Engin Altay: “Türkiye’nin Yüzdelik 80’ini Düşman İlan Eden Benzeri Reisicumhur İnsanlık Tarihinde Yoktur; Etse Etse Hitler Etmiştir”

CHP Kadro Başkanvekili Açık Deniz Altay, TBMM açılır açılmaz geçmiş olarak “sıkı denetim yasası”nın getirilmesini; “Pes. Temel gereği yapılması müstelzim tatil bitti, Bahçeli ısrar ve tazyiki ile bir derinti gündemde bahis; 85 milyonun bire bir titrem derdi varken Sedir iki haftadır ‘Sansür yasası’ ile çalışıyor. Niçin karşıyız? Erdoğan’a ve Cumhur İttifakı’na demokrasinin protesto ve reaksiyon rejimi olduğunu belletmek zorundayız. Onlar birlikte bunu almak zorunda” diyerek eleştirdi. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın dün TÜGVA’nın 5’inci Macerasız Kongresi’ndeki “Gençler, şunu unutmayın biz varız benzeri birlikte karşımızda bilinen düşmanlar var” sözlerine, “Ki antagonist Erdoğan? YANLIŞSIZ Fırka’ye görüş vermeyen, seni onama etmeyen epey insanı, yani Türkiye’nin yüzde 80’ini düşman ilan ettin evvel. Sen Türkiye Cumhuriyeti’nin öyle evet de böyle tıpkısı şekliyle Cumhurbaşkanısın. Yüzdelik 80’ini antagonist zar fail aynı cumhurbaşkanı insanlık tarihinde yoktur. Etse etse Hitler etmiştir” karşılığını verdi.

CHP Kol Başkanvekili Açık Deniz Altay, Sedir’te basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişik değerlendirmelerde bulundu. Altay, sözlerine; 7 sene geçmiş Ankara’da 103 yurttaşın hayatını kaybettiği 10 Ilk Teşrin Ankara Gar Katliamı ile başladı. Altay, katliamda yaşamını yitirenleri andı.

Altay, Cumhur Reisi Erdoğan’a; çiftçi ve esnafın borçlarının faizlerinin silinmesi üzerine, “Faizleri biz sileceğiz Erdoğan. Şurada 8, 9 ay var. Gel ayrımsız kabadayılık yap, sen sil. Şüphesiz olsa sileceğiz. Biz sileceğiz. Gel çiftçinin, esnafın faizini sen sil. Yani milletin derdi namına sansür yasası ile işe başlayan bire bir TBMM ile cebin karşıyayız” sözleriyle çağrı yaptı.

Altay’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“ONLARDAN BİZİ, BİZİ ONLARDAN KOPARDILAR: 10 Ekim 2015… 7 yıl önceki Ankara Gar Meydanı’nda ‘özgürlük, el erki, barış’ diyen insanlar okkalı bir atılım sonucu katledildiler. Onlardan bizi, bizi onlardan kopardılar. Bu pahal saldırıda hayatını kaybedenleri rahmet ve minnetle anıyorum. Amma bunu unutmayacağımızı herkesin bilmesi lazım. Bu saldırının önlenememesi noktasında ayrımsız düzenlilik evet da kamu görevlisinin kusuru varsa bu de asker geç ortaya çıkacak. Herkesin bu konuda içi rahat olsun.

SEN, SANA TEPKİ GÖSTERENE TERÖRİST, DIŞ MİHRAK PİYONU YARICI DİYORSUN: Bu saldırıyı önleyemeyenler, bu saldırıda hayatını kaybedenleri anması üzere Gar Meydanı’na giden insanlara tazyik, ivinti uygulayabiliyorlar. Ankara’nın hep yollarını kapatmışlar. Niçin? Keşki 2015’te bunu yapsaydınız. Bu güvenlik önlemini 2015’te alsaydınız 103 barışa, demokrasiye, münevver benzeri geleceğe haykıran sesi kaybetmeseydik. Bu anmayı çelmek demokrasiyi bilmemektir, içselleştirememektir. Erdoğan, demokrasi aksülamel ve ihtarname rejimidir. Sana dahi tepkisini bu ulus ve aykırılık gösterecek. Sen sana tepki gösterene evet ‘terörist’, evet ‘dış odak piyonu’, evet ‘bölücü’, evet ‘vatan haini’ diyorsun. Ama böyle yaptıkça hem inandırıcılığını hem dahi millet gözetiminde itibarını kaybettiğini dahi sana hatırlatmayı görev sayıyorum.

MİLLETİN DERDİ İLE DERTLENMEYEN BİR MECLİS OLABİLİR Mİ?: TBMM 27’nci Dönemde 159 arsıulusal anlaşmayı yasalaştırdı. 114 üstelik kanun çıkardı. 109 üstelik Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıktı. Bu dönemde CHP milletvekilleri 42 bin 240 yazılı istifham önergesi verdi. Bunun 31 bini cevaplandı. 11 bini bibi yanıtsız. 3 bin 638 Divan Araştırma önergesi verdi CHP milletvekilleri. 11 devam Araştırı Komisyonu kuruldu. Türkiye’nin sözde elden 11 tane sorunu var, eksantrik sorunu bulunmayan kadar. Insan Meclis, âdem eş odalar, 600 şerha saylav. Kardeşim, milletin derdi ile dertlenmeyen ayrımsız divan tür mi? ‘Toplumun aynı kesiminin’ derdi var diyoruz. ‘Hayır bakmayalım.’ Meclis neden var o zaman. CHP 288 kadro önerisi getirdi.

85 MİLYONUN DERDİ İLE DERTLENDİK: Türkiye’bile Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Anamur’a 780 bin 500 kilometrelik coğrafyamızda yaşanmış olup birlikte CHP yerine TBMM gündemine getirilmeyen aynı yegâne sorunu kimesne söyleyemez, gösteremez. 85 milyonun derdiyle dertlendik. Tehi ile hallendik. Onların sesi, gözü, kulağı olduk. Yeri geldi onların elleri ayakları olduk. Böyle yapmaya bile devam edeceğiz.

85 MİLYONUN BİR TON DERDİ VARKEN, MECLİS İKİ HAFTADIR ‘SANSÜR YASASI’ İLE ÇALIŞIYOR: Divan 6’ncı Yasama Yılı’na ‘Sansür yasası’ ile başladı. Pes. Anayasa gereği yapılması gereken dinlence bitti. Bahçeli’nin ısrar ve tazyiki ile tıpkısı derinti gündemde laf; 85 milyonun tıpkısı ton derdi varken Sedir iki haftadır, onlar dezenformasyon diyor, ‘Sansür yasası’ ile çalışıyor. Ne karşıyız bu yasaya? Erdoğan’a ve Halk İttifakı’na demokrasinin protesto ve tepki rejimi olduğunu öğretmek zorundayız. Onlar da bunu almak zorunda. Ne yapıyoruz? Biber Dolması bilgelik fayrap etmek, halkı bulut, kaçınmak ve paniğe irsal eden selen paylaşım yapmak 1 yıldan 3 yıla büyüklüğünde mapushane cezasını getiriyor. Dahi bunu vakfedilmiş namına yargılanmak zorundasın. Niçin? Dizin suçlarına bunu koyuyorsun. Neye göre yalan olgun.

YALAN HABERİ KİMİN BELİRLEYECEĞİ BELLİ DEĞİL: Temsil ben, ‘128 bilyon dolar iç edildi’ diyerek tweet atıyorum. Beyefendi bundan rahatsızsa hile fen olduğuna dair aynı bilgili kararı takanak. Dolma haberi kimin belirleyeceği anlaşılan değil. Yargıtay’dan mevrut çaşıt Divan Komisyonu’nda dedi kim, ‘Bu kargaşa yaratır, adliyelerde.’ Ayrımsız hakime göre hile sayılabilecek aynı marifet benzeri eksantrik hakime bakarak akıllıcasına sayılabilir. 128 bilyon dolar orta yerde mi? Değil. Pahalılık. TÜİK hangi dedi? TÜİK yüzdelik 83,5. ENAG de diyor kim yüzde 180. Biz, ENAG açıkladığında, bire bir hakime bakarak halkı paniğe gönderme etmiş evet. Hakeza bire bir maskaralık olmaz.

KEYFİMİZ KAÇTIĞI ANDA İNTERNETİ KAPATIRIZ, TELEVİZYONU KARARTIRIZ, GAZETELERİ SİYAHA BOYARIZ: Söz Gelişi Inanmış Beko ile İzmir mebus ile zoom üzerinden politik bire bir toplantı yapıyoruz. İzmir ile ilgili… Bilgi Teknolojileri İletişim Başkanlığı bu zoom üzerinden yaptığımız toplantıdaki bütün içeriği algı. Pes. evet bunları İran yapmıyor. Matbuat İlan Kurumu. Zaten giyotin kadar çalışıyor. Demin gazetelere ilan kesme cezası verecek. Matbuat Kartları Komisyonu var. Biraz düzeltmişler. Türkiye’dahi kime matbuat kartı verileceğine Fahrettin Altun değişmeyen verecek. Bilgi Teknolojileri İletişim Başkanlığı izole bant daraltma kararı alabilecek. Hem üstelik yüzdelik 95’e büyüklüğünde. Bunlar şunu diyorlar. Keyfimiz kaçtığı anda interneti kapatırız. Keyfimiz kaçtığı anda televizyonu karartırız. Keyfimiz kaçtığı anda gazeteleri siyaha boyarız. Bitti. evet üstelik batırırız.

HAKKINI ARAYAN HERKESİ KODESE GÖNDERECEĞİM DİYEN BİR KANUN: Erdoğan yaptığın günahlardan, işlediğin kusurlardan âlem basına sıkı denetim getirerek sana karşı olan herkesi cezaevine atarak bu işten sıyrılamazsın. Ego sana aylar önceki benzeri tavsiyede bulundum. Gine bulunayım. Siktirici öyle düşünüyorsan bırak değişik işleri, şöyle 10, 15 milyonu içine takanak dam yap. Belki o devir. 15 milyonu cezaevine koyarsan belki sana cebin çıkma sesleri kesersin. Eleştiren, cebin sâdır, beğenmeyen, hakkını arayan herkesi kodese göndereceğim diyen tıpkı yasadır. Buna bir şekliyle rızamız yoktur. Özellikle 29’uncu maddenin çıkmaması üzere elimizden gelen temas şeyi yapacağız.

MESELA BİR AKTARILMA HEP GAZETELER SİMSİYAH ÇIKSIN: Basına dahi aynı çağrımız var. Yasa aracısız sizi gaye alıyor. Bağımsız Milletvekili matbuat, taraftar olmayan basın, objektif basın siz da tıpkısı sesinizi çıkarın. Hangi yaparsınız bilmiyorum. Maslahat tıpkı bölüm hep gazeteler kapkara çıksın. Hangi olur? Aynı dönem ya. Protesto edin. Demokrasinin protesto ve reaksiyon rejimi olduğunu yer bol basın bilmesi lazım.

ADAMIN TRAKTÖRÜNÜ, ÖKÜZÜNÜ HACZETMİŞSİN, ÇİFTÇİDEN ÜRETİM BEKLİYORSUN: Divan 4 Teşrinievvel’de EYT ile başlamalıydı. Kanayan ızdırap ile başlamalıydı. 3600’ü unutulan kamu çalışan şeflerle başlamalıydı bu Sedir. Açıkta tutulan mânialı kadrolarına nasıp yapılması, yetmez engelli kadrolarının artırılması ile ilgilendiren bire bir düzenlemeyle başlamalıydı bu Divan. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, bu ucube kanunun ve ucube sınavın ele alınması lazımdı. Taşerona kadroda unutulan binler var. 3600’de yapılan haksızlıklar var. Tamam, 3600 CHP’nin gayreti ile çıkmıştır. Amma burada mezalim var. Çiftçinin takanak faizlerinin silinmesi ile başlayabilirdik. Ekinci berbat Erdoğan. Adamın traktörünü haczetmişsin. Yetmez ahırdaki öküzünü haczetmişsin. Çiftçiden üretim bekliyorsun…

GEL BİR EFELİK YAP, SEN SİL: Faizleri biz sileceğiz Erdoğan. Şurada 8, 9 ay var. Gel bi kabadayılık yap, sen sil. Kuşkusuz olsa sileceğiz. Tığ sileceğiz. Gel çiftçinin, esnafın faizini sen sil. Yani milletin derdi adına sıkı denetim yasası ile işe başlayan benzeri TBMM ile cebin karşıyayız. Bunu akilane bulmuyoruz.

PES, KİM DÜŞMAN ERDOĞAN: Geçkin beyefendi TÜGVA’nın 5’inci Basit Kongresi’nde konuşmuş. Ağzı kırıcı, dili hırs saçıyor. Hangi demiş? ‘Çoluk Çocuk, şurası unutmayın biz varız bir de karşımızda malum düşmanlar var.’ Pes. Kim düşman Erdoğan, ki? DÜRÜST Tümen’ye fikir vermeyen, seni onama etmeyen çok insanı, yani Türkiye’nin yüzde 80’ini antagonist car ettin, güzeşte. Sen Türkiye Cumhuriyeti’nin anca evet da hakeza ayrımsız şekliyle Cumhurbaşkanısın. Yüzde 80’ini düşman zar eden bir cumhur reisi âdemiyet tarihinde, ayrımsız heybet başkanı, tıpkısı klan reisi yoktur. Hitler, karşıtlarını düşman zar etti mi bilmiyorum, etse etse Hitler etmiştir. ‘Dininizi ve kininizi unutmayın’dan, ‘bizden olmayan tümce düşman’ tavsiyesine geçtin. Gençleri önceki kinini unutmaya nida etmiştin, demincek herkesi ve hepimizi düşman gösteriyorsun. Bu bittabi ayrımsız mebde? Ne beğenmek istiyorsun Erdoğan. Muhalefeti, senden olmayanları antagonist zar ederek hangi yapmaya çalışıyorsun. Ego söyleyeyim. Garaz tutturamayınca antagonist yaratıyorsun.

KISKI OLMA; TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE KAMA OLDUN SEN: Türkiye’nin tıpkısı sorunu hassaten yer balaban sorunu var Erdoğan, o de sensin. Imdi bu ülkenin sosyal hayatına, ekonomisine, kültürel yaşamına bariyer olma, takoz olma. Türkiye’nin uğrunda kama oldun sen, takoz. Aynı nazik itirafta bulunmuş. ‘Yolsuzlukların olmadığı, rüşvetin olmadığını, yoksulluğun Allah’ın izniyle olmayacağı aynı Türkiye’yi biz hallederiz. Bunu tığ yaparız. Şu dakika onun hazırlığı içindeyiz.’ Alışılmamış oldum. Sanırım 2002’den beri Türkiye’yi Bay Kemal yönetmiş, Erdoğan dahi esas aykırılık partisi lideri namına demin yolsuzluğun, rüşvetin olmadığı bire bir Türkiye’yi kendisinin halledeceğini söylüyor. Tane şerha anlat millete. Kınalı Malkara Otoyolu’nu tanıdık bire bir firmaya resmi yazı ile oturup ihalesiz kendisine; ‘Müzakere edin, antant sağlayın’ diyor. Bu ne? 10 milyarlık hisse senedi. Burada usulsüzlük var mı bulunmayan mu? Türk Telekom angın hikaye… Demin bankalara talimatla Hariri’ye verdirttiğin krediyi devletin kasasından çıkardık. Hariri’nin borçlarını bankalara ödedin Erdoğan. Şimdi buradan çık dahi ki ‘Burada usulsüzlük yok, kazanç namevcut’ de. üstelik diyebiliyorsan.

DARPHANE SOYULUR MU?: Sülale mensuplarının yöneticisi olduğu vakıflara kamudan dökme paraları açıklayarak başlayabilirsin mesela. Karı mensuplarının tutumlu olduğu vakıflara kamudan hangi kadar servet aktarıldığını söyleyerek yöntemsizlik ve rüşvetle mücadele etmeye başlayabilirsin. Hassaten şunu dahi yapabilirsin; kamudan eksiltme düz şirketler bu vakıflara birçok liralık bergüzar yapmış bunu da açıkla. ve 128 bilyon doları düşük kurla umum altından, eğin kapıdan birilerini ensesi kalın almak yöntemsizlik mudur değil midir? Bunun üstelik hesabını gel millete ver. evet Allah’tan korkun, değme kayran soyulabilir. Darphane soyulur mu Kani (Inanmış Beko) Eş? Darphane’üstelik denetim pulu yolsuzluğunu Akif Hamzaçebi, ego defaatle konuştuk. evet biricik savcının gıdı çıkmadı. Divan’e geldik, araştırma önergesi verdik; yabancılar kalktı reddedildi. Meclis pisliği, yolsuzluğu tezkiye adına dönüşüyor maalesef bunu üzülerek söylüyorum.”

“85 MİLYON AMERİKA’DE BAY KEMAL’İN KİMLERLE, HANGI GÖRÜŞTÜĞÜNÜ, KONULARI BİLECEK”

Altay, açıklamalarının peşi sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, KUL ziyareti ile ait soruya Altay, şu yanıtı verdi:

“Erdoğan’dan sonra MHP’de birlikte Erkek Kemal paranoyasının, sendromunun başlamasından akıbet adım memnunuz. Ulus Masası’nın, Millet İttifakı’nın bildirme geç 8 ay sonraları Türkiye’nin yönetimine geleceğinin korkusu ve paniğinden ibarettir. Sayın Umumi Başkanın Amerika ziyaretinin bütün detayları kamuoyu ve basınla paylaşılmıştır. Sayın Genel Komutan yalnız Amerika ile kalmayacak; Amerika’dan sonraları dünyanın değişik ülkelerine ziyaretler yapacak. Bizim ikinci yüzyıl vizyonumuz var. Tığ ikinci yüzyılda Cumhuriyetimizi demokratlık ile taçlandıracağız esas parametresinin altında bambaşka hedeflerimiz dahi var. Bunlardan ayrımsız tanesi üstelik Türkiye’yi beceri, teknolojik, ilmî gelişmelerle bütünleşmiş eylemek. Dünyadaki gelişmeleri Türkiye’nin tribünden seyretmemesini istiyoruz… Sayın Umumi Başkanımızın Amerika’dahi tek Amerikan resmi yetkilisi ile görüşmeyeceğini aslında Eli Açık Yalman de biliyor Türkiye’deki cümle de biliyor. Sayın Umumi Komutan’ın görüşmelerinin kâffesi tepeden inme transparan olacak. 85 milyon Kemal Kılıçdaroğlu’nun yani Mösyö Kemal’in Amerika’üstelik, kimlerle hangi görüştüğünü, konuları bilecek. Amerika’üstelik çokça sayıda ongun yetişmiş profesör var, olağanüstü beyanlar var. Türkiye’den bellek toprak kayması var. Onlarla birlikte görüşecek. Arzumuz o kim bu karın göçünü durdurmamız lazım. Onun üzere bile Türkiye’nin orada de tıpkı elektrik merkezi kabil algılanıyor olması lazım. Bunun yolunun birlikte kullanılmamış benzeri kudret ve mebde değişikliği ile sağlanacağı bire bir gerçektir.”

“AMERİKA’DAN DÖNÜNCE MÖSYÖ KEMAL’E SÖYLETİRİZ ONU DAHI YAPARLAR”

Altay, dirimlik vergisi dilimlerine ilgili sorulan soruya şöyle karşılık verdi:

“Bildiğim kadarıyla DOĞRU Öğür’de o konuda kafalar karışık. Yapalım diyen var yapmayalım diyen var. Kolayı var; Bay Kemal Amerika’dan dönünce Bay Kemal’e söyletiriz, onu üstelik yaparlar İnşallah. İşin esprisi. Maharet namına konuya umum bilge değilim. Bilmediğini alim ayrımsız siyasetçiyim. Ama kamudan böyle tıpkısı rica varsa ki var biz birlikte bu işin mezunu arkadaşlarla mesai yaptırıyoruz. Husye kanuna bu işin getirilmesi noktasında biz CHP namına üstümüze düşeni yaparız. Devlette mal çokça, yeter kim çalmasınlar, çırpmasınlar.”

“YARIM KİLOSU HINZIR ETİ, YARIM KİLOSU DANA ETİ”

AKP’nin er bezi teklifine ilişik, “Ben İstanbul’dan bir iki evvel geldim. Arkadaşlarla az buçuk sonradan bakacağız. Müspet şeyler bile var ama benzeri YANLIŞSIZ Öğür klasiği ile cebin karşıyayız. Arkadaşların anlattığı kadarıyla kem kilosu hinzir hitit kem kilosu dana hitit. Hakeza ayrımsız er bezi kabil görünüyor” diye değerlendirdi.

Share: