Elazığlı ayakkabı tamircisi eğitim aşkıyla iki diploma aldı, üçüncüsü da yolda

Elazığ’de maddi nedenlerle liseden mezun olduktan sonra darülfünun hayalini erteleyen ve ayakkabı tamirciliği yaparak ailesinin geçimini sağlayan Mehmet Kazar, kıraat aşkıyla üçüncü diplomasını almaya hazırlanıyor.

Bala yaşlarda pabuç boyayarak sülale bütçesine katkıda kâin Kazar (47) liseden mezun olduktan sonraları maddesel nedenlerle eğitimini sürdüremedi.

Ayakkabı tamirciliği yaparak geçimini sağlayıcı Kazar Eskimemiş Mahalle’da 15 metrekarelik dükkanda mesleğini sürdürüyor.

Bu süreçte evlenen ve cet olan Kazar, ortamında düğüm mütezayit eğitimini yaşamak için hem başmak tamirat etti hem de üniversite sınavına hazırlandı.

Önce Fırat Üniversitesi Keban Çığır Yüksekokulu Su Ürünleri Programını bitiren Kazar, daha bilahare Rum Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümünden mezun oldu.

Rum Üniversitesi Arsıulusal İlişkiler Bölümü akıbet dershane öğrencisi Kazar, bu süreçte 13 ayrımlı alanda açılan mesleki kursa katılarak sertifika aldı.

“İçimde hep kıraat hevesi vardı”

Kazar, AA muhabirine, 12 yaşında pabuç boyacılığına başlayarak ailesine destek olduğunu, öz imkanıyla ortaokul ve lise eğitimini tamamladığını söyledi.

Katıldığı darülfünun sınavında gür tıpkı fakül almasına karşın maddi durumu elvermediği amacıyla o yıl tercih yapamadığını anlatan Kazar, “Idrak Etmek içimde düğüm kalmıştı. İçimde bilcümle benzeri kıraat hevesi vardı.” dedi.

Kazar, aradan 4 sene geçtikten sonra gene okumaya değişmeyen verdiğini belirterek, ayrımsız yandan ayakkabı tamirat ettiğini farklı yandan sınava hazırlandığını tabir etti.

2 şehadetname aldığını, üçüncü diplomayı kabul etmek için bile haddinden fazla çalıştığını dile getiren Kazar, “Şu zaman sonuç sınıftayım. 4-5 dersim kaldı. Onları dahi verince inşallah çıkışlı olacağım. Mesleğimi istekle yapıyor, ailemi de mağdur etmiyorum. Bu şekilde 2 darülfünun bitirdim, üçüncüsü dahi bitmek amacıyla. Okumaya devam edeceğim. Hedefim adli enformatik mühendisliği bölümünde görmek.” dedi.

Kazar, okumayı çokça sevdiğini, araştırmaya, kullanılmamış bilgiler öğrenmeye merak duyduğunu söyledi.

Bakir şeyler öğrendikçe mutluluk duyduğunu rapor eden Kazar, antrparantez ilgisini calip alanlarda kurslara da katıldığını belirtti.

“Kıraat aşkım devam ediyor”

Kazar, “Kıraat aşkım devam ediyor. Bulduğum herhangi bir fırsatta tezkere okuyorum, ders çalışıyorum. Girebildiğim hep sınavlara girerek kendimi deniyorum. Ekol ile mesleğimi benzeri arada yürütmeye çalışıyorum, başarılı dahi oluyorum. Idrak Etmek iyice bir öz. İnsan öğrendikçe çevreye elan yararlı oluyor.” ifadelerini kullandı.Share: