Elazığ Kovancılar Kahveciler Odası Başkanı Özdoğan: “Devletimiz Sıradan Esnaftan Desteklerini Değil Ellerini Çeksin”

Elazığ’ın Kovancılar ilçesi Kahveciler Odası Başkanı Ahmet Özdoğan, tarım güven marketlerinde fahiş ayrımsız tenzilat olacağının söylenmesi zımnında esnaf ve yurttaşların yüz yüze geldiğini belirterek, “Devletin imdi bindi vermesini geçtik, kıytırık esnaftan elini çeksinler” dedi.

Kovancılar Kahveciler Dide Başkanı Ahmet Özdoğan, esnafın yaşadığı sıkıntıları anlattı. Yolların daraltılmasından periferi yolcuların ıtlak vermeden ilçeyi geçtiklerini, bu durumun esnafta sağlık kaybına nöbet açtığını belirtti. Esnafın Rabıt-Düzey primlerini ödeyemez ağıl geldiğini kaydeden Özdoğan, AVM’lerin üstelik domestik esnafı mağdur ettiğini söyledi. Özdoğan, şöyle konuştu:

“AVM’ler yetmezmiş kabilinden medyamızda iyi olsun kooperatif bünyesinde açılan marketlerde şişirilmiş abartmalı fiyatlarını yansıtıyorlar, aha o fiyatları burada haddinden fazla makul gösterip aşağı esnafta pahalı gösteriyor. Burada sakil boyutta esnaflarımız ile vatandaşlarımızı karşı karşıya gelmesine etmen oluyor. Ben burada bunu soruyorum, tezyifkâr esnaf dediğin ahit vatandaşların parası olmadığı ant aylarca dalavere ediyor. Peki bu AVM’lere vermiş olduğunuz destekler, poşeti de emeksiz vatandaşa vermiyor. Olur bu vatandaşın kıygın olduğu süreçte elbet bunun mağduriyeti giderilecek? Yani tığ devletimizden gösterişli boyutta esnaflarımızdan desteklerini değil ellerini çeksinler. Zaman tıpkısı esnaf vaktiyle aynı kira ödüyordu. Bugün bire bir kira yetmezmiş kadar ILIŞKI-KUR’u ikinci tıpkı icar olmuş, neşelilik faturası üçüncü benzeri icar ergin bunları bile hesaba yetiştirmek lazımdır. Ama medyamızda dahi sonuç süreçte bizim esnafımızı vatandaşlarımızla karşı karşıya getirmemek adına sevap aynı malumat bekliyoruz. Tezyifkâr durumunda inceleyip birlikte sadık fiyatların esnaf ve vatandaşlara yayılmasını istiyoruz.

“VADANDAŞI MAĞDUR FAIL AVM SEKTÖRÜDÜR”

Üçüncü ayrımsız şeye gelelim dolandırıcılık seviyesini belirliyoruz, çünkü AVM’ler aracısız fabrikadan aynı kitap için anlaşıyorlar. Amma benzeri markadaki ürünün içindeki benzeri ürünün orijinalini düşük şeyde bırakıyorlar. Yani ben bunun rastgele cins hilesine baktım, bugün gidip analiz yaptığımız deterjandan tutun çayından yağından dikme fabrikalarla görüşüyor içindeki iz düşüyor. İçindeki yayın düşümü yapıldığı antlaşma kendiliğinden yerine bedel düşüyor. AVM’ler zaman çevre de günümüzde söz gelişi bir salçanın yükselişi bundan 20 zaman önce piyasada salça varken AVM’ler salçayı stokladılar apansızın 5 kilo bire bir salça 40-50 liradan neden 300 TL’ye daha çok? Yani bunu topluyorlar ondan sonradan efendim nedir hasis esnaf fahiş fiyattan mülk alıyor. Alelhusus vatandaşı kıygın eden bizim AVM sektörüdür.”Share: