Edirne’de Selimiye’nin silüetini bozacak yapılara bayındırlık izni verilmiyor

Edirne Şehremini Recep Gürkan, Selimiye Camisi’nin silüetini bozacak hiçbir yapıya bayındırlık izni verilmediğini söyledi.

Gürkan, Atatürk Ekin Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Selimiye’nin kentin sunma kocaman simgesi olduğunu belirtti.

Göreve geldikleri günden bu yana Selimiye’nin görselliğinin korunması üzere çalışmalar yapıldığını anlatan Gürkan, site genelindeki binalar amacıyla bölgelere bakarak üstünlük sınırı belirlendiğini dile getirdi.

Gürkan, serencam 8 yılda Selimiye’nin silüetini bozacak tek yapıya müsaade verilmediğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“2014’te aldığımız kararda ‘Yükseklik sınırı sıfır bölgelerde ilk avam proje yerine imar komisyonuna sunulacak, komisyonun uygun görmesi hallinde aplikasyon projesi yapılacak.’ şeklindeydi. ‘Buradaki gaye Selimiye’nin ve şehrin tarihi silüetini korumak.’ dedik, bunu kararlılıkla uyguladık. Devir içerisinde üstünlük sınırı sıfır planları fesih ettik, umum şehre üstünlük sınırı belirledik. Selimiye’nin silüetine uygun bir şekilde belirlendi. 2015’ten beri yapılan bilcümle binalar Selimiye’nin ve şehrin silüetini etkilemeyecek yüksekliğe ehil. Geçmişten gelenlere şu zaman için yapabileceğimiz tıpkısı şey bulunmayan. Selimiye’nin görüldüğü akslar var. Bu akslarda bizim dönemimizde Selimiye’yi etkileyecek bir tane de destur bulamazsınız.”

Recep Gürkan, kentteki altyapı çalışmalarının de sürdüğünü kaydetti.Share: