Enkazda bulamadığı oğlunu arıyor

Enkazda bulamadığı oğlunu arıyor

Evini asmak için Elazığ’dan Malatya’ya revan Ilgım Gül, ailesi ile gelişigüzel kaldığı misafirlikte depreme yakalandı

9 saat sonradan kendisi enkazdan çıkarılan Gül’ün oğlu Mustafa Aziz’den şimdiye kadar fen alınamadı

Acılı ana Ilgım Gül: “Ölüsünü bulayım kim mezarı olsun, dirisini bulayım kim çocuğum yaşıyor diyeyim”

ELAZIĞ İşi için Elazığ’dan Malatya’ya giden ve aynı familya tutana büyüklüğünde arkadaşında mihman kendisine küsurat Ilgım Gül ve oğlu, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlere burada yakalandı. Kaldıkları binanın çökmesi sonucu temel Gül enkazdan 9 saat sonra çıkartılırken oğlu Mustafa Aziz Suvay’dan ise bu güne kadar tek veri alınmadı. Izdıraplı esas, oğlunun bire bir zaman önceki bulunmasını istiyor.

Elazığ’üstelik hayat dolu Ilgım Gül, işi üzere Malatya’ya taşınmaya karar verdi. Temel ve 16 yaşındaki oğlu Mustafa Aziz Suvay, karı tutup taşınana büyüklüğünde ayrımsız arkadaşında mihman olarak kalmaya başladı. Kaldıkları bina Kahramanmaraş merkezli evvel depremde çöktü. Anne Gül, 9 saat sonradan vatandaşlar vasıtasıyla kurtarılarak kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı. Yaklaşık 1,5 çevrim sonradan enkaz başına revan anne, oğlundan tek kalıntı bulamadı. Hastanelere, morglara, mezarlıklara nazır onulmaz temel, tıpkısı aydan fala süredir rastgele yerde oğlunu arıyor. Oğlunu hatırlamak amacıyla 600 farklı cesede baktığını dile getiren izdıraplı temel, oğlunun ayrımsız zaman önceki bulunmasını istiyor.

“Çocuğumun hangi cesedini ne dirisini bulabildim”

Zelzele anını anlatan Ilgım Gül, “Depremde arkadaşlarla bu arada oturuyorduk. Kollar ayrı ayrımsız odada yatıyordu. Biz birlikte bazanın dibinde oturuyorduk. Çökün demeye kalmadan saniyelik oldu. Tıpkı arkadaşım düşünce kanaması geçirdi, öbür arkadaşım ayakta yakalandı ve öldü. Ego dertli çıktım. Tıpkı buçuk dönem bilahare enkazın başına gittim. Göçük kalkana kadar çocuğumun ne cesedini ne dirisini bulabildim. Elazığ’de oturuyordum, gelişim üzere Malatya’ya gittim. Oğlumu da alarak oraya arkadaşımın evinde kalmaya başladık. Ramazan ayı sonrası eş tutmayı planlıyorduk amma yer sarsıntısı olacağını düşünemedik” dedi.

“600 farklı cesede baktım”

Oğlunu bulabilmek amacıyla bir nice yere başvurduğunu anlatım fail Gül, “Mezarlıkları gezdim, yaklaşık 600 lime cesede baktım. Hayatımda görmediğim kadar naaş gördüm. Tek şekilde ve hiçbir yerde oğlumu bulamadım. Hastanelere baktım, orada bulunmayan. İstanbul ve Ankara’ya gittim ama hiçbir şekilde malumat alamıyorum. Oğlumdan geriye tek madde kalmadı, telefonunu üstelik bulamadım. Sunu bilahare sinyali üstelik depremin olduğu evden veriyor. En azından ölüsünü bulayım kim tıpkısı mezarı olsun, dirisini bulayım ki çocuğum yaşıyor diyeyim. Tek şekilde bulamıyorum. Bu biçarelik beni haddinden fazla yıprattı. Ne aymazlık uyuyabiliyorum ne kemirmek yiyebiliyorum ne ağlayabiliyorum ne gülebiliyorum. Dinamik geberik kabil oldum” diye niteleyerek konuştu.

Share: