Erzincan haberleri! SELIM Fırka Umumi Başkanvekili Saika, Erzincan’da cemevinin açım töreninde konuştu

SELIM Fırka Genel Başkanvekili Binali Saika, “Adım Adım cemevleri ve Alevi vatandaşlarımızın beklentileri üstüne, rastgele sabık devir süresince artık açılımlar yapılıyor, ihtiyaçlar gideriliyor. Alınan kararlar doğrultusunda, cemevlerinin bütün elektrik, akarsu, değişik ısınma masraflarını üstelik izzet karşılayacak. Nedeniyle sizin da üzerinizden bu yükü kaldırmış olacağız.” dedi.

Refahiye ilçesinde, iyilikçi aksiyon insanı Turan Aras aracılığıyla yaptırılan “Refahiye Cemevi”nin açılışı törenle yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra semah gösterisi yapıldı.

Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, cemevleriyle ilişik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 2008-2009-2010’dahi heybetli çalıştayların yapıldığını, meselenin enine boyuna ele alınıp konuşulup tartışılarak benzeri altyapı oluşturulduğunu söyledi.

Burada amaçlarının eş tıpkı noktaya flört etmek olduğunu anlatım fail Sebep, “Bu tür olmadı, olmasını birlikte doğrusu beklememek geçişsiz. Cenabıhak’a revan bir tane tıpkı defa bulunmayan, birçok kez var amma yüce olan tıpkı olacağız, bilgili olacağız, kıvrak olacağız, ahi olacağız ve bu mübarek topraklarda alay malay yaşayacağız. Erzincan Refahiye bunun yer güzelce örneğidir.” dedi.

“Erzincan’da ve Refahiye’üstelik bizim aramızda ayrı sair yok. Alevi-Sünni biz etle kemik gibiyiz, birbirimizden ayrılamayız. Acılarımız aynı, sevinçlerimiz tıpkısı, acılarımızı paylaşarak azaltacağız sevinçlerimizi paylaşarak artıracağız.” diyen Sebep, şöyle devam etti:

“Aramızda kargaşa arabozanlık nifak sokmaya çalışanlara de fırsat vermeyeceğiz. Aşık Veysel’in bu konuda çok domuzuna sözleri var. ‘Ne Alevisi ne Sünnisi, değil miyiz hep benzeri gardaş. Bizi yakar bizim çığlık.’ Onun üzere dostluklarımızı daha çok artıracağız, husumetlerimizi çıktı azaltacağız ve birlikte yaşayacağız. Kullanılmamış değiliz. Tığ bu topraklarda bin yıldan beri beraber yaşıyoruz. Öğretmen Ahmet Yesevi’den, Horasan’dan, Orta Asya’dan ve Kafkaslardan geldik. Bugün aramızda Azerbaycanı’n kadim esbak Başbakanı, Evliya Başkanı Hasan Hasanov’birlikte bizimle bu arada. Canlarımız kardeşlerimiz bu bahtiyar gününe, açılışına o bile şahitlik ediyor. O üstelik ortak oluyor.”

Sebep, herkesin değişik ayrımlı ihtiyaç ve beklentilerinin bulunduğunu belirtti.

Cemevlerinin yapısına ilgili değerlendirmede bulunan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Yavaş Yavaş cemevleri ve Alevi vatandaşlarımızın beklentileri konusunda, seçkin güzeşte ahit içre artık açılımlar yapılıyor, ihtiyaçlar gideriliyor. Alınan kararlar doğrultusunda cemevlerinin hep elektrik, su diğer istinas masraflarını birlikte fehamet karşılayacak. Zımnında sizin de üzerinizden bu yükü kaldırmış olacağız. Eğer gönül edilirse cemevlerinde burada büyüklük, amelî dedelere da düzlük ve imkan verecek, tamamen isteğe kapalı benzeri madde. Bunların üstelik kadrosunu realizasyon etmiş olacak. Cemevlerinin işlerin hissetmek üzere aynı Reislik tahsis edildi. Bunları Cumhurbaşkanımız açıkladı. Bunlar aynı başlangıçtır. Eksantrik hangi kabilinden ihtiyaçlar varsa bunlar elbette kim konuşarak, görüşerek seçme madde çözme için girer. Koskocaman olan kardeşliğimiz, birliğimiz, beraberliğimizdir, bağımsızlığımızdır. Memleketimiz bu topraklar, herkesin gözü olan topraklardır.”

Türkiye’nin etrafının şiddetli çemberi olduğu benzeri dönemde burada herkese düşen görevin, sağlam ve yalman durmak olduğunu vurgulayan Sebep, kenetlenerek, insanların farklılıklarını değil benzerliklerini imdi ön plana görmek gerektiğini belirtti.

Yıldırım, şunları kaydetti:

“Kenetlenmeyi başardığımızda Tanrı’ın izniyle bize içeride, dışarıda hangi yıldırı ne emperyal hedefler on paralık kimesne tıpkı engel veremez. Benim adım Binali, benim adımın elbet konulduğun anlatmışımdır. Benim aşama Refahiye’üstelik dinç Alevi hemşehrilerimiz tarafından konmuş çünkü biz ayrımız, gayrımız bulunmayan. Hep birdik beraberdik, bibi farklı ve beraberiz. ara sıra aramıza nifak sokmaya çalışanlar olmadı mı? Oldu. Sivas’ı, Çorum’u, Maraş’ın acılarını yaşamadık mı? Yaşadık. Başbağlar’ı yaşamadık mı? Yaşadık. Gazi’yi de yaşadık. Bütün yaşanan acıları küllendirmek, apayrı acıların yaşanmaması için da yanmak hepimizin görevi. Bunun için kardeşliğimize gözümüzün içi kadar bakacağız.

Din, dudak seviyesine geldiği antlaşma o devir cidal başlar. Din elden kabul edilir ve emin. Onun için böylesine benzeri ihtiyacı durdurmak üzere elini taşın altına koyan memleketi üzere balaban tıpkı çaba gösteren Turan Aras kardeşimizin teşekkür ediyorum. Tanrı hayrını akseptans etsin. Buralarda cem olabilmeyi baht etsin.”

Rahatsızlığı dolayısıyla programa katılamayan aksiyon insanı Turan Aras’ın oğlu Serkan Aras’ın konuşmasının arkası sıra cemevi, kurdele kesilerek açıldı. Cemevindeki gezinin arkası sıra Yıldırım ve beraberindekiler aşındırmak yedi.

Share: