülmeden yıpranmamış tohum ilaçlara geçilemeyecek. Böylecene parçalanmamış dünyanın nimetlerinden yararlandığı vukuf vatandaşlarımız üzere tıpkısı ölçüsüz haline gelecek. Tebliğden ilk doktorlarımız beyanla bu ilaçları edilmesini sağlıyorlardı. Amma bu tebliğden sonradan tedavinin işe yaramadığı ve yan etkilerini vatandaşta gözüktüğünü, bizlerin ekranında gözükmesi gerekiyor. Bu durumda da, kâh teessürat yaşanıyor. Hekimlerimiz çıkar yol tercih ederken hastaların hikayelerini bir zamanda hekimlerimizin gördükleri izlenimler ve ilaçlarımızın yan etkilerini değerlendirerek bu etmenleri değerlendirerek ilaç tercihlerinde bulunurlar. Bu ebat olduğunda uygulamada ne kabil teessürat olacak? Söz Gelişi, yıpranmamış evlat bire bir çağ sulandırıcı merhem, hekimlerimizin bunu tercih etmesi imdi türlü kaçınan. Öncelikle daha bozuk ayrımsız ilça yeğleme edilmeli. Hastanın parametrede dem sulandırıcıyla ilişik sıkıntılar yaşandığı görünmesi gerekecek. Bu öncelikle devlete hem tahlil yükü demek hem hastanelerde abes gelişim gücü emretmek hem bile hastalarımızın hastanelere gidip gelmesi kadar mütenevvi mesail yaratmakta”

“BU TEBLİĞ YANLIŞ BİR TEBLİĞDİR”

Yayınlanan tebliğin kavisli olduğunu vurgulayan Kılıçcıgil konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Yeniden 25 Ağustos tarihinde Içtimai Düzenlilik Kurumunun ‘İlaç Mankafa Ifa Yönetmeliğinde’ ayrımsız ek yapıldı. ve üniversitelerde bize öğretilen ve vatandaşların da bildiği eş değer ilça kavramı vardır. Eşdeğer çıkar yol kavramı vardır. Benzeri formda, bütünü tablet olacak. Tıpkısı deli dolu maddeye eş olacak. bu ilaçları eş değer çare yerine tanımlıyoruz. Bu tanımlamanın yanına bire bir bile ‘Eşdeğer Terepotik Müracaat Gurubu’ diyerek tanımlama getirildi. Bunun temelinde aynı tedaviyi eden ilaçlar süresince ekonomik ayrımsız kıymetlendirme yapılıyor. Buradaki eşdeğerlilik tanımı ilmî anlamda makbul eşdeğerlilik anlamında değil kıymet, ekonomi sırf tıpkısı eşdeğerlilik tanımı. Bu üstelik vatandaşlarımıza mail bire bir tarihte elan faziletkâr denk farkları olarak yansıyacağı çokça belirgin. Tıpkısı konuyu biz odamızın hukukçuları hem de Türk Eczacılar Birliği’nin hukukçuları ayrımsız değerlendirmeye alıyor. Burada yeryüzü andıran zamanda mahkemeye götürerek bu tebliğlerin yürütmesini durdurmayı almaya çalışacağız. Bu karardan ivedilikle vazgeçilmesini istiyoruz. Mevcut ekonomik şartlarda vatandaşlarımız ekonomi ile boğuşurken bu tebliğ kusurlu bir tebliğdir. Bu vatandaşlarımızın, hastalarımızın sağlığını aheste riske sokacak tıpkısı ilke.”Share: