Elazığ’da 345 personelin katıldığı sarsıntı ve cuşuhuruş tatbikatı içki kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı hareket tatbikatında, binadan göle, çökme altından araçta sıkışmaya bir nice alanda çevrik kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’de İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Sulh Gölü kenarında zelzele ve cuşiş tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik yer sarsıntısı ve cuşuhuruş tatbikatına gelen AFAD ekipleri, taharri, istirdat çalışması yaptı. Peşi Sıra görüngü namına atıf edilen UMKE ekipleri yaralıları enkaz altından çıkardı. Bu esnada bozgun altında küsurat vatandaşların bulunması üzere kokuya duyar güllabi taharri istirdat köpeği bölgede kontrol yaptı. Çatı içerisinde artan ayrımsız vatandaş ise AFAD ekipleri tarafından halat yardımıyla kurtarılırken, suda boğulan tıpkısı can ise İl Güvenlik Müdürlüğü dalgıç ekipleri aracılığıyla bulunduğu yerden kurtarılarak ilgilendiren birimlere konfirmasyon edildi. 345 personelin katıldığı hareket ve hararet tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’dahi AFAD Başkanlığınca planlanan lehçe sarsıntı kıran tatbikatını gerçekleştirdiklerini belirten Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Kıyamet tatbikat yılı adına ilan edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne kadar ülkemizin ayrı ayrı illeri ve bölgelerinde deprem tatbikatları gerçekleştirildi. Bugün dahi Elazığ’birlikte lehçe hareket tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Sene sonuna kadar tatbikatlarımız devam edecek. Değişik bahis başlıkları altında hareket yahut bire bir afetleri müteakiben mevcut imkan ve kabiliyetlerimizi sınav etmiş olacağız. Bu çerçevede ülke düzeyinde, havza düzeyinde ve millî düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye gayret gösteriyoruz. Temas hangi kadar Elazığ 2020 yılında akıbet dönemde kaydedilen yer büyük depremlerden ayrımsız tanesini muammer vilayet namına bu tecrübeye halen faal bire bir şekilde erbap durumda. Ancak yeniden da ülkemiz her çeşit afetlere maruz kalabilecek bire bir coğrafi özelliklere topluluk. O yüzden herhangi bir soy afete alın yeniden gene bulunan yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bölgesel ayrımsız tatbikat gerçekleştirdik. Elazığ’ın zat kurumsal kapasitesinin ötesinde yerel imkanları aştığı üzere AFAD Başkanlığındaki koordinasyon merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan de ilgilendiren ekiplerimiz bizlere bindi verdiler. Onlar dahi kısaca 3 gündür burada sahadalar. Bütün ekiplerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Sarsıntı ve cuşiş tatbikatına, Ilbay Dr. Ömer Toraman’ın birlikte Belediye Başkanı Atmaca Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Afiyet Müdürü Prof. Dr. Cahit Çelik, İl Emniyet Müdürü Oran Hâkim, İl Kurnaz Komutanı Albay Maksat Evren, alım müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞ

Share: