Edirne kırmızısının elde edildiği bitkinin ekim alanı genişletilecek

Edirne’üstelik, Osmanlı döneminde espiyonaj olaylarına bahis olan ve “söylence yapılış” yerine da aşina “Edirne kırmızısı”nın (Rouge d’Adrinople) elde edilmesinde makbul asıl boya bitkisi “rubia tinctorum”un ekim alanının genişletilmesi hedefleniyor.

Trakya Zirai Araştırma Enstitüsünün Karaağaç Mahallesi’ndeki deneyim tarlasında yetiştirilen bitkinin mıntıka çiftçilerince ekilmesi ve kazançlı değere dönüştürülmesi planlanıyor.

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, AA muhabirine, bitkinin yetiştirilmesi amacıyla çalışmalara 3 yıl evvel başladıklarını ve güzel sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

Trakya Üniversitesi ile kolektif çalıştıklarını tamlayan Doç. Dr. Tülek, Edirne kırmızısının site amacıyla kocaman aynı değer olduğunu vurguladı.

Edirne kırmızısının elde edilmesi üzere geçer hakikat boya bitkisine özel sektörden irade olduğunu anlatan Tülek, şöyle bitmeme etti:

“Bu bitkinin yaygınlaşması ve kullanıma sunulması üzere hususi sektörle de çalışmalarımızı yürütüyoruz. Zira özel sektörün bu yönde aynı talebi var. Alelhusus Edirne kırmızısından örgensel boya elde edilmesi üzere icraat yürütülüyor.

İlerleyen süreçte sonbaharda yapılacak hasatla bitkinin köklerinden al uzanım elde edilmesi amacıyla bu usul işlenecek. Şu anda alelhusus oluşum firmalarıyla görüşmelerimiz bitmeme ediyor. Amacımız, firmaların talepleri doğrultusunda çiftçilerin üretime geçmesi.”

Edirne kırmızısı

Dünya nesiç sanayisinde makro bire bir yere sahip olan Edirne kırmızısı, 15. yüzyılda töz boya yerine üretildi.

“Tuğla kırmızısının elan parlağı” yerine nitelenen rengi elde eden ve hesabına “Edirne kırmızısı” diyen iki boya ustası, boyanın formülünü tıpkı süre sonradan Fransa’ya götürerek bu rengin Avrupa yapı sanayisinde yaygınlaşmasını sağladı.

Fransa’bile 1740’lı yıllarda üretildikten sonra “Rouge d’Adrinople” (Edirne kırmızısı) adıyla sektörde vadi edinen damga, hele oluşum alanında kullanıldı.

Edirne’de tarihi yapıların süslemelerinde ve şehrin geleneksel el sanatlarında kullanılan ilim, geçen süreçte unutulmaya yüz tuttu.

Share: