Edirne’de çiftçiler “çağ döndü” veriminden mutlu

Edirne’da ayçiçeği hasadı devam ediyor.

Bölgede “devir döndü” namına da anılan ayçiçeklerinin biçerdöverlerle hasadı sürüyor.

Ülke üretiminin tahminî yüzde 50’sinin yapıldığı ve ” Türkiye’nin günâşık deposu” namına nitelenen Trakya’dahi 10 dolaşma evvel başlayan hasatta alınan verim çiftçinin yüzünü güldürüyor.

Çiftçi Arif Yaran, AA muhabirine, bu yıl yaklaşık 10 dönümlük alanda teşrinievvel yaptığını, verdiği emeklerin karşılığını bugün aldığını belirtti.

Kurak güzeşte mevsime rağmen günâşık veriminden memnun olduklarını anlatan Yaran, “Sabık sene bu kadar ürün almamıştık. Bu yıl dönümüne 250 kilogram yapıt aldık. Allah’a şükür verimden memnunuz.” dedi.

Yaran, bu yıl yağışların az olmasına karşın bölgede iz veriminin ongun olduğunu anlattı.

Çiftçi Nazmi Vardar ise yaklaşık 14 dönümlük alanda ekim yaptığını, averaj dekar başı 170-200 kilogram gün çiçeği aldığını, verimin yüksek olmasının mutlu edici olduğunu vurguladı.

“Umumi olarak alınan verimden memnunuz”

TMMOB Kültür Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz üstelik parçalanmamış Trakya’bile günâşık hasadının başladığını belirtti.

Kendilerinin de Süloğlu ilçesine sadık Yağcılı köyünde hasat yaptıklarını anlatan Yanılmaz, “Bu sene kurak sabık bir zaman yaşadık. Mevsimlerin yağışsız geçmesine rağmen ayçiçeğinde 160 ile 250 kilograma büyüklüğünde eser alanlar oldu. Bunda kuraklığa dayanıklı gün çiçeği çeşitlerinin ekimi dahi enerjik oldu. Genel yerine alınan verimden memnunuz.” dedi.

Ayçiçeğinin dünya genelinde mühim aynı im haline geldiğini vurgulayan Yanılmaz, Rusya- Ukrayna savaşının arkası sıra bütün dünyada yağ fiyatlarının arttığını söyledi.

Share: