Elazığ’da 345 personelin katılımıyla sarsıntı tatbikatı gerçekleştirildi

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde, 7 ilden mevrut 345 personelin katılımıyla deprem tatbikatı yapıldı.

Valilik koordinasyonunda, Türkiye Facia Engelleme Planı (TAMP) kapsamında gerçekleştirilen 2022 Lehçe Düzey Masabaşı ve Saha Tatbikatı’na Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır, Bingöl, Erzincan, Malatya ve Tunceli’den AFAD ve UMKE ekipleri ile Milli Eğitim Bakanlığı Arama Istirdat Ekibi (MEB AKUB), Tamga Uluslararası Kontrol Istirdat ve Arkalama Derneği (TAMGAKUT), Elazığ Belediyesi, İl Bitirmiş Komutanlığı, İl Itimat Müdürlüğü, 112 Müstacel Servis ve itfaiye ekiplerinden oluşan 345 personel katıldı.

Üniversite ve lise öğrencilerinin kazazede yerine gönüllü alengir aldığı tatbikatta, helikopter, itfaiye araçları, ambulans, istirdat botu kabil değişik kabiliyette 58 çevirgeç kullanıldı.

Ekipler, senaryo gereği form üssü Sivrice ilçesi olan, 8 kişinin hayatını kaybettiği ve 16 kişinin yaralandığı 6,2 büyüklüğündeki depremin peşi sıra kriz altında küsurat ve çevirgeç içerisinde sıkışan vatandaşları kurtardı. Bire Bir binada sâdır yangına engelleme ederek, yıkımın meydana geldiği alanlarda asayiş önlemi aldı ve evleri gösterişli hasar gören vatandaşlar için çerge kurdu.

Tatbikatın arkası sıra AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde verilen eğitimi bitiren AFAD gönüllülerine doküman verildi.

Ilbay Ömer Toraman, tatbikata ait yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılının “Afet Manevra Yılı” adına ilan edildiğini hatırlattı.

Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde farklı illerde farklı çapta deprem tatbikatları gerçekleştirildiğini rapor fail Toraman, şunları kaydetti:

“Sene sonuna büyüklüğünde tatbikatlarımız bitmeme edecek. Ayrı Ayrı bahis başlıkları altında değişik çapta tatbikatlarla, zelzele veya tıpkı afetleri müteakiben bulunan imkan ve kabiliyetlerimizi sınav etme imkanı buluyoruz. Bu çerçevede devlet, toprak ve millî düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye himmet gösteriyoruz. Elazığ 2020 yılında akıbet dönemde kaydedilen sunu nazik depremlerden bire bir tanesini muammer tıpkı vilayet yerine bu tecrübeye halen enerjik bire bir şekilde sahip bulunuyor. Fakat ülkemiz gelişigüzel makule afetlere maruz kalabilen ayrımsız coğrafya özelliklerine cemaat. O yüzden herhangi bir tür afete alın yeniden gine kâin yapımızı, imkanlarımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor.”

Vali Toraman, tatbikatın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkürname etti.

Programa, Elazığ Şehremini Atmaca Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Keyif Müdürü Cahit Polat, İl Inanma Müdürü Çap Başat, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Garaz Âlem, gurur ve kuruluş müdürleri ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri üstelik katıldı.

Share: