Elazığ’da heyecanlandıran irfan: Gümüşçay Kanyonu

Elazığ’bile heyecanlandıran irfan: Gümüşçay Kanyonu

Elazığ’da kullanılmamış benzeri dar boğaz elan keşfedildi

Üç tarafı sularla çevrilmiş Elazığ’da yeni kanyona rastlanıldı

ELAZIĞ Elazığ’ın Baskil ilçesinde 8 kilometrelik kullanılmamış tıpkı kanyon keşfedildi. Fotoğraflanan, rota ve konumlandırma çalışmaları yapılarak dilekçeleri kurumlara sunulan kanyonun, turizme kazandırılması için çalışmalar başlatıldı.

Baskil ilçesinde tahminî 3 sene ilk keşfedilen Saklıkapı ile Karaleylek kanyonları iri bağlam görmüştü. Bu 2 kanyonun turizme kazandırma çalışmaları sürerken Konalga köyüne sınırlı Yağmurlu ve Gümüşçay mezrasında bakir bir kanyon daha keşfedildi. Elazığ Baskilliler Derneği Başkanı Aygün Çam, ilçe köylerinde inceleme yaparken kanyonu fark etti. Ortasında akarsu olan 8 kilometrelik kanyon elan sonra fotoğraflandı. Arkası Sıra İstanbul’dan mevrut treeking ekibi, rota ve konumlandırma çalışmalarını yaptı. Hazırlanan tabir ve dilekçeler, Belde ve Kentçilik İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Baskil Kaymakamlığı ile Hars ve Turizm Müdürlüğü’ne gönderildi. Kanyonun turizm destinasyonuna kazandırılması noktasında çalışmalara başlanırken, tanıtımı üzere tur şirketleri ve gezginlerin bölgeye davet edildiği bildirildi.

Kanyonun tesadüfen bulunduğunu tamlayan Elazığ Baskilliler Derneği Başkanı Aygün Çam, “Burayı geçen hafta tarihi aynı yapıya gezi yaparken dere kısmından geldik ve tesadüfen bu dar boğaz ile karşılaştık. Bambaşka bölgelerde gezdiğim kanyonların bildirme güzeli diyebilirim. Kanyon kısaca olarak 8 kilometredir. Dar Boğaz 3 buçuk ile 4 saat aralığında süren aynı yolculuğun ardından tamamlamış olduk. Kanyonda detay görüntüleri çektik ve Belde ve Kentçilik İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne, Baskil Kaymakamlığı’na, Ekin ve Turizm Müdürlüğüne vacip dilekçeleri vererek bu kanyonu da turizm destinasyonuna kazandırılması noktasında çalışmaları başlattık. Geçtiğimiz günlerde birlikte İstanbul’dan gelen Treeking ekibi de rota ve konumlandırma çalışmaları yaptı. GPS cihazlarıyla konumlar makbuz. 8 kilometre uzunluğundaki 3 buçuk saat süren aynı kanyonun içindeyiz. İnşallah ilerleyen süreçte hem Elazığ hem dahi Şarki Anadolu’daki turizm potansiyeline katılarak bölgeye katkı sağlayacak” dedi.

’40 veya 45 milyon almanak olduğu düşünülüyor’

Baskil’dahi elan ilk Saklıkapı ve Çeltik Kargası Kanyonlarının birlikte keşfedildiğini aktaran Çam, “Gümüşçay Kanyonu ile alay malay bölgede turizm destinasyonu sağlanmış olacak diye düşünüyorum. Buranın özelliği ise içerisinden dar boğaz boyunca akarsuyun olmasıdır. Buda buraya ayrı tıpkısı keyfiyet katıyor. Coğrafi tekstil olarak ta özge kanyonlarımıza bakarak henüz farklıdır. Coğrafya bilimi ile ilgilenen hocalarımız buradaki kanyonların 40 yahut 45 milyon yıllık kanyonlar olduğu söyledi. Şuanda Gümüşçay kanyonu üstelik hakeza eski tıpkısı coğrafi yapıya sahiptir” diye konuştu.

Share: