Emine Erdoğan, Gastronomi Festivali’nde Tokat mutfağını gezdi

Emine Erdoğan, Gastronomi Festivali’nde Tokat mutfağını gezdi

Emine Erdoğan “Gastronomi Festivali” etkinlikleri çerçevesinde “Bereket Hasadı” programına katıldı

TOKAT – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Tokat’ta düzenlenen “Gastronomi Festivali” etkinlikleri çerçevesinde “Bereket Hasadı” programına katıldı.

Tokat’a albeni yolu ile gelen Emine Erdoğan, Küçükbağlar köyünde planlı etkinliğe katıldı. Etkinliğin düzenlendiği tarlanın girişinde kâin tulumbadan su çeken Erdoğan, katılımcılara akarsu ağırlama etti. Henüz sonraları Tokat’a has lezzetlerin sergilendiği stantları gezen Erdoğan, çökelinin tadına baktı. Tokat kebabının yapılışı ile ilişik bilgelik alan Erdoğan, kebap ocağının başına geçti. Kuzu hitit, pöçük düşman, patlıcan ve patatesin muallak olduğu şişi kebap ocağına verilmesine apotr olan Erdoğan, pişen Tokat kebabın tadına baktı.

Etkinlik alanında düzenlenen programda Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, meşveret yaptı. Icra Vekili Özer, Milli Terbiye Bakanlığı namına gastronomi yiyecek meşrubat alanında eş kaynağı esermek üzere tamam imkanlarını seferber ettiklerini anlatım ederek, “Aşağılık tarım ve azık alanı bundan sonra tedbir zincirindeki problemlerden belde çok dolay plana, enerji kadar kritik tıpkısı departman olamaya başladı. Bu bağlamda Tarım ve Orman Bakanımız ile gelişigüzel 123 pare ekincilik alanındaki Mesleki Teknik Rum lisesini ve bu yıl 2022-2023 yetişek talim yılı itibariyle 23 ilave ederek 146 pare Mesleksel Ustalık Rum lisesini bu alanda alay malay yürütüyoruz. Müfredatı birlikte güncelliyoruz. Yaklaşık 4 milyon metrekarelik tarım alanında sayın bakanımızın çalışma arkadaşlarının önerileri doğrultusunda Ar-Ge ağırlıklı tıpkı şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yine bizim yiyecek içecek ve gastronomi alanında yaklaşık 563 çıngı Mesleki Teknik Küçük Asya lisesinde 57 bin öğrencimiz eğitim bilimi alıyor. Bugün ki festivalin küşat töreninde; İstanbul’dahi 2, İzmir’birlikte 2, yegâne Bursa’de, 1 Tokat’ta, 1 Nevşehir’da, 1 Hatay’dahi, 1 Gaziantep’te ve 1 tanesi de Van’birlikte görünmek amacıyla 10 skor gastronomi enstitüsünü inşallah Ilkgüz ayının sonuna kadar açacağı ve gastronomi enstitülerinde hoppadak geleneksel mutfakla ilişkin ürünleri tekrarı değil inovatif yaklaşımlarla eskimemiş ürünlerin yen tatların ortaya konması anlamında birlikte haddinden fazla şişman ulama sunacak” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci da, TÜİK istatistiklerine göre 2020 yılında belediyelerin zalimce atık miktarı 24.7 milyon ton olup bunun 18 milyon tonluk kısmını gıda atıkları oluşturmakta olduğuna dikkat çekerek, “Dolayısıyla inşallah bu yoldan hareketle bile insanlarımızın tüketmeyip savurganlık ettikleri veya attıkları gıdanın hayvan yemi yerine değerlendirilmesiyle bile talih kendisine mutlu olacağız. Tokatla ilişik bağımlı kim bayrı kültürü kendine has kimliği nedeniyle ayrımlı aynı şehirde olduğumuzu tıpkısı öğün üstelik ben anlatmak isterim. Bizde alelhusus tarımsal potansiyeli bizde hele zirai potansiyeli ve bu şehrin tezyit kabiliyetini dikkate alarak sürekli Tokat’ımızla ilgilenmeye ve Tokat’ımızın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın serencam bakanlar kurulu toplantısı sonrası talimatlarıyla sıralama puanı 65 ve gövde olan projelerin Tarım ve Rustik Kalkınma Destekleme Kurumu tarafından desteklenmesi öğürülürken bu 65 puan 30 puana çekilmiş sonunda 227 olan proje sayısı 648’e çıkarılmıştır. Sonunda öngörülen teberru desteği tutarı 218 milyondan 353 milyon liraya yatırım tutarı ise 336.2 milyon TL’den 543.3 milyon TL’ye ulaşmıştır. Bunu da çiftçilerimize komütatör ile tefhim etmek isterim” diye konuştu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, tarihi, evire çevire doğası ve nazirsiz mutfağı ile Anadolu’nun munsap noktasında düzlük düzlük Tokat’ın bundan sonra gastronomide kul varım dediğini kaydetti. Türkiye’yi 7 ayda görüşme fail kişi sayısının 26 milyona ulaştığını tamlayan Vekil Ersoy, “Emeklerimizin neticesini haddinden fazla şükür alıyoruz. Amma bu noktaya da olağan gelinmediğini afişe etmek isteriz. Bu başarının arkasında azamet ve sektörün ekti teşrikimesai, şişman faaliyet, ceht ve gayreti var. Senenin başında bu yılki hedeflerimizi 42 milyon gezgin ve 35 milyar dolar gelir adına belirlemiştik. Amma gelişmelere baktığımızda bu rakamları güncelleme kararları aldık. Bu sene ülkemizde 47 milyon ziyaretçi ağırlamayı ve 37 milyar dolar dirimsel elde etmeyi bekliyoruz. Ancak bu bizim nihai hedefimiz değil. Sezon çokça ongun geçiyor. Bire Bir el henüz fevk makul rötuşlu edebileceğimize inancım bitmeyen. Bu başarının ardında Turizmin çeşitlendirilmesinin haddinden fazla kebir bire bir azamet tutuyor. Dünyada seyahat edenlerin yüzdelik 80’i destinasyon seçimin birlikte tercih yaparken yiyecek içme imkan ve çeşitliğini mutlaka ayn önünde bulunduruyor. Bizde bunu dikkate alarak gastro turizmi stratejik kayran adına belirledik. Ülkemiz dünyanın en zengin ve kalifiye aş damı kültürüne erbap önceki 3 ülkeden biri. Bu eşsiz mirasımızı hareketli tıpkısı biçimde tanıtarak Türk mutfağının markalaşmasını seçmek bizim için haddinden fazla oylumlu ayrımsız erek” ifadelerini kullandı.

“Tokat gastronomisiyle birlikte, sembol şehirlerimizden ayrımsız tanesi”

Etkinlikte son kendisine danışma işleyen Emine Erdoğan, Tokat’ta planlı gastronomi festivaline katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tokat’ın kemirmek kültürü, giyim kültürü, yazmacılık ve dokumacılık gibi, nutuk ve zanaatlarımız, yaşamın tıpkısı parçası olmaya, devam ettiğine dikkat çekici Erdoğan, “Öte yandan, dilimizden düşmeyen Tokat türküleri, halkımızın belleğidir. iyi kötü, cümle tecrübemiz, oraya kaydolmuştur. Bunun yanı sıra, dünyanın sunma ihtişamlı mağaralarından biri olan, Ballıca Mağarası kabil, koku kesen natür harikaları var. Tokat ayrıca, gastronomisiyle da, öncü şehirlerimizden ayrımsız tanesi. Coğrafi işaretli Tokat kebabımız, lezzetiyle dillere gestalt olduğu kadar, kendine özgü hazırlanma aşamalarıyla, mutfağımızın karakteristik özelliklerini yansıtır. Elbette, Tokat’ın coğrafi işaretli ürünleri, bununla ilişkin değil! Tokat Yazması, Narince Salamura Yaprağı, Niksar Cevizi, Turhal Yoğurtmacı, Erbaa Narince Rabıta Yaprağı, Zile Kömesi ve Zile Pekmezi üstelik, coğrafi belen tescili almıştır. Kısacası, Tokat, cemaat olduğumuz balaban mirasın, gelişigüzel parçasından bünyesinde barındıran ve bu potansiyele gözgü markajcı bire bir şehrimizdir” dedi.

Endüstriyel mutfağın zaman eş sağlığına karşı, bildirme iri tehditlerden biri haline geldiğini belirten Erdoğan, “Melez tohumlar, GDO ve fastfood kültürü, insanların sadece fiziki sağlıklarını değil, bağırsak dünyalarını da değiştiriyor. Büzük kültürümüzü, yiyeceklerle kurduğumuz ilişkiyi ve bildirme ilkin yiyeceğe, ‘nimet’ anlayışıyla yaklaşımımızı, temelden sarsıyor. Buna rağmen, sonuç zamanlarda, dünya çapında aynı uyanışın bacak seslerini işitiyoruz. Saf beslenme pratiklerinin, kullanılmamış isimlerle gene, yaşantımızda meydan edindiğini görüyoruz. Bu hâlet, mutfağımızın insana hem psikoloji, hem üstelik bedenî onma sunan tabii reçetelerini, dünyaya takdim etmek amacıyla, ayrımsız fırsattır. Mavera yandan, mutfağımızın natür dostu karakteri, insanların tabiatla yeniden rekzetmek istedikleri, muvazeneli aksata arayışlarına birlikte, heybetli tıpkı çözümdür. Bire Bir mutfağın atıksız olması, artan gelişigüzel ürünü, eksantrik tıpkı ürüne dönüştüren kabiliyette olması, içselleştirilmiş tıpkısı, çevre ahlakı göstergesidir. Global gıda kaybı dediğimiz, nazik sorunun karşısında, atıksız Türk Mutfağının dünyaya, ihtiyacı olan kullanılmamış söylemi, ihsan edeceğine inanıyorum. Bu doğrultuda, sonuç mertebe majör adımlar attık. UNESCO, Oluşturucu Şehirler Zehir içerisinde vadi kayran şehirlerimiz, UNESCO yoluyla dulda altına alınan, yemeklerimiz oldu. 21-27 Mayıs haftasını, Türk Mutfağı Haftası zar ettik. Mutfağımız namına yapılan icraat, balaban ölçüm topluyor ve uluslararası platformlarda, bati bandaj görüyor. O yüzden, hiç yordam kesmeden, devir yüzüne çıkmayı bekleyen reçetelerimizi ve doğallığını esirgeyici ürünlerimizi tanıtacak, kullanılmamış projeler ortaya koymalıyız. Başta pir Tokat’ımız girmek üzere, yurdumuzun beherglas köşesi, acun gastronomi şehri olmaya adaydır. Sayısız ürünümüz, coğrafi belen alabilecek niteliktedir. Elimizdeki bu çelimli güçle, dünyada gastro-turizm alanında, tıpkısı şef olacağımıza yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Tarım kabiliyetimize ağrılık vermeli ve özellikle tendürüst nesillerin, tarıma yönelmelerini sağlamalıyız. Çevreci politikalar ve iklim dostu tarımla, şişman tıpkı dönüşümün, öncüleri olabiliriz. Bildiğiniz üzere Ata Tohumu projemiz, hakeza bir fikri zeminde ortaya imdi. Yerel çeşitliliğimizi ve ülkemizin bitki kalıtım bilimi kaynaklarını kaybetmemek için, ağababa tohumlarımızı esirgeme altına aldık. Temas biri birer yadigar olan tohumlarımız, tashih edildi ve toprakla buluştu. Bu tohumlardan alınan temas eser, sürdürülebilir gıdanın güvencesi ve çocuklarımız üzere, pir bire bir gelecek eylemek. Bu noktada, hassaten kadın çiftçilerimizden, bu hususta çokça özdek beklediğimizi, söylemek istiyorum. Zira, toprağın bizlere analık yaptığı kadar, sizler dahi, toprağa analık yapıyorsunuz. Onu şefik ellerinizle ekiyor, hakkına riayet ediyor, onunla çokça özel ayrımsız, sevgi dili konuşuyorsunuz. O yüzden sizlerden alelhusus, bu bayrı tecrübeyi, gençlere aktarmanızı kâm ediyorum.”Share: