Edirne Selimiye Camii’nde restorasyon çalışmaları sürüyor

Edirne Selimiye Camii’nde yenileme çalışmaları sürüyor

EDİRNE – Edirne’de 1568 yılında Mimar Sinan’ın 90 yaşındayken yapımına başladığı ve 7 yıl süren çalışmaların peşi sıra 1575 yılında ibadete açılan Selimiye Camii’nde restorasyon çalışmaları sürüyor.

Tahminî 40 ay sürecek restorasyon çalışmaları boyunca cami ibadete ve ziyarete yıldızlı olacak. Caminin kadeh ve ahşap pencereleri ağız ağıza yenilenecek, cins işlerindeki bozulmalar da yenileme çalışmalarıyla giderilecek.

Yüklenici firmanın ihaleyi kazanmasının ardından geçtiğimiz aylarda yenileme çalışmalarına başlanan Selimiye Camii’nde, cins işlerindeki bozulmalar restore edildi. Benzeri değişik yandan de minarelerde koyu yenileme çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Minarelere kurulan iskelelerde, işçiler restorasyon çalışmalarını tarihi yapının aslına akıllıca şekilde gerçekleştiriyor. Kubbeler, minareler, kapılar, makule işçiliği kadar bir nice alanda çalışmalar bitmeme ediyor. Birlik imalat ve yenileme çalışmaları aslına uygun yapılıyor.

İhtişamıyla ziyaretçilerin beğenisini toplayan ve şehre giriş yapıldığında temas taraftan tanıdık 447 yıllık Selimiye Camii, restorasyonunun tamamlanmasıyla genişlik bir iki 100 yıl henüz, akva, dinamik ve canlı şekilde ziyaretçilere kendisini gösterecek.

Edirne’de mevcut tarihi yerleri gezmek için site dışından geldiğini söyleyen Hasan Çıpa, tarihi eserlere cemaat çıkılmasının çok bahtiyarlık verici olduğunu belirtti. Bir bambaşka yurttaş Kamil Karaatlı bile, restorasyon çalışmalarının kültürel yerine haddinden fazla yetişkin olduğunu vurguladı. Karaatlı, Yenileme çalışmalarıyla gelişigüzel çok detaylı müddet elan ziyaretçi ağırlanacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

İlhan Yirmibeşler ise yenileme çalışmalarını özlemle beklediklerini ve bahtiyarlık duyduklarını anlattı.Share: