Elazığ’da Vatandaşlar Dokunaklı Hasarlı Evlerini Yaptıramıyor

Elazığ’da deprem zımnında yıkılan binaların yapılamadığını belirten bir vatandaş, “Esasen bu yıkılan binaları TOKİ yapsa hem bizim için hem üstelik büyüklük üzere yararlı tamam. Bunu hiç kimesne dile getiremiyor. Ego hak sahipleri ile, kiminle görüşüyorsam diyorlar kim, ‘yıktık binayı düzelttik kalıyor, hiçbir yüklenici üstelik girmiyor’. Gidip konuştuğum anlaştığım müteahhitler bana diyor ki, ‘Sizin bu binaya 450 bin liraya istedim. Ferda demirin tonu arttığında, çimentonun torbası bu kadar çıktığı devir ben zarar ederim. Benim zararımı ki karşılayacak’. Biz mağdur durumdayız” dedi.

İYİ Öğür Elazığ İl Başkanı Para Gürgözeler Elazığ Merkeze kapalı Hıdırbaba, Aydınlar ve Hal köylerini dün konuşma etti. Bir yurttaş Elazığ’da yıkılan binaların yapılamadığını belirterek şunları söyledi:

“Tığ bati şeyler yaşadık. Bizim evimizi yoğun hasara çevirdiler, arkası sıra ılımlı hasara çevirdiler. Peşi Sıra esasen bunaltıcı hasara çevirdiler. Benim iki kamer uğraşım sonucu. Benim 2 kamer uğraşım sonucu mahkemeye verdim Bölge Şehircilik’i ve AFAD’ı mahkemeye verdim. Oradan gelen yetkilileri mahkemeye verdim bunun üzerine benim evime tehlikeli hasara çevirdiler. Yoğun hasarda bize ayrımsız özdek getirmedi yani angarya getirdi. Aslında bu binaları bu yıkılan binaları TOKİ yapsa hem bizim üzere hayır evet hem dahi çap amacıyla hayır peki. Bunu tek kimesne dile getiremiyor. Ego türe sahipleri ile, kiminle görüşüyorsam diyorlar kim, ‘yıktık binayı düzelttik kalıyor, tek yüklenici dahi girmiyor’. Gidip konuştuğum anlaştığım müteahhitler bana diyor ki, ‘Sizin bu binaya 450 bin liraya istedim. Erte demirin tonu arttığında, çimentonun torbası bu kadar çıktığı antlaşma ben kötülük ederim. Benim zararımı kim karşılayacak. Tığ mağdur durumdayız. Bir Nice binalarımız yerle benzeri oldu. Halkımız kıygın, berbat bire bir durumda. Zaman yıkılan binalar yapılamıyor. Giren müteahhit 450 bin liralık 475 bin liralık 500 bin lira mal istiyor mal sahiplerinden, adalet sahiplerinden. Ego apartman yetkilisi namına, oranın bilcümle işlerini yürüten bire bir eş olarak, ben çokça şiddetli işlerle karşılaştım, incitici insanlarla muhatap oldum.450 bin liralık mal istiyorlar. Evimizin yapılması üzere, beher aile için bunlara benzeri deva bulunmasını istiyoruz.”

“ELAZIĞ KIBAR ZARARI HAREKET SONRASI SAHİPSİZLİKTEN DOLAYI GÖRMÜŞTÜR”

Vatandaşın bu sözleri konusunda mütekellim İYİ Parti Elazığ İl Başkanı Para Gürgözeler hemen hareket sıkıntısı yaşayanlar için bu konuda tıpkı grup oluşturduklarını ve mağduriyet yaşayanların sesini duyurmak üzere ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Gürgözeler, “Elazığ’ın her tarafında yer sarsıntısı sıkıntısı var; depremde çok kilolu bire bir engel görmemiştir Elazığ amma hareket sonrasında maalesef sahipsizlikten ilgisizlikten kötülük görmüştür” dedi.Share: