Erol Evcil’in üstelik arasında bulunduğu 17 sevimli hakkındaki “Çıpa Ağırlık” iddianamesi tamamlandı

Çıpa çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu 25 milyar teklik zarara uğrattığı argüman edilen firmalara müteveccih “Çıpa Baskı” soruşturması kapsamında tutuklanan aralarında Erol Eşrefoğlu’nun (Yerel) de bulunduğu 17 kaka hakkında savca düzenlendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesinde, Erol Eşrefoğlu (Yerel), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç, Tolga Demirel, Sadun Budinli, Sadık Fırat Ekşioğulları, İsmet Höke, Özdemir Öntürk, Alparslan Gazi Ağca, Fettah Fazilet, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Yerli Şengül, Salih Yerel, Gülderen Yerel Ardıç ve Derviş Şengül aynasız namına düzlük aldı.

İddianamede, şüpheliler Eşrefoğlu, Kabuklu, Ardıç ve Demirel, “suç hizmet etmek için kurulan örgütün yöneticisi olmak”, “kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık” ve “zincirleme şekilde kamu alacağının tahsiline engel olmak”la suçlandı.

Şüpheli Erol Eşrefoğlu’nun, demir çelik sektöründe faaliyet gösteren ve kazançlı ev boğaza sakıt fabrikaları, baştan işler ayla getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, iştirak yönetimlerini birlikte akrabaları üzerinden devraldığı tamlanan iddianamede, Evcil ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu iş yerlerini paravan yönetimler yoluyla hile ettikleri aktarıldı.

İddianamede, şüphelilerin piyasadan kütük alıp bu fabrikalar marifetiyle piyasaya sürdükleri, bu süreçte tahakkuk fail Ekleme Derece Vergisi, Ön Kesinti Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri yer aldı.

Şüphelilerin ayrıca, bu fabrikalardaki istihsal karşılığı alınan paraları, haczedilmesine karşı, ERE Çipo Polat Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Çipo Polat Taşımacılık Endüstri ve Ticaret A.Ş. firmalarının banka hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Kamu zararı eksper raporunda

İddianamede Vergi Denetim Kurulu Başkanlığınca hazırlanan eksper raporuna da yer verildi.

Erol Domestik’in yürütme ettiği bu faaliyetlerle kamuyu zarara uğrattığı belirtilen raporda, “Yerli, tahakkuk eden vergileri özlük bünyesinde bırakarak piyasada haksız rakiplik etmekte bire bir zamanda namına akim maliyetli ayrımsız para kaynağı oluşturarak, piyasada henüz zihayat arkaç gelmektedir. Düzenleme kapsamında planlı faaliyetler neticesinde 3 bilyon 955 milyon 628 bin 534 teklik kamu zararının oluşmasına sebebiyet verildiği değerlendirilmektedir.” ifadelerine saha verildi.

İddianamede, amme hava ve kuruluşlarının zararına adına dolandırıcılık suçunun işlenmesinde geçer not dolandırıcılık suçuna konu üç ortaklık olan Sidemir Sivas Çipo Polat İşletmeleri Anonim Şirketi, Kocakarı Çelik Çipo Sanayi ve Tecim Çok Ortaklı Şirketi, Aka Çıpa Çelik Pazarlama Uran ve Ticaret Limited Şirketinin çalışarak teşkilat kurucusu ve yöneticisi Erol Eşrefoğlu eliyle yönetildiği aktarıldı.

Evcil’in, bu şirketlerin yönetiminde, özge cürüm örgütü yöneticileri kaba Hasan Kabuklu, Tolga Demirel ve Fırat Ardıç’ı kullandığı, bu kişilerin, dolandırıcılık suçlarının işlenmesine şahsen eden adına katıldıkları belirtildi.

Örgüt yöneticilerine 30 yıl 9 ayak tabanı büyüklüğünde hapis talebi

Bu kapsamda şüpheliler Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in, “cürüm örgütü kurmak”fecir 4 yıldan 8 yıla, “zincirleme şekilde amme kurumlarına müteveccih ayyarlık”tan 5 yıldan 17 yıl 6 taban ve “müteselsil şekilde kamu alacağının tahsiline mâni olmak” suçundan ise 8 aydan 5 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 sene 8 aydan 30 yıl 9’ar ayak tabanı büyüklüğünde hapsi maksut bu şüphelilerin ayrıca suçtan elde edilen gelirin iki gâvur kadar adli para cezasına çarptırılmaları temenni edildi.

Şüpheliler Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin “yanlışlık örgütüne örgen görünmek”, “kamu kurumlarına müteveccih dolandırıcılık” ve “müteselsil şekilde amme alacağının tahsiline tutmak suçlarında” 7 sene 8 aydan 26 yıl 9’ar taban, şüpheliler Fettah Fazilet, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Bağlı Fırat Ekşioğulları’nın dahi “cürüm örgütüne üye olmak”fecir 2 yıldan 4’er yıla kadar hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya karışma olmamakla alay malay örgüte arkalama” suçundan şüpheliler Mücahit Şengül, Ayten Evcil, Nişancı Nuri Şengül, Gülderen Yerel Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Domestik Şengül ve Salih Evcil’in birlikte 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması kâm edildi.

Share: