Edirne İskenderköy’de Tarım Arazileri Villayla Doldu

Edirne’nin İskenderköy’ünde tarım arazilerinin imara açılması zımnında serencam yıllarda villa yapımında büyük artış yaşandı. İskenderköy Muhtarı Selçuk Meriç, son 1 yıl ortamında bin dönüm ekincilik arazisinin satıldığını belirterek, “Şu anda köy civarında ekincilik alanı kalmadı kabilinden. Yerlerin yüzde 90’ı satıldı. Değerlenmesi iyicene ayrımsız öz ama üretimin azalması da üzücü. Tarım günden güne azalıyor köyümüzde” dedi.

Edirne’nin İskenderköy’ünde tarım arazilerinin imara açılması baş döndürücü hane ve villa yapımını artırdı. Arsa ticareti işleyen Ersan Akçın, villa yapımı zımnında tarlaların dönümünün 3 milyona kadar çıktığını belirterek, şöyle dedi:

“İskenderköy merkeze bağlı olduğu amacıyla pop bire bir köy. Villa arazileri nedeniyle tarlaların dönümü 200 bin liradan başlıyor, arsalar 3 milyona büyüklüğünde çıkıyor. Evlerin çokça fiyatlı olmasından çevre insanlar toprak alıp burada villalarını yapıyorlar. Henüz ucuza dünyalık ettikleri amacıyla ondan yükseldi, toprak fiyatları. Edirne’den dahi alanlar var amma genellikle İstanbul’dan alıyorlar. Envestisman için alıyorlar, çoğu villa oluyor. Arazilerimiz azaldı. Amma yapılacak tıpkısı molekül yok. Edirne, İskenderköy’e makul geliyor. Bu tarafta bitirdiler, çiftçilik azaldı. Yerlerin yüzde 85’i yabancıya geçti. Villaların olduğu tarafta. Ayrıksı köyün peş tarafları gine köylünün elinde. Villa bölgesi tarafında yüzdelik 85’i ikinci elde. Yaklaşık 2 bin 500 dönüm yerey satıldı. Elhak yatırım amaçlı tarım arazisi alıyorlar, 3-5 sene sonraları imara giriyor. Çiftçinin durumu bozuk olduğu amacıyla ne için satar, borcunu harcını öder ya dahi çocuğunu evleniyor Edirne’den familya kabul etmek amacıyla. Edirne’dahi üstelik 2 milyondan kötü ev yok. Pandemiden ilk 1 milyondan 4 milyona, deminden 6 milyona ulaştı. Başarısız villalar 6 milyon mesabesinde. İkinci yabancılar 4 milyon liralık.”

“1 YILDA BİN DÖNÜM ARAZİ KÖYLÜNÜN ELİNDEN ÇIKTI”

İskenderköy Muhtarı Selçuk Meriç de sonuç tıpkı yılda bin dönüm arazinin köylünün elinde çıktığını kaydederek, şu ifadelere vadi verdi:

“1990 yılında Avrupa şehir kuruldu, o yıldan sonra genişleyerek rastgele yan şu anda villa arazisi oldu. İlk başlanıldığında bu kadar arzu olacağı düşünülmüyordu ama yıllar geçtikçe irade arttı. Pandemiden sonra iyicene rica arttı. Şu anda karye civarında tarım alanı kalmadı kabilinden. Yerlerin yüzde 90’ı satıldı. Değerlenmesi fena hâlde tıpkı öz amma üretimin azalması üstelik kötü. Tarım gün günden azalıyor köyümüzde. Hakeza giderse kalmayacak doğrusu. Akıbet ayrımsız yılda bin dönüm yerey köylünün elinden çıktı.”Share: