Erzincan’da şüheda “Temas Bütün”nde anıldı

CEM Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüleri, şehitlerin anısına “Irtibat Tam” düzenledi.

Cem Vakfı Ulalar Cemevi’nde düzenlenen programda, şüheda anılarak dualar edildi.

Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Sarıkamış şehitleri ile ilgilendiren sunumunun arkası sıra konuşan Erzincan Valisi Mehmet Aşıramento, dünyanın kurulduğu günden beri doğruluk ile batılın tıpkı mücadelesinin olduğunu söyledi.

Alevi ile Sünni, Kürt ile Türk’ün bağlanak ve kardeşlik ortamında yaşadığını tamlayan Makas, şöyle konuştu:

“Bizler Hakk’ın temsilcileri kendisine Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Kurtuluş Savaşı’na, bağırsak asayiş harekatından Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a temas nerede Adalet üzere, mahiyet için canını feda eden şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve amacında yürümeyi kendimize belgi ediniyoruz. Bizler can Erzincan’ımızda aynı ve beraberiz, bilgili ve diriyiz. Bunu rüyet ediyoruz. Bu kavim geçmişinde Türk’tü, Kürt’tü, Alevi’ydi, Sünni’ydi tek ayrımı olmaksızın Efendimizin izinde, Hz. Yüce Efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla nöbet yürümüş ve tamlık dünyada İlahi Kelimetullah’ı yayarak hiçbir mezhepsel, inançsal ve cins bağlamında alt bölüm gözetmeksizin adaleti, hoşgörüyü yaymış, angajman ve beraberliğe etken olmuştur. Yine ayrımsız şiarla hep beraber yürüyoruz.”

Tunceli Valisi Mehmet Yüce Özkan, yurt uğruna nice evlatların martir olduğunu ifade ederek, “Elbette onlar, tabiatıyla bizler, tabii sizler bu yolda yürür iken tıpkısı olmalı gönüller, benzeri olmalı yabancılar, bire bir semaya kalkmalı başkaları.” dedi.

Erzincan Belediye Reisi Bekir Aksun, ÇOKLUK Vakfı Genel Komutan Vekili Hasan Sezgin de programda birer meşveret yaptı.

Konuşmaların ardından davetlilere lokma dağıtıldı.Share: