Emine Erdoğan, New York’ta BM Oturma İcra Direktörü Sharif’le görüştü Açıklaması

NEW Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Oturma İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif’in Türkiye’da BM Yurt Ofisi açılması yönünde çokça altın bire bir öneride bulunduğunu belirtti.

ABD ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a eşlik fail Emine Erdoğan, New York’taki Türkevi’nde BM Habitat İcra Direktörü Sharif’le aynı araya geldi. Emine Erdoğan, ikinci çevrim için seçilmesi nedeniyle Sharif’i tebrik kartı etti.

Sharif birlikte 2019 yılında BM kapsamında planlı yan etkinlikte tanıştığı Emine Erdoğan’ın yer konusundaki liderliğinin o günden bu yana artarak bitmeme ettiğini belirtti. Sharif, “Bugün bu diri duruşunuz ve liderliğiniz sebebiyle Başarısız Atık İyi Akıl Beyanı’nı imzaladık.” dedi.

Dünya Oturma Haset etkinlikleri amacıyla temas yıl ayrımsız şehrin belirlendiğini kaydeden Sharif, bu yıl ilk teşrin ayındaki program amacıyla Balıkesir’in seçildiğini belirtti.

Türkiye’üstelik ayrımsız BM Oturma Ofisi kurulmasının çok yarayışlı olacağını düşündüğünü dile getiren Sharif, bunun tıpkı kesim ofisi olarak faaliyet göstermesini dilek ettiğini ifade etti.

Plastik kirliliğinin çevreye verdiği büyük zararların önlenmesi için atılabilecek adımların ele alındığı görüşmede Sharif, kompost üzerine tıpkısı kürsü kurduklarını, bu konuda paçarız sınama paylaşımı yapabileceklerini söyledi. Sharif, yakın zamanda BM Yurt Genel Kurulu gerçekleştirileceğini, Kasaba Asamblesi Kurulunda gündem maddelerinden birinin plastik olacağını ifade etti. Sharif, yapılan icraat için Emine Erdoğan’a bilgi verdi.

Emine Erdoğan ve Sharif, Türkevi’nde açılan atılan sergisini da gezdi.

Emine Erdoğan, toplumsal medya hesabından ziyarete ilişkin yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

“BM Umumi Sekreteri Sayın Guterres ile Sıfır Atılmış İyi Sıkıntı Beyanı’nı imzalamamızın peşi sıra BM Yerleşme İcra Direktörü Sayın Maimunah Sharif ile ayrımsız araya geldik. Türkevi’nde gerçekleştirdiğimiz programa konferansçı adına katılan Sharif, İyi Idea Beyanı’nı ilk imzalayanlardan.

Sayın Sharif, ülkemizde tıpkı BM Oturma Ofisi açılması ile ilgilendiren çokça değerli önerilerini aktardı. Aynı diğer heybetli bap ise BM’nin Dünya Oturma Günü kutlamaları amacıyla bu yıl ülkemizde değişmeyen kılması.”

Share: