Elazığ’da mevsimlik işçilerin mesaisi bitmeme ediyor

Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ’da kadın ekincilik işçileri, sabahın evvel ışıklarıyla gelişigüzel başladıkları mesailerine, güneşin altında bitmeme ederek eş ekonomilerine ulama sağlıyorlar.

Elazığ’birlikte muhtelif tarım işlerinde müteharrik sezonluk işçilerin dokuz canlı mesaisi bitmeme ediyor. Bu çerçevede merkeze tutkun Alatarla köyünde üretildikten bilahare kurutulup ihracata gönderilen 800 ton domates üzere mevsimlik işçiler alçak mücahede harcıyor. Sabahın geçmiş ışıklarıyla tarlalara gelerek domates işinde canlı bir çalışmaya başlayan erkek, eş ve dinç işçiler sıcak havaya karşın korkulu iş yapıyor. Şişman çoğunluğu site dışından gelen işçiler, saat 07.00’üstelik mesaiye başlıyor. Kestirmece 1 kamer boyunca sıcaklığa aldırış etmeden çalışan kadınlar yoluyla toplanıp, kesilerek kurutulan 800 ton domates, dünyanın ciharıyek yanına gönderiliyor. Kurutulmuş domates işinden soylu erki algı elde eden işçiler, sonunda büyüklük ekonomisine birlikte katkıda bulunuyor.

Şanlıurfa’dan domates toplamaya geldiklerini belirten mevsimsel işçisi Hasan Kuş, “Burada domates toplayarak çalışıyoruz. Ailemden 6 kişi ile buraya ekmek parası amacıyla geldik. Çekicilik çokça ısıdam bizde bu durumdan etkileniyoruz. Sabahleyin saat 07.00’bile başlayıp akşam ezanı 19.00’a kadar çalışıyoruz” dedi.

Maddi kendisine sıkıntıları olduklarını için çalıştıklarını nâkil Emine Şita, “Domates topluyoruz kesiyoruz. Yunak havalarda çalışmak edisyon oluyor. Bir Tane gayemiz ailemize kazançlı olarak katkıda mevcut olmak” diye konuştu.

Şanlıurfa’dan domates kurutmaya geldiklerini aktaran Kaynak Kamer, “Paketlemek parası için buradayız. Şanlıurfa’dan 70 birey buraya geldik. Albeni ısıdam ama çalışmaya devam ediyoruz. Sabah 07.00’bile çalışmaya başlıyoruz. Akşam Ezanı 19.00’bile işi bırakıyoruz. Havaların hamam olması bizim işimizi elan bile zorluyor. Ailemize arkalamak üzere bizlerde burada çalışıyoruz” şeklinde konuştu. – ELAZIĞ

Share: