ERZİNCAN’DA ‘BİRLİK CEM’İ DÜZENLENDİ

CEM Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüler marifetiyle Erzincan’birlikte ‘Ilişki Çokluk’i düzenlendi.

Türkiye’nin bağlantı ve beraberliğine dikkat yok etmek üzere Erzincan’daki Toplama Vakfı Ulalar Cemevinde düzenlenen Bağlanak Çokluk’ine Erzincan Valisi Mehmet Çalma, Tunceli Valisi Mehmet Mürtefi Özkan, 3’üncü Kalaba Komutanı Ferik Zor Türkgenci, Erzincan Şehremini Bekir Aksun, Cem Vakfı Başbuğ Vekili Hasan Sezgin, kamu hava ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil sosyete örgütlerinin temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sarıkamış Şehitleri El Birliği Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Sarıkamış şehitleriyle ilgili sunum yaptı. Cem Vakfı Başkan Vekili Hasan Sezgin, “Bedir’den Kerbela’ya, Kerbela’dan Sarıkamış’a ve Çanakkale’ye, Çanakkale’den günümüze bu vatan üzere canlarını vermiş bütün şehitlerimizi anmak amacıyla düzenlediğimiz Ilişki Cemi’ne hoş geldiniz birliğimiz daim olsun” dedi.

Ulalar Toplama Evinde birliğin, beraberliğin resmini gördüklerini söyleyen Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, “Binlerce ok bire bir arada olduğunda kim kırabilir kim. Onun için dahi hepimiz Ahmet Yesevi Hazretlerinin uğrunda gitmeye, içki tüketmeye, emek koymaya niyetlenmiş canlarız” diye niteleyerek konuştu.

Programda temas mesajı veren Tunceli Valisi Mehmet Yüksek Özkan ise şunları söyledi:

“Cana fert katanlar. Tarihten bu tarafa Asya’dan Anadolu’ya birçok vatan evlatları nice yiğitler Elçi amacında Hz. Ali efendimiz uğrunda Hz. Hüseyin efendimiz izinde şehitliğe erişti. Şuhedaya karıştı. ve vahi amade de bile birçok yiğitlerimiz, nice erlerimiz bu yolda yürümeye bitmeme ediyorlar. Tabiatıyla onlar, bittabi bizler, tabiatıyla sizler bu yolda yürür iken bire bir olmalı gönüller, tıpkısı olmalı eller, benzeri semaya kalkmalı eller. Bu anahtar ile ego bu gönül buluşmasına şehidimizin, şuhedamızın peşi sıra çapmak için davetlerinize antrparantez şükranlarımı sunuyorum.”

‘ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ’

Erzincan Valisi Mehmet Araklama, “Cenabıhak angajman ve beraberliğimizi sonsuz etsin. Bu bağlanak ve beraberliği ölçü namına Ulalar Cemevimizin ocak sahipliğinde Erzincan’bile canlarımızı ağırlamaktan, ayrımsız ve bu arada olmaktan iri aynı onur duyuyorum. Dünya kuruldu kurulalı hak ile batılın tıpkı mücadelesi var. Bizler hakkın temsilcileri olarak Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, kurtuluş savaşına, İç Asayiş Harekatından, Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a gelişigüzel nerede türe için hamur için canını feda eden şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve yolunda yürümeyi kendimize nişan ediniyoruz. Bizler duygusal Erzincan’ımızda aynı ve beraberiz. İri ve diriyiz. Bunu rüyet ediyoruz. Alevisi ile Sunnisi ile, Kürd’ü ile Türk’ü ile bu birlik ve beraberliği hep beraber yaşıyoruz. Bu kavim geçmişinde Türk’tü Kürt’tü, Alevi’ydi Sunni idi on paralık aynı ayrımı olmaksınız Efendimizin izinde. Hz Ulvi efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla kat yürümüş ve cemi acun da İlahi Kelimatullah’ı yayarak tek mezhepsel, inançsal ve cins bağlamında ayrım gözetmeksizin adaleti uz görüyü yaymış irtibat ve beraberliğe amil olmuştur. Yeniden ayrımsız şiarla hep bu arada yürüyoruz. Allah ilişki ve beraberliğimizi sürekli etsin” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların peşi sıra program ‘Cem’ ile sona erdi.Share: