Entelektüel haberi: Nazilli’de “Sümerbank Basma Fabrikası Paneli” düzenlendi

Atatürk’ün Nazilli’ye gelişinin ve Sümerbank Basma Fabrikası’nın küşat yıldönümü etkinliklerinde Nazilli Belediyesi’nin katkılarıyla Nazilli Kaymakamlığı marifetiyle ‘Sümerbank Basık Fabrikası Paneli’ düzenlendi.

Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Temsil Salonu’nda planlı programa Prof. Dr. Akile Reşide Gürsoy Şatıroğlu, Dr. Günver Güneş ve Delicesine Efe Yılmayan konferansçı namına katıldı.

Yaklaşık 2 saat süren panelin yöneticiliğini ise Doç. Dr. Tuncay Ercan Sepetçioğlu gerçekleştirdi.

Türkiye 3. Cumhurbaşkanı Devlet Bayar’ın torunu Prof. Dr. Akile Gürsoy, Büyüklük Bayar ve Nazilli Sümerbank Basılmış Fabrikası adlı sunumunda basık güpür albümü, Heybet Bayar’ın yaşamı ve hesaplı görüşleri, Nazilli Basma Fabrikası’nın anne atma töreni, Cumhuriyet önceki çağ toplum şartları ve ekonomisi, Nazilli Basılmış Fabrikası’nın açılış töreni ve zamanında ve günümüzde önemi başlıklarını detaylı adına katılımcılara aktardı.

Görgülü Adnan Menderes Üniversitesi İnsan ve Cemiyet Bilimleri Fakültesi Güneş Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Günver Tarih, Atatürk’ün Nazilli seyahatleri ve Nazilli ve Sümerbank Basma Fabrikası ile ilişkin konuştu.

Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Okumuş ve İlçelerine 1924, 1930, 1931 ve 1937 yıllarında dört el ziyarette bulunduğunu dile getiren Dr. Gündüz; “Mustafa Eksiksizlik Vakur 5 Mart 1930 Çarşamba haset özel trenle İzmir istikametinden yola çıktıktan bilahare Kemer, Torbalı, Selçuk, Aziziye (Çamlık), Reşadiye (Şürekâ), Karapınar (İncirliova), Münevver, Sultanhisar İstasyonlarında kendisini karşılayan heyecanlı vatandaş topluluklarının tezahüratlarıyla Nazilli’ye gelmiştir. Gazi, Nazilli Kaymakamı, mülki ve askeri erkan, Denizli Mebusu Yusuf Bey ve Nazilli halkı eliyle coşkun tezahüratla karşılanmıştır” dedi.

Nazilli tarihinin yer bereketli şekilde anlatılması ve ati nesillere aktarılması için çalışmalarına devam edeceklerini kaydeden Araştırman Edip Delice Efe Yılmaz, Sümerbank Basık Fabrikası’nın ne Nazilli’de açıldığı üstüne bilgiler paylaştı.

Katılımcılara bir tane biricik teşekkür eden Belediye Reisi Kürşat Engin Özcan, bu asıl programların Nazilli için büyük ehemmiyet taşıdığına özen çekerek konuşmacılara çiçek takdiminde bulundu. – AYDIN

Share: