Elazığ’da 6 ilden personelin katılımıyla deprem tatbikatı yapıldı

ELAZIĞ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilde fariza özne 345 personelin katılımıyla muhtemel 6.2 büyüklüğündeki deprem ve arkası sıra yaşanabilecek yangınlara engelleme ve enkazda kalanları istirdat tatbikatı yapıldı.

AFAD Başkanlığı’nın organizasyonuyla belkili 6.2 büyüklüğündeki zelzele ve sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar ile istirdat çalışmalarına ilişik hareket tatbikatı yapıldı. Hazar Gölü kenarında gerçekleştirilen tatbikata Elazığ’ın birlikte Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan mecmu 345 personel katıldı. Tatbikatı Vali Ömer Toraman, Belediye Başkanı Delice Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Çelik, İl Güvenlik Müdürü Fehamet Başat, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Uğur Âlem, gelgel müdürleri ve STK temsilcileri de izledi.

Senaryo gereği yaşanan 6.2 büyüklüğündeki depremin ardından müdahaleye mevrut AFAD ekipleri, kontrol kurtarma çalışması yaparken, UMKE ekipleri de yaralıları göçük altından çıkardı. Bazıları AFAD ekipleri marifetiyle halat sayesinde çıkarılırken, senaryo gereği suda kâin tıpkısı güç ise İl Güvenlik Müdürlüğü balık adam ekipleri yoluyla bulunduğu yerden çıkarılarak sağlık görevlilerine tasdik edildi. Ilbay Ömer Toraman, sene sonuna kadar tatbikatlara bitmeme edeceklerini ifade ederek, “Ülkemiz değme tür afetlere maruz kalabilecek bir coğrafi özelliğe sahip. Bugün bölgesel bire bir tatbikat yaptık. O yüzden herhangi bir nev afete karşı gine esasen bulunan yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Elazığ’ın özlük kurumsal kapasitesinin ötesinde evcil imkanları aştığı üzere AFAD Başkanlığı’ndaki eş güdüm merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan birlikte ilişik ekiplerimiz bizlere bindi verdi. Onlar dahi kestirmece 3 gündür burada sahadalar. Bilcümle ekiplerimize teşekkür ediyoruz” dedi.Tatbikatın arkası sıra katılımcılara sertifika verildi.

Share: